Kornel Filipowicz

Kornel Filipowicz (1913-1990), polski prozaik. Podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim działał w lewicowych organizacji ZMS i MOPR. Redagował też sympatyzujący z lewicą i poetycką awangardą miesięcznik „Nasz Wyraz” (1936-1939).

W okresie okupacji, po ucieczce z niemieckiej niewoli pracował w kamieniołomach w Zagnańsku pod Kielcami 1940-1943. Współpracował z konspiracyjną grupą lewicową Polska Ludowa w Krakowie. Aresztowany w 1944, przeszedł przez obozy koncentracyjne Gross-Rosen i Oranienburg.

Nawiązywał w swoich utworach do czasu II wojny światowej. Mistrz krótkich form prozatorskich: mikropowieści i opowiadań.

Lista książek

Tylko na znak.com.pl
Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania
 - Filipowicz Kornel | mała okładka
-25 %

Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania

Filipowicz Kornel

Kornel Filipowicz w swoich mistrzowskich opowiadaniach pokazuje nam jak niezwykły i uwodzący może być świat, w którym żyjemy. Ujęta tym podejściem Agnieszka Dauksza stworzyła wybór tekstów stanowiących esencję jego empatii dla natury.

Więcej

49,99 zł

37,49 zł

Romans prowincjonalny i inne historie - Kornel Filipowicz | mała okładka
-32 %

Romans prowincjonalny i inne historie

Kornel Filipowicz

Bliskość, tęsknota, pomyłki, spotkania i rozstania układają się tu w wielobarwny, migotliwy pejzaż ludzkich emocji. Autorski wybór Wojciecha Bonowicza prezentuje między innymi dwie mikropowieści – gatunek stworzony przez Filipowicza.

Więcej

44,90 zł

30,53 zł

Moja kochana dumna prowincja - Kornel Filipowicz | mała okładka
-32 %

Moja kochana dumna prowincja

Kornel Filipowicz

Wieloletni partner Wisławy Szymborskiej, miłośnik przyrody, piewca małych miasteczek. Przyjaźnił się między innymi z Tadeuszem Kantorem, Jerzym Nowosielskim, Stanisławem i Tadeuszem Różewiczami, Karlem Dedeciusem, Julianem Przybosiem. Był niekwestionowanym autorytetem. Przede wszystkim jednak Kornel Filipowicz to niedościgły mistrz opowiadania.

Więcej

44,90 zł

30,53 zł

Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy - Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz | mała okładka
-32 %

Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz

Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono - nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Rozstanie i spotkanie. Opowiadania ostatnie

Kornel Filipowicz

Książka zawiera kilkanaście ostatnich opowiadań zmarłego w 1990 r. mistrza krótkiej prozy. W niewielkich opowiadaniach Filipowicz zawarł głęboką prawdę o życiu, przenikliwą obserwację, mądry, ironiczny niekiedy dystans, ciepło kreślone portrety ludzkie. .

Więcej

0,00 zł