Łukasz Łuczaj

Łukasz Łuczaj urodził się 27 września w Krośnie. To polski botanik, doktor habilitowany nauk biologicznych, wykładowca akademicki, aprzede wszystkim popularyzator przyrody i działacz na rzecz jej ochrony. Znany jest głównie z wielu publikacji z zakresu dzikich roślin jadalnych. W 1994 ukończył studia z biologii środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim, natomiast w 1999 obronił na UW pracę doktorską.

Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim ekologia roślin i etnobotanika, czy taksonomia ludowa. W swoim gospodarstwie prowadzi eksperymenty ekologiczne i propaguje ideę dzikiego ogrodu nastawionego na maksimum bioróżnorodności, m.in. utrzymuje łąki kośne i pole z ginącymi gatunkami chwastów, a także próbuje odtwarzać naturalne runo leśne w młodych drzewostanach na gruntach porolnych.

Jest członkiem redakcji „Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine” oraz „Acta Societatis Botanicorum Poloniae” i twórcą nowego polskiego pisma „Etnobiologia Polska”. Naukowo zajmuje się uporządkowaniem archiwalnych danych etnobotanicznych z terenu Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi oraz prowadzi badania terenowe nad użytkowaniem roślin w Chinach i na Bałkanach.

Lista książek

Dzika kuchnia

Łukasz Łuczaj

„Dzika kuchnia” Łukasza Łuczaja łączy w sobie funkcję zielnika i książki kucharskiej. To praktyczny przewodnik po ponad sześćdziesięciu dzikich roślinach jadalnych Polski, takich jak: bez, brzoza, chmiel, czosnek niedźwiedzi, czeremcha, klon, łopian, pokrzywa, podbiał, tatarak i wiele, wiele innych. Każdy rozdział wyjaśnia, gdzie szukać danego gatunku i jak go rozpoznać, które części rośliny są jadalne, pod[...]

Więcej

64,90 zł

42,17 zł

Dzika kuchnia - Łukasz Łuczaj | mała okładka
-35 %

Dzika kuchnia

Łukasz Łuczaj

Zielnik i książka kucharska w jednym!
To praktyczny przewodnik po ponad dwustu dzikich roślinach jadalnych Polski, takich jak: bez, brzoza, chmiel, czosnek niedźwiedzi, czeremcha, klon, łopian, pokrzywa, podbiał, tatarak i wiele, wiele innych. Każdy rozdział wyjaśnia, gdzie szukać danego gatunku i jak go rozpoznać, które części rośliny są jadalne, podaje informacje na temat okresu zbioru, substancji czynnyc[...]

Więcej

64,90 zł

41,98 zł