Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa, peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk, urodził się w 1936 roku w Arequipie. Już jako młody chłopak pisał opowiadania i poezję, a ponieważ w jego kraju literatura była uznawana za domenę kobiet, jego ojciec wysłał syna do Szkoły Kadetów Colegio Militar Leoncio Prado w Limie. Po dwóch latach nauki w szkole wojskowej Vargas Llosa powrócił do Piury, gdzie dokończył szkołę średnią. Już w czasie nauki zaczął pracować w lokalnej gazecie. W 1953 roku rozpoczął studia na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Świętego Marka w Limie. W 1955 roku poślubił swoją daleką ciotkę Julię Urquidi. W 1959 roku przeniósł się do Paryża, gdzie pracował jako nauczyciel hiszpańskiego i dziennikarz. 1965 roku ożenił się po raz drugi. W 1990 roku kandydował w wyborach na prezydenckich w Peru z ramienia liberalnego Ruchu Wolności.

Mario Vargas Llosa i jego dorobek literacki


Mario Vargas Llosa od czasu przeprowadzki do Paryża, pisał powieści przynoszące mu światową sławę. Zajmował się również studiami nad literaturą hiszpańską. Jest autorem opowiadań, powieści, literatury faktu, a także sztuk teatralnych. Książka "Miasto i psy" wydana w 1963 roku, opowiadała o przeżyciach pisarza z okresu pobyt w szkole wojskowej. "Ciotka Julia i skryba" jest humorystyczną autobiografią tego twórcy, w której pojawia się jego pierwsza żona. Te dwie powieści oraz „Pantaleon i wizytantki”, doczekały się swoich filmowych adaptacji. Jego dzieła są tłumaczone na wiele języków i znane czytelnikom na całym świecie.

Mario Vargas Llosa uhonorowany Nagrodą Nobla


Mario Vargas Llosa jest laureatem takich nagród, jak Premio Nacional de Novela del Perú , czy Nagrody Księcia Asturii. W 1994 otrzymał Nagrodę Cervantesa – najwyższe trofeum w świecie literatury hiszpańskojęzycznej. W 2002 otrzymał prestiżową PEN/Nabokov Award – nagrodę amerykańskiego PEN Clubu, a w 2005 Nagrodę Irvinga Kristola, przyznawaną przez American Enterprise Institute jako pisarz, „obrońca demokracji, wolnego rynku i indywidualnej wolności”. Do jego największych sukcesów tego pisarza należy Nagroda Nobla, którą otrzymał w wieku 74 lat. W 2011 uzyskał od króla Hiszpanii nobilitację i tytuł markiza de Vargas Llosa.

Zapraszamy na stronę autora

Wywiady, galerie zdjęć, ciekawostki


Carlos Alex Marrodán Casas o twórczości Mario Vargasa Llosy


44,90 zł

30,53 zł

Lista książek

Nowość
Dwie samotności. Dialog mistrzów - Llosa Mario Vargas, Marquez Gabriel Garcia | mała okładka
-35 %

Dwie samotności. Dialog mistrzów

Llosa Mario Vargas, Marquez Gabriel Garcia

Ponad pół wieku temu, w 1967 roku, w Krajowej wyższej Szkole Inżynierii w Limie odbyło się osławione spotkanie dwóch młodych pisarzy latynoamerykańskich: Maria Vargasa Llosy i Gabriela Garcíi Marqueza. W kilkugodzinnej rozmowie poruszyli temat ludzkiej samotności, roli powieściopisarza w społeczeństwie oraz genezy, prawdy i fantazji w Stu latach samotności. Snując rozważania o kondycji powieści w Ameryce Ła[...]

Więcej

37,00 zł

23,89 zł

Burzliwe czasy - Vargas Llosa Mario | mała okładka
-32 %

Burzliwe czasy

Vargas Llosa Mario

Najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy na miarę mistrzowskiego Święta Kozła. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Lata 50., Gwatemala. PR-owy ruch plantatora bananów doprowadza do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej, a główną rolę odgrywa w niej Martita Borrero Parra, uwodzicielska i zmysłowa Miss Gwatemali.

Więcej

49,99 zł

33,99 zł

Zew plemienia - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Zew plemienia

Mario Vargas Llosa

Najnowsza książka autora Szelmostw niegrzecznej dziewczynki. Mario Vargas Llosa po raz pierwszy tak szczerze o polityce, spotkaniach ze światowymi liderami i o siedmiu filozofach, których idee na zawsze zmieniły jego światopogląd.

Więcej

44,99 zł

30,59 zł

Rozmowa w „Katedrze” - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Rozmowa w „Katedrze”

Mario Vargas Llosa

Rozmowa w „Katedrze” to niezwykła historia ludzi żyjących w Peru, w latach 50., w czasie dyktatury wojskowej, której przywódcą był generał Manuel Apolinario Odría.
Akcja książki rozgrywa się na kilku płaszczyznach ujawniających kulisy i mechanizmy władzy dyktatora jak i jej wpływ na życie zwykłych ludzi.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Mario Vargas Llosa

Miłość, która naznacza los. Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego.Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa. Życie Ricarda wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia.

Więcej

42,90 zł

28,99 zł

Dzielnica występku - Mario Vargas Llosa | mała okładka
-32 %

Dzielnica występku

Mario Vargas Llosa

W mroczny trójkąt media – seks – polityka uwikłany może zostać każdy i niewiele trzeba, by zniszczyć komuś życie. Mario Vargas Llosa, mistrz literackiej prowokacji, uwodzi czytelnika od pierwszej strony.

Więcej

42,90 zł

28,99 zł

Cywilizacja spektaklu

Mario Vargas Llosa

Triumf sensacji w prasie i frywolność polityki, banalizacja sztuki i literatury, przyjemność jako jedyny cel w życiu – oto esencja współczesnej kultury, fabryki rozrywki.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Dyskretny bohater - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Dyskretny bohater

Mario Vargas Llosa

W najnowszej, trzymającej w napięciu do ostatniej strony powieści Mario Vargas Llosa serwuje wykwintny koktajl tajemnic, namiętności i zemsty, gdzie miłość i zdrada noszą jedno imię. Noblista perfekcyjnie wodzi czytelnika za nos, snując intrygę, w której wszyscy są podejrzani. Ta mistrzowska powieść zachwyci miłośników „Szelmostw niegrzecznej dziewczynki” i „Pochwały macochy”.

Więcej

42,90 zł

28,99 zł

Listy do młodego pisarza

Mario Vargas Llosa

Czy Llosa mógł zostać kimś innym niż pisarzem?
Dlaczego każdy pisarz „żywi w swoim ciele żarłocznego solitera”?
Jakim najkrótszym opowiadaniem świata autor się zachwyca? Według laureata literackiej Nagrody Nobla pisanie powieści odpowiada temu, co robi striptizerka, kiedy rozbiera się przed publicznością i ukazuje swoje obnażone ciało.

Więcej

29,90 zł

20,33 zł

Szelmostwa. Kalendarz 2012

Mario Vargas Llosa

Wyjątkowa gratka dla fanów twórczości Mario Vargasa Llosy. Szelmowski kalendarz na 2012 rok z najpiękniejszymi frazami z prozy Noblisty. Wspaniały edytorsko, atrakcyjny graficznie i niezwykle funkcjonalny. Idealny prezent dla siebie lub kogoś bliskiego.

Więcej

34,90 zł

23,73 zł

Fonsito i księżyc

Mario Vargas Llosa

Wzruszająca historia napisana przez noblistę z myślą o dzieciach. Śmiało może być również lekturą dla dorosłych, którzy potrafią odczytać zawartą w niej metaforę. Jak okazać komuś swą miłość? Czy ukochanej można podarować księżyc? Okazuje się, że tak i wcale nie jest to takie trudne...

Więcej

29,90 zł

20,33 zł

Marzenie Celta

Mario Vargas Llosa

Fascynująca podróż w otchłań ludzkiej natury. Roger Casement siedzi w celi śmierci. Nie wie, jak skończy się walka o jego życie. W zamknięciu zmaga się z demonami przeszłości. Casement, idealista i charyzmatyczny dyplomata, większość życia spędził w Kongu i Amazonii. To on ujawnił całemu światu okrutną prawdę o bezmyślnych torturach i gwałtach na rdzennych mieszkańcach, jakich dopuszczali się Europejczycy.

Więcej

44,90 zł

30,53 zł

Historia Alejandra Mayty

Mario Vargas Llosa

Kim tak naprawdę jest Alejandro Mayta?
Dziennikarskie śledztwo Maria Vargasa Llosy.W Limie wygłodniałe psy biegają po ulicach, a w smętnych barach i „metach” oraz małych domowych laboratoriach kwitnie handel narkotykami. Nadchodzi jednak taki dzień, kiedy wszystko się zmienia - młodziutki Mayta zostaje komunistą. Chce poprawić świat.

Więcej

36,90 zł

24,99 zł

Jak ryba w wodzie

Mario Vargas Llosa

Noblista sam o sobie.
Mario Vargas Llosa nigdy nie był grzecznym chłopcem. W swojej autobiografii i bez cenzury pisze o wybrykach młodości, szalonych miłościach i początkach pisarstwa.
Trudna relacja z ojcem, który zostawił matkę w ciąży, i pisanie jako rodzaj buntu przeciwko niemu. Lata spędzone w szkole wojskowej Leoncio Prado, które stały się kanwą jego głośnego debiutu Miasto i psy.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Pantaleon i wizytantki - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Pantaleon i wizytantki

Mario Vargas Llosa

Liczba gwałtów popełnianych przez żołnierzy Sił Lądowych Peru rośnie zatrważająco. By oczyścić dobre niegdyś imię armii i zapanować nad wstydliwymi występkami, dowództwo powierza Pantaleonowi misję utworzenia specjalnego oddziału Służby Wizytantek. Pantaleon Pantoja, znany z niezwykłej dyscypliny i oddania służbie, organizuje perfekcyjnie działającą machinę frywolnego przemysłu.

Więcej

34,90 zł

23,73 zł

Ciotka Julia i skryba - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Ciotka Julia i skryba

Mario Vargas Llosa

O takim skandalu nikt jeszcze w rodzinie Maria nie słyszał. Młody, niedoświadczony student dziennikarstwa zakochuje się nie dość, że we własnej ciotce, to jeszcze starszej o kilka lat rozwódce. Julia jest piękna, dojrzała i choć szuka dla siebie bardziej odpowiedniego kandydata na męża, traci głowę dla młodziutkiego chłopca.

Więcej

39,90 zł

26,99 zł

Miasto i psy - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Miasto i psy

Mario Vargas Llosa

Pierwsze polskie nieocenzurowane wydanie debiutanckiej powieści Mario Vargasa Llosy!
Ukazaniu się Miasta i psów w 1962 roku towarzyszyła atmosfera skandalu. Pisarza oskarżono o stworzenie fałszywego wizerunku szkoły wojskowej Leoncio Prado w Limie, a książkę publicznie palono.

Więcej

39,90 zł

26,99 zł

Pochwała macochy - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Pochwała macochy

Mario Vargas Llosa

Skandal.
Tę powieść powinno się spalić.
Nie czytaj jej. Odłóż z powrotem na półkę.
Jest zbyt rozpasana, perwersyjna i wyuzdana. Mario Vargas Llosa musiał pisać tę książkę z uśmieszkiem wyrafinowanego oszusta, którego nic tak nie cieszy, jak naciąganie czytelnika. W samym środku gęstego od namiętnych uniesień małżeńskiego życia don Rigoberta i doňi Lukrecji, tkwi niewinne pacholę.

Więcej

34,90 zł

23,73 zł

Zeszyty don Rigoberta - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Zeszyty don Rigoberta

Mario Vargas Llosa

Szarmancki świntuch Rigoberto, jego zmysłowa żona Lukrecja i mały manipulant Fonsito, bohaterowie skandalizującej Pochwały macochy, wracają w wielkim stylu. Gdy Fonsito, pasierb doñi Lukrecji, posuwa się o krok za daleko i uwodzi macochę, małżonkowie się rozstają. Gniew mija jednak szybko, a pozostaje tęsknota, namiętność i erotyzm.

Więcej

36,90 zł

24,99 zł

Raj tuż za rogiem

Mario Vargas Llosa

Pełna pasji opowieść o dwóch niespokojnych duszach.
Paul Gauguin, wybitny malarz, ucieka od życia paryskich koterii artystycznych i jedzie na Tahiti. Liczy na to, że życie z daleka od Francji, złożone z seksu oraz najbardziej pierwotnych emocji pozwoli mu zdrapać nalot cywilizacji i powrócić do korzeni sztuki.

Więcej

36,90 zł

24,99 zł

Zielony Dom

Mario Vargas Llosa

Pewnego dnia w andyjskiej miejscowości pojawia się dziwny nieznajomy. Kupuje ziemię, a dom, który zbuduje - pomaluje na zielono. Tubylców zaskakuje obszerny salon i sześć małych pokoików na górze, a także zamówione wyposażenie składające się z tuzina łóżek, sześciu umywalek, sześciu luster i tyluż nocników. Pojawiają się podejrzenia i plotki.

Więcej

37,90 zł

25,77 zł

Lituma w Andach

Mario Vargas Llosa

Najbardziej peruwiańska książka Llosy. W małej indiańskiej wiosce położonej w Andach gwałt jest czymś codziennym. Porwania, zbrodnie i terror Świetlistego Szlaku rujnują kraj, choć rzekomo mają zbudować nowy, sprawiedliwy świat.
Policjant Lituma wraz ze swoim pomocnikiem Tomasitem przebywają na posterunku w andyjskiej wiosce Naccos, stale zagrożeni napadem maoistowskich bojowników Świetlistego Szlaku.

Więcej

32,90 zł

22,37 zł

Gawędziarz

Mario Vargas Llosa

Gawędziarz to wyjątkowa książka w dorobku Vargasa Llosy. Historia amazońskiego plemienia Macziguengów i ważnej roli, jaką pełnili w nim gawędziarze - wędrowni opowiadacze, przekaziciele wieści codziennych, a także legend i symboli, będących fundamentem istnienia ukrytej przed światem społeczności.

Więcej

32,90 zł

22,37 zł

Wojna końca świata

Mario Vargas Llosa

Jedna z najważniejszych powieści Maria Vargasa Llosy. W dziewiętnastowiecznej Brazylii podczas powstania w Canudos wybucha wojna domowa. Grupa ubogich mieszkańców prowincji skupiona wokół charyzmatycznego przywódcy rzuca wyzwanie władzom republiki. Bunt niepostrzeżenie przeradza się w wojnę końca świata...

Więcej

46,00 zł

31,28 zł

Kto zabił Palomina Molero?

Mario Vargas Llosa

Nietypowa powieść detektywistyczna. Kiedy w makabryczny sposób zamordowany zostaje młodziutki śpiewak boler, tropem zbrodniczej zagadki podąża dwójka nietypowych policjantów. Silva, mistrz dedukcji, który potrafi skłonić do mówienia najbardziej opornych milczków, oraz Lituma, poznający arkana policyjnej sztuki asystent o bogatej wyobraźni.

Więcej

29,00 zł

19,72 zł

Pantaleon i wizytantki

Mario Vargas Llosa

Liczba gwałtów popełnianych przez żołnierzy Sił Lądowych Peru rośnie zatrważająco. By oczyścić dobre niegdyś imię armii i zapanować nad wstydliwymi występkami, dowództwo powierza Pantaleonowi misję utworzenia specjalnego oddziału Służby Wizytantek. Pantaleon Pantoja, znany z niezwykłej dyscypliny i oddania służbie, organizuje perfekcyjnie działającą machinę frywolnego przemysłu.

Więcej

32,00 zł

21,76 zł

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Mario Vargas Llosa

Miłość, która naznacza los. Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego.Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa. Życie Ricarda wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia.

Więcej

38,00 zł

25,84 zł

Ciotka Julia i skryba

Mario Vargas Llosa

O takim skandalu nikt jeszcze w rodzinie Maria nie słyszał. Młody, niedoświadczony student dziennikarstwa zakochuje się nie dość, że we własnej ciotce, to jeszcze starszej o kilka lat rozwódce. Julia jest piękna, dojrzała i choć szuka dla siebie bardziej odpowiedniego kandydata na męża, traci głowę dla młodziutkiego chłopca.

Więcej

34,00 zł

22,99 zł

Rozmowa w „Katedrze”

Mario Vargas Llosa

Rozmowa w „Katedrze” to niezwykła historia ludzi żyjących w Peru, w latach 50., w czasie dyktatury wojskowej, której przywódcą był generał Manuel Apolinario Odría.
Akcja książki rozgrywa się na kilku płaszczyznach ujawniających kulisy i mechanizmy władzy dyktatora jak i jej wpływ na życie zwykłych ludzi.

Więcej

46,00 zł

31,28 zł

Miasto i psy

Mario Vargas Llosa

Pierwsze polskie nieocenzurowane wydanie debiutanckiej powieści Mario Vargasa Llosy!
Ukazaniu się Miasta i psów w 1962 roku towarzyszyła atmosfera skandalu. Pisarza oskarżono o stworzenie fałszywego wizerunku szkoły wojskowej Leoncio Prado w Limie, a książkę publicznie palono.

Więcej

36,90 zł

24,99 zł

Pochwała macochy

Mario Vargas Llosa

Skandal.
Tę powieść powinno się spalić.
Nie czytaj jej. Odłóż z powrotem na półkę.
Jest zbyt rozpasana, perwersyjna i wyuzdana. Mario Vargas Llosa musiał pisać tę książkę z uśmieszkiem wyrafinowanego oszusta, którego nic tak nie cieszy, jak naciąganie czytelnika. W samym środku gęstego od namiętnych uniesień małżeńskiego życia don Rigoberta i doňi Lukrecji, tkwi niewinne pacholę.

Więcej

31,90 zł

21,69 zł

Zeszyty don Rigoberta

Mario Vargas Llosa

Szarmancki świntuch Rigoberto, jego zmysłowa żona Lukrecja i mały manipulant Fonsito, bohaterowie skandalizującej Pochwały macochy, wracają w wielkim stylu. Gdy Fonsito, pasierb doñi Lukrecji, posuwa się o krok za daleko i uwodzi macochę, małżonkowie się rozstają. Gniew mija jednak szybko, a pozostaje tęsknota, namiętność i erotyzm.

Więcej

32,90 zł

22,37 zł

Rozmowa w „Katedrze”

Mario Vargas Llosa

Rozmowa w „Katedrze” to niezwykła historia ludzi żyjących w Peru, w latach 50., w czasie dyktatury wojskowej, której przywódcą był generał Manuel Apolinario Odría.
Akcja książki rozgrywa się na kilku płaszczyznach ujawniających kulisy i mechanizmy władzy dyktatora jak i jej wpływ na życie zwykłych ludzi.

Więcej

46,90 zł

31,89 zł

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Mario Vargas Llosa

Miłość, która naznacza los. Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego.Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa. Życie Ricarda wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia.

Więcej

42,90 zł

28,99 zł

Święto Kozła - Mario Vargas Llosa  | mała okładka
-32 %

Święto Kozła

Mario Vargas Llosa

Urania Cabral miała dziewiętnaście lat, gdy opuściła Dominikanę. Teraz, po trzydziestu latach, wraca, by raz jeszcze skonfrontować się z koszmarami przeszłości. Jej ojciec był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo i jego zaufanym człowiekiem.

Więcej

42,90 zł

28,99 zł