Tamara Kołakowska

Tamara Kołakowska urodziła się w 1928 roku. Podczas Drugiej Wojny Światowej wraz z rodziną przeprowadziła się do Uzbekistanu. Zaraz po wojnie powróciła do rodzinnego miasta, by tam kontynuować studia medyczne na Uniwersytecie Łódzkim. W 1949 roku poznała filozofa i prozaika Leszka Kołakowskiego, swojego przyszłego męża i razem przeprowadzili się do Warszawy. W 1960 roku w Warszawie urodziła się ich córka, Agnieszka. Niestety, gdy w 1968 roku jej mąż został zwolniony z pracy na Uniwersytecie, jako „główny deprawator młodzieży”, podjęli decyzję o wyjeździe za granicę.

Tamara Kołakowska - życie poza ojczyzną


Tamara Kołakowska w 1970 roku zamieszkała z rodziną w Oksfordzie. W tym mieście do emerytury pracowała jako psychiatra. Tłumaczyła książki medyczne oraz pisała artykuły. Po 1989 roku, coraz częściej przyjeżdżali z mężem do Polski. Gdy zmarł Leszek Kołakowski w 2009 roku, została opiekunką jego dziedzictwa. Po jego śmierci podjęła decyzję o przekazaniu jego rękopisów do Książnicy Narodowej. To dzięki niej ukazała się jego niedokończona praca "Jezus ośmieszony". Przekazała też wiele pamiątek po mężu do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Warszawie, dzięki czemu w 2012 roku otwarto tam gabinet Leszka Kołakowskiego.

Wspomnienia z młodości


Życie Tamary Kołakowskiej wypełniało życie rodzinne oraz praca. Jednak pamięcią często wracała do czasów dzieciństwa, gdy przed wojną opuścili z rodzicami Polskę. Stąd powstała jej piękna książka „Było... wspomnienia z młodości." Została wydana 2 lata po jej śmierci, w 2021 roku. Tamara Kołakowska zmarła w 2019 roku, 10 lat po śmierci męża. Ich grób znajduje się na Warszawskich Powązkach.

Lista książek: Tamara Kołakowska

17,99 zł 17,99 zł - najniższa cena 39,99 zł - cena detaliczna