Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński - Anna Arno | okładka
Znak

Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński Anna Arno

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2013-11-18

ISBN: 978-83-240-2770-5
EAN: 9788324027705
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Znak
Format: B(165x235)
Cena katalogowa: 44,90 zł

44,90 zł 30,53 zł

Produkt niedostępny

Opis

Wszystkie twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Kim był ten poeta, który zapisał się w zbiorowej pamięci wierszami o zaczarowanej dorożce, ogórku, który nie śpiewa, i Teatrzykiem Zielona Gęś? Zielonym Konstantym zakochanym na wieki w srebrnej Natalii? Oszustem, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym fajerwerkami dowcipu? A może „psem na forsę” piszącym na akord dla tego, kto zapłaci? Postacią tragiczną, uwikłaną w nałóg i kolejne polityczne układy? Człowiekiem zdolnym oświadczyć się podczas wojennej tułaczki trzem kobietom naraz, gdy w domu czekała żona? A może „księżycowym facetem”, zakochanym przed wszystkim w poezji i muzyce?

Książka Anny Arno odkrywa przed nami wszystkie te twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jeszcze wiele innych. Podobnie jak jego poezja, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”.

Anna Arno o swojej książce

Jaki był naprawdę, kiedy powstawały jego teksty?

Grzegorz Turnau o biografii Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

”To jest historia niezwykłego życia”

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Szarlatan pełen sprzeczności

2014-09-23
Anna Arno oddaje do rąk czytelnika biografię poety, którego nie sposób zidentyfikować. Skrupulatnie akademicką, pełną tez znajdujących potwierdzenie w poetyckich tekstach i wyrozumiałej sympatii, która sprawia, że autorka zamiast kilku sprzeczności i jawnych hipokryzji, widzi bogaty świat wewnętrzny analizowanego podmiotu. Im więcej szczegółów, tym więcej twarzy; im więcej dat, tym więcej luk w życiorysie; im liczniejsze cytaty, tym większe możliwości interpretacji.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.