Agnieszka Dauksza

Agnieszka Dauksza urodziła się w 1988 roku w Gdańsku. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2017 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia z kulturowej teorii literatury, wiedzy o sztuce oraz literatury międzywojennej. W 2015 roku była laureatką konkursu stypendialnego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych, młodych naukowców. Jest też członkiem redakcji literaturoznawczych czasopism naukowych Zagadnienia Rodzajów Literackich i Teksty Drugie.

Agnieszka Dauksza, wybitna, polska pisarka


W swojej karierze Agnieszka Dauksza opublikowała ponad 60 artykułów w czasopismach naukowych. W 2013 roku wydała książkę "Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku". W 2016 roku pojawiło się jej poruszające dzieło, zatytułowane "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców”. Książka dotyczyła serii wywiadów z więźniami obozów koncentracyjnych. W 2019 roku napisała biografię Marii Jaremy pod tytułem „Jaremianka”.Jest współredaktorem takich dzieł, jak „Kultura afektu. Humanistyka po zwrocie afektywnym”, oraz „Świadek: jak się staje, czym jest?”

Szereg nagród za biografię Jaremianka


Agnieszka Dauksza była wielokrotnie nagradzana i doceniana w prestiżowych konkursach i plebiscytach. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę, w 2018 roku otrzymała Nagrodę Naukową Polityki jako finalistka w dziedzinie Nauk humanistycznych. W 2019 roku „Jaremianka” otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca, rok później znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike za 2019 rok. Biografia Marii Jaremy przyniosła pisarce również Górnośląska Nagrodę Literacką Juliusz oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką, przyznawaną przez Kurier Szczeciński.

Lista książek

Klub Auschwitz i inne kluby - Dauksza Agnieszka | mała okładka
-32 %

Klub Auschwitz i inne kluby

Dauksza Agnieszka

Finalistka Nagrody Literackiej Nike Agnieszka Dauksza w swojej pierwszej książce postanowiła zapytać przeżywców, jak wygląda życie po obozie? Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoją historię.

Więcej

44,99 zł

30,59 zł

Jaremianka. Biografia - Agnieszka Dauksza | mała okładka
-32 %

Jaremianka. Biografia

Agnieszka Dauksza

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Klub Auschwitz i inne kluby Rwane opowieści przeżywców

Agnieszka Dauksza

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców jest zapisem spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Autorka rozmawia z polskimi „ostatnimi świadkami”, próbując dociec, kim są dziś, ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej? Jak toczyły się ich losy po odzyskaniu wolności? Jak funkcjonuje obecnie wspólnota byłych więźniów? Opowieści układają się w zróżnicowaną konstelacj[...]

Więcej

49,00 zł

32,55 zł

Afektywny modernizm Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej

Agnieszka Dauksza

"Afektywny modernizm" Agnieszki Daukszy to niezwykła rozprawa: innowacyjna metodologicznie, odkrywcza w zakresie historii literatury XX wieku, innowacyjna w robocie analitycznej. A także wzorcowa pod względem trafności doboru źródeł i kontekstów, imponująca pod względem oczytania, inspirująca dla teoretyka literatury, dla historyka sztuki modernistycznej i dla kulturoznawcy.
prof. dr hab. Przemysław Czapliń[...]

Więcej

38,00 zł