Andrzej Wajda

Andrzej Wajda (ur. 1926) – wybitny reżyser filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Stworzył szereg pamiętnych i ważnych dla polskiej kultury dzieł filmowych. Wśród nich: Kanał, Popiół i diament, Popioły, Wesele, Ziemia obiecana, Pan Tadeusz, Katyń i wiele innych.

W dowód uznania za wybitne zasługi w dziedzinie filmu Wajda otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jest doktorem honoris causa kilku uczelni wyższych (m.in Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego i Łódzkiego) oraz kawalerem orderu Legii Honorowej. W roku 1981 otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, w 1982 nagrodę Césara, a w 1990 – Feliksa. Od 1997 jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2000 roku za całokształt twórczości został uhonorowany Oscarem. W 2006 roku również za całokształt twórczości otrzymał na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie nagrodę Złotego Niedźwiedzia. Nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, bułgarskim Orderem Cyryla i Metodego, Legią Honorową i japońskim Order of Rising Sun.

Lista książek

Kino i reszta świata

Andrzej Wajda

Głośna już książka, której ukazanie zbiegło się w czasie z otrzymaniem przez reżysera Oskara za całokształt twórczości. Dlaczego Andrzej Wajda został reżyserem, jaki wpływ na jego karierę mogła mieć pogoda? Z jakiej przyczyny doszło do rozwiązania „tajemniczego X”? Na czym polegał fenomen Zbyszka Cybulskiego? Wszystko o kulisach polskiego kina, reżyserskim fachu.

Więcej

44,90 zł

30,53 zł