Isabel Allende
Chilijska pisarka i dziennikarka. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść „Dom duchów”, która stała się międzynarodowym bestsellerem, została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie i rozpoczęła trwającą do dziś dobrą passę pisarki. W 1987 roku Allende wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Opublikowała ponad 20 powieści, m.in.: Z miłości i cienia (1992), Córkę fortuny (1998), Portret w sepii (2008), Ines, pani mej duszy (2008), Japońskiego kochanka (2016), W samym środku zimy (2018) czy Podmorską wyspę (2013), które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w prawie 70 milionach egzemplarzy. Otrzymała kilkadziesiąt nagród literackich. Allende posiada niezwykły styl snucia opowieści i dotykania poprzez słowa, najczulszych strun ludzkiej duszy.
Isabel Allende – przedstawicielka literatury latynoamerykańskiej
Isabel Allende, uznawana za jedną z najbardziej wpływowych twórczyń literatury latynoamerykańskiej, jest głęboko zaangażowana w prace społeczne i aktywizm na rzecz praw kobiet. Jest założycielką fundacji Isabel Allende, której misją jest ochrona i wsparcie dla kobiet i dziewcząt na całym świecie, które cierpią z powodu przemocy i wykluczenia społecznego.
Realizm magiczny w twórczości Allende
Jej twórczość cechuje unikalne połączenie realizmu ze składnikami magicznymi, które są elementem charakterystycznym tzw. realizmu magicznego. W swoich książkach Allende często korzysta z własnych doświadczeń życiowych, które splotła z fikcją, tworząc bogaty i pełen emocji świat literacki.
Niemal każda jej powieść jest splotem dramatycznych wydarzeń, silnych emocji i niezapomnianych postaci. Allende ma niezwykłą zdolność do tworzenia silnych, niezależnych bohaterek, które pomimo trudności i przeciwności losu nie tracą swojej siły i godności.
Jest autorką, której twórczość daje czytelnikom możliwość poznania nie tylko egzotycznych miejsc, ale przede wszystkim skomplikowanych losów bohaterów zmagających się z problemami uniwersalnymi dla każdego człowieka. Jej książki pełne są nie tylko niezwykłych opowieści, ale także mądrości życiowej, która inspiruje i zachęca do refleksji.
Nagroda National Book Award
W 2014 roku została uhonorowana National Book Award za wkład w literaturę amerykańską, stając się pierwszą pisarką mówiącą po hiszpańsku, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. W 2018 roku została odznaczona Medalem Wolności – najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych.