John Hopper

JOHN HOOPER – urodził się 17 lipca 1950 roku w Westminster w Londynie. Jest brytyjskim dziennikarzem i pisarzem. Uczył się St Benedict’s School w Londynie oraz St Catharine’s College w Cambridge. Na pierwszym roku studiów postanowił wyjechać do separystycznego stanu Biafra. Hooper pomagał tam tworzyć film dokumentalny o wojnie domowej w Nigerii.

John Hooper – kariera dziennikarska


Po studiach Hooper dołączył do redakcji BBC, gdzie pracował jako reporter i zajmował się bieżącymi tematami. Natomiast w 1973 roku został korespondentem dyplomatycznym Independent Radio News, które powstało chwilę wcześniej. Pracował też dla takich tytułów, jak choćby „The Economist” i „The Guardian”. Z ostatnim z nich związał się na stałe w 1976 roku. Przez kolejne lata był korespondentem tej gazety w Madrycie. Później robił to samo dla „The Observer”. W latach 1994-1999 zamieszkał w Rzymie. Pracował tam jako korespondent na Europę Wschodnią dla tych samych tytułów, co w Madrycie. Następnie przeniósł się do Berlina, ale charakter jego pracy nie uległ zmianie.
Podczas swojej kariery dziennikarskiej John Hooper relacjonował między innymi wojnę w Kosowie. Był także w Afganistanie w momencie, gdy trwały poszukiwania Osamy bin Ladena przez sojuszników USA.

John Hooper – książki i wyróżnienia


W 1986 roku ukazała się jego książka pt. „Hiszpanie: portret nowej Hiszpanii”. Zdobyła ona nagrodę Allen Lane. Hooper napisał też między innymi książkę pt. „Włosi”. W 2021 roku został honorowym członkiem St Catharine’s College w Cambridge.

Lista książek: John Hopper

Włosi - John Hopper | mała okładka
-20 %

Włosi

John Hopper

6.5 / 10 (625 ocen)

40,24 zł 40,24 zł - najniższa cena 49,99 zł - cena detaliczna