Dom z witrażem - Żanna Słoniowska | okładka
Znak literanova

Dom z witrażem Żanna Słoniowska

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-02-16

ISBN: 978-83-240-2684-5

Liczba stron: 262

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 125x194

Cena katalogowa: 36,90 zł

Zajrzyj do środka

36,90 zł 24,99 zł

Oszczędzasz 11,91 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

Opis

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2016.

Zwyciężczyni konkursu na najlepszą powieść zorganizowanego przez Wydawnictwo Znak.

Najlepsza spośród niemal 1000 nadesłanych tekstów.
Wybrana przez jury, w którego skład weszli m.in. Sylwia Chutnik, Justyna Sobolewska, Zofia Fabjanowska-Micyk, Jarosław Czechowicz.

Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację.
Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.
"Dom z witrażem" to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu.

Polecane książki z rabatem do 50%

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Sylwia Chutnik

„Słoniowska pisze subtelnie i pięknie – każdy wyraz wyczarowuje obrazy, podobnie jak tytułowy witraż, który rzuca kolorowe światła. Od nas zależy, czy je dostrzeżemy”.

Zofia Fabjanowska-Micyk, „Zwierciadło”

„Ta historia mogła się zdarzyć tylko na Ukrainie. I mogła się zdarzyć wszędzie, bo krew na niebiesko-żółtej fladze to tylko początek bardzo intymnej opowieści o czterech pokoleniach kobiet.”

Justyna Sobolewska, „Polityka”, „Tygodnik Kulturalny”

„Słoniowska potrafi fascynująco opowiadać, pozwala też wniknąć w rzeczywistość ukraińską. To zaskakujące literackie odkrycie i szansa na odświeżenie naszej literatury”.

Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

„Miasto kobiecych tajemnic i Historia, którą autorka wciąż interpretuje na nowo. Żanna Słoniowska zaskakuje i uwodzi".

 

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Sztuka bycia kobietą w historii

2019-02-14 Sztuka bycia kobietą w historii

Żanna Słoniowska stworzyła miniaturową sagę o kobietach uwikłanych w historię i... sztukę. To książka o zagubionej, niewiadomej lub jeszcze nieodkrytej tożsamości, o walce i wariactwie, o narodzinach, dorastaniu, śmierci i starości. To książka o zmianach, które mogą zachodzić szybko i niespodziewanie, przewartościowując całkowicie obecny porządek w świecie. To w końcu opowieść o miłości - uczuciu skomplikowanym jak historia i jak ona burzliwym, łączącym matkę z córką i babkę z wnuczką, a także jedynym (z krwi i kości) mężczyzną ich życia.
Słoniowska - Ukrainka polskiego pochodzenia, urodzona we Lwowie, ale na stałe zamieszkała w Krakowie - pisze przede wszystkim o wolności. Tej osobistej i tej narodowościowej, a także o tym jak historia potrafi oszukać i zdradzić, na końcu zostawiając nas zawsze samych, zmuszając do określania się i stawania po jednej bądź drugiej stronie. Umiejscawiając fabułę we Lwowie, autorka pokazuje piękno miasta, które jest jednocześnie pełne ran i wybroczyn, a także jego mieszkańców - ludzi skażonych wojną i wymieszanych w kotle różnic kulturowych, językowych i pochodzeniowych. Powieść stara się przeniknąć strukturę wspólnych zależności i odnaleźć to, co dzieli i łączy ludzi, zarówno globalnie, jak i lokalnie. Na przykładzie jednej rodziny możemy przekonać się, jak trudno jest jednoznacznie określić czyjąś przynależność, zrozumieć skomplikowane relacje i wyciągnąć wnioski jedynie w oparciu o czyjeś pochodzenie, płeć czy język, w którym mówi.
Tytułowy dom z witrażem to stara kamienica skrywająca dzieło sztuki nieznanego artysty. Ciągnące się przez parę pięter malowidło na szkle przedstawia swoiste drzewo życia - wznoszące się od korzeni po koronę, jak wznosi się budynek i jak rośnie krajobraz, jak wnosi horyzont i jak buduje miasto czy jak piętrzy się góra. Witraż będący alegorią dorastania i przynależności, swoisty przedstawiciel sztuki - stanowi centrum i połączenie, jak krew, naszych bohaterów.
A kim są nasi bohaterowie? Żanna Słoniowska skupia się na kobietach, być może trochę osieroconych przez mężczyzn i, jak przez historię zdradzonych i uwiedzionych. Przez okna domu z witrażem zaglądamy do życia ich czterech - prababki, babki, matki i córki - silnych postaci uwikłanych w dziejowe wydarzenia. Każda z kobiet jest przez los umocniona i niezależna, ale także obarczona jakimś dziwactwem, skazą, cechą charakteru, która dzieli ją z resztą. Skupione pod jednym dachem, kochają się i nie znoszą. Ich losy nieprzerwalnie są ze sobą sprzężone, wzajemnie przez nie predestynowane - Słoniowska w lekki, a zarazem głęboki i atrakcyjny literacko sposób opisuje tu meandry wspólnego życia czterech pokoleń kobiet - wpływ genów, wychowania, związków miłosnych, własnych wyborów i czasów. Ich małe historie mieszają się z tą jedną, wielką Historią, ich małe kłótnie - z wojną, bunty młodzieńcze - z ruchami powstańczymi, a ich miłość do siebie nawzajem - z miłością do narodu.
„Dom z witrażem" to powieść nieco szkatułkowa i kolorowa jak rzeczony witraż. Mówi o wielu rolach, jakie przyszło nam odgrywać w świecie i w... domu. Pokazuje kobiety, które radzą sobie bez mężczyzn, będąc jednocześnie od nich uzależnione, skrzywdzone lub ukształtowane. Z jednej strony mamy Sztukę, która jest czysta i dobra, bo pozwala na wolność, a z drugiej mamy Historię, która nie daje nam wyboru.
Powieść napisana jest z humorem, pełna świetnych dialogów, potrafiąca gorzkie fakty ukazać w sposób, który przyzwala na uznanie zła i chaosu otaczającego nas świata. Książka na leniwe poranki i na podróże, ale także dla amatorów ambitniejszej lektury. Doskonale dwuznaczna, odpowiednio historyczna, spójna opowieść z niepoprawnym romansem w tle, którą czyta się łatwo, ale i dobrze - książka Żanny Słoniowskiej została wyróżniona z ponad tysiąca innych - w pełni zrozumiale.

Dom z witrażem

2016-02-24 Zaczynając czytać książkę Żanny Słoniowskiej trochę się irytowałam- miałam poczucie, że z zalewu informacji o Ukrainie w mediach, wpadłam tym razem w zalew wspomnień o Ukrainie w książce. Nie spodziewałam się tego i przemknęło mi przez myśl „A może ta książka wygrała konkurs właśnie przez swoją tematykę? Ktoś stwierdził, że temat Ukrainy jest na czasie więc zwróćmy jeszcze większą uwagę ludzi i uhonorujmy tę pozycję pierwszą nagrodą w konkursie". Po czasie jednak trochę zmiękłam.

O kobietach i mieście

2015-08-10 Kiedy przeczytałam opis „Domu z witrażem" wiedziałam, że to książka, która musi trafić w moje ręce. Kamienica z zabytkowym witrażem (od razu widzę te secesyjne kwiaty), historia otwierania oczu na sztukę i historię - cóż może być bardziej odpowiedniego dla historyka sztuki? Napaliłam się strasznie, otrzymałam jednak historię nieco inną niż się spodziewałam.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.