Yukio Mishima

Yukio Mishima to pseudonim Kimitake Hiraoka (ur. 14.01.1925, zm. 25.11.1970), japoński pisarz, poeta, dramaturg, aktor i reżyser filmowy. Mishima uważany jest za jednego z najważniejszych japońskich autorów XX wieku. Wieloletni kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

Do jego najsłynniejszychprac literackich zaliczamy m.in. "Złotą pagodę", "Zimny płomień" oraz "Wyznanie maski".

Jego awangardowa praca wykazywała mieszankę nowoczesnej i tradycyjnej estetyki, która przełamała kulturowe granice, z naciskiem na seksualność, śmierć i zmiany polityczne. Mishima działał jako nacjonalista i założył własną prawicową milicję. Znany jest przez jego rytualne samobójstwo seppuku po nieudanej próbie zamachu stanu, znanej jako „incydent Mishima”.

Aby uczcić jego życie i twórczość została ustanowiona w 1988 r. Nagroda Mishima.

Lista książek

Złota pagoda - Yukio Mishima | mała okładka
-37 %

Złota pagoda

Yukio Mishima

„Odwagi dodawał mi fakt, że i mnie, i Złotej Pagodzie groziły na tym świecie te same niebezpieczeństwa. Znalazłem sposób, by powiązać siebie i piękno. Czułem, że został przerzucony most pomiędzy mną a czymś, co mnie odrzucało, co nie pozwalało mi się do siebie zbliżyć.
Myśl, że ten sam ogień, który strawi mnie, prawdopodobnie strawi także Złotą Pagodę, nieomal mnie upajała. Dzięki temu samemu przeznaczeniu,[...]

Więcej

35,00 zł

22,02 zł

Wyznanie maski - Yukio Mishima | mała okładka
-37 %

Wyznanie maski

Yukio Mishima

Pierwsze wydanie prozatorskiego debiutu Yukio Mishimy w Polsce.
Wyznanie maski jest opowieścią o dojrzewaniu Kochana, chłopca żyjącego w Japonii w czasach wojny. W swoim wyznaniu, czy właściwie „spowiedzi”, opisuje zmagania ze swoją cielesnością, fizycznie zawsze ustępował rówieśnikom, oraz orientacją seksualną. Czując się inny od pozostałych szuka swojego miejsca na świecie, akceptacji i sposobu na życie w[...]

Więcej

35,00 zł

22,02 zł