„Ciszo, przemów. Szukając W.G. Sebalda” - Carole Angier
Pierwsza, najpełniejsza i jedyna możliwa biografia W.G. Sebalda – jednego z najbardziej oryginalnych i tajemniczych pisarzy XX wieku. Przedwczesna śmierć w wypadku odebrała mu szansę na literackiego Nobla.
Podpisywał się tylko inicjałami, bo wstydził się imienia ojca nazisty. Gdy miał 22 lata na zawsze opuścił rodzinne Niemcy. To, co najbardziej wpłynęło na jego życie, zdarzyło się zanim się urodził. Wychował się w cieniu tragedii i przemilczanych traum XX wieku – Holocaustu i bombardowań niemieckich miast. Stworzył nowy gatunek literacki – fikcję splecioną z faktami, która najpełniej oddaje prawdę o losach zapomnianych ofiar historii. Przez całe życie krył się w zmyśleniach snutych w wywiadach, kreował dokumentalne fikcje i podkradał życiorysy poznanych osób, by stworzyć z nich bohaterów swoich książek.
Carole Angier to badaczka i doświadczona biografka, która osobiście znała bohatera swojej książki. W niezwykle wciągającym i znakomicie udokumentowanym śledztwie odwraca grę Sebalda. W fikcji szuka faktów i wykonuje pracę rasowej reporterki; dociera do bliskich pisarza: sióstr, przyjaciół z młodości, pierwowzorów postaci z jego prozy. Jako pierwsza rozmawia z tymi, do których inni badacze Sebalda nie dotarli, m.in. z Marie – ostatnią miłością pisarza.
To biografia, której wydania W.G. Sebald mógłby zakazać. Angier uparcie próbuje jednak zrobić dla niego to, co on starał się zrobić dla swoich bohaterów – opisać i poznać prawdziwego człowieka i jego los. Jej książka pozwala także lepiej zrozumieć niepokojącą i pełną zagadek twórczość pisarza. Idąc tym krętym tropem, biografka szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie: kim pan był, panie Sebald?
Książka w brawurowym tłumaczeniu Macieja Stroińskiego.
Błyskotliwa i przenikliwa książka o pisarzu, którego kariera jest wciąż przedmiotem sporów.
“The New York Times”
Wielka rzecz. Carole Angier ukazuje potężny geniusz Sebalda i wystrzega się uproszczeń. Przedstawia pisarza żywo, wszechstronnie i w wielu odcieniach. Ci, którzy go znali, mogą poświadczyć, że to wierny portret.
Alberto Manguel
Angier skrupulatnie śledzi, skąd Sebald czerpał postaci i scenerię swoich książek oraz jak przetwarzał materiał źródłowy na własne potrzeby. Solidny, rzetelny i przekonujący opis życia i twórczości.
„The Wall Street Journal”
Z biografii Sebalda dowiadujemy się, jak dorastał w zaciszu Alp Bawarskich, krok po kroku zdając sobie sprawę z niemieckich zbrodni wojennych, jak wyjechał z ojczyzny do Anglii, by pracować na uczelni, i jak w średnim wieku nagle odniósł wielki sukces na arenie literackiej. Objaśniając jego dzieła, biografka odsłania pierwowzory bohaterów – gospodarzy domów, w których mieszkał autor, jego krewnych, nauczycieli oraz kolegów po piórze – i pokazuje źródła Sebaldowskiego pisarstwa: przemożne współczucie wobec pokrzywdzonych i upartą chęć zgłębiania pamięci historycznej wraz z jej ograniczeniami.
„The New Yorker”
Odkrycia Angier zmuszają nas do refleksji nad tym, jaką odpowiedzialność ponosi pisarz wobec tych, z których życia czerpię inspirację do swojej twórczości.
„Chicago Review”
Zachęcająca i wnikliwa książka, która dowodzi, że Sebald, pomimo swojej tragicznej i przedwczesnej śmierci, był absolutnym mistrzem najwyższej literatury.
Javier Marías
Najlepsza biografia, jaką czytałem od lat.
Philippe Sands
Komentarze
Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.
Komentarze nie są potwierdzone zakupem