Niegrzeczne księżniczki - Linda Rodriguez McRobbie | okładka

Pierwsze wydanie: 2016-03-07

EAN: 9788324034475
Liczba stron: 384
Format: 158x225mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska

39,90 zł 27,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Księżniczki żyją długo i szczęśliwie… tylko w bajkach.

Roksolana – dla niej sułtan traci głowę i rządzi krajem pod jej dyktando.

Alfhilda – uwięziona w wieży przez własnego ojca buntuje się, ucieka i zostaje piratem.

Olga Kijowska – morduje swoich wrogów, obejmuje władzę i skutecznie rządzi krajem.

Stephanie von Hohenlohe – porzuca księcia, by zostać szpiegiem i kochanką Hitlera.


Niegrzeczne księżniczki to prawdziwe historie 30 kobiet z różnych czasów i zakątków świata. To pełne pasji opowieści o znanych postaciach, jak Lukrecja Borgia, Anna Boleyn czy Sisi, ale też tajemnicze historie zapomnianych księżniczek z krainy Wikingów, odległych Chin, a nawet imperium Azteków. Łączy je jedno – wszystkie robiły to, co chciały.

Ciekawostki historyczne

Masz być dobrą i wierną żoną. Rodzić dzieci, słuchać ojca i męża. Niczego nie pragnąć, prócz tego, co Ci dadzą. Pokolenia księżniczek żyły zgodnie z surowymi wytycznymi. Ale były i takie, które powiedziały: dość! Zobaczcie sami, jaki los sobie zgotowały. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Od czasu do czasu w Europie wybuchał skandal: pojawiała się dama twierdząca, że jest zaginioną księżniczką. Zgłaszała pretensje do tronu, majątku i przywilejów monarszych. Powstawał problem: jak odróżnić prawdziwą dziedziczkę od cwanej tupeciary? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Rodzice ją porzucili. Matka chrzestna kazała paść indyki. Nigdy się nie skarżyła, nawet gdy musiała opuścić przed czasem bal, by opiekować się cudzymi dziećmi. I choć wcale się o to nie starała, wpadła w oko monarsze. A potem żyli długo… i sami oceńcie, czy szczęśliwie. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Inni klienci sprawdzali również

44,90 zł

31,43 zł

Nieznośny milioner - Nana Bekher | mała okładka
-27 %

Nieznośny milioner

Nana Bekher

7.6 / 10 (244 ocen)

38,90 zł

28,43 zł

Nagi sad - Wiesław Myśliwski  | mała okładka
-30 %

Nagi sad

Wiesław Myśliwski

7.7 / 10 (1003 ocen)

39,99 zł

27,99 zł

44,99 zł

34,44 zł

Nowość
Gambit królowej - Walter Tevis | mała okładka
-35 %

Gambit królowej

Walter Tevis

7.6 / 10 (3708 ocen)

39,90 zł

25,91 zł

39,99 zł

27,99 zł

Układ. Wydanie serialowe
 - Igor Brejdygant | mała okładka
-25 %

Układ. Wydanie serialowe

Igor Brejdygant

6.6 / 10 (615 ocen)

41,99 zł

31,66 zł

Oszust - Herman Melville | mała okładka
-25 %

Oszust

Herman Melville

6.5 / 10 (45 ocen)

39,99 zł

30,16 zł

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?
 - Jan MattiDollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble | mała okładka
-26 %

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Jan MattiDollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble

7.7 / 10 (18 ocen)

49,90 zł

37,04 zł

Biblia queeru
 - Guinness Jack | mała okładka
-42 %

Biblia queeru

Jack Guinness

7.0 / 10 (11 ocen)

54,99 zł

31,89 zł

Inne książki z tej kategorii

Monty Python Autobiografia według Monty Pythona - Monty Python | mała okładka
-40 %

Monty Python Autobiografia według Monty Pythona

Monty Python

7.8 / 10 (107 ocen)

79,91 zł

47,95 zł

10,62 zł

9,93 zł

Fiasko Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005 - Ricks Thomas E. | mała okładka
-35 %

Fiasko Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005

Ricks Thomas E.

8.1 / 10 (14 ocen)

79,99 zł

51,86 zł

16,01 zł

14,90 zł

Cesarzowe Habsburgów - Sigrid-Maria Größing | mała okładka
-39 %

Cesarzowe Habsburgów

Sigrid-Maria Größing

6.1 / 10 (37 ocen)

39,99 zł

24,31 zł

39,90 zł

29,63 zł

44,99 zł

24,99 zł

42,99 zł

28,87 zł

35,00 zł

28,42 zł

30,00 zł

19,17 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Prawdziwe historie

2016-08-18
Słysząc słowo księżniczka oczami wyobraźni, mimo wolnie, widzimy piękna damę w sukni i tiarze, bądź coraz częściej nowoczesną księżniczkę XXI wieku przemawiającą na charytatywnym forum. Takie życie wydaje nam się idealne i bezproblemowe, jednak czy takie jest naprawdę? Autorka "Niegrzecznych księżniczek" przedstawia prawdziwe historie, niekiedy bardzo tragiczne, innymi razy godne pożałowania a nawet zabawne (no cóż jak inaczej określić historię kobiety - przy tym świetnej aktorki - twierdzącej, że jest księżniczką pewnego kraju nieopodal Malezji? Uwierzyli jej wszyscy, a dziewczyna pławiła się w luksusach, aż jej były pracodawca przedstawił prawdę na jej temat - dziewczyna przez kilka lat była służącą w jego domu). Jedno jest pewne historia pokazała, jak silne potrafią być kobiety, przy okazji zmienne, niekiedy zachłanne czy kochliwe. Każda z przedstawionych kobiet ma swoją historię, każda jest inna od kolejnej, każda jest równie ciekawa.

Razem z autorką przeniesiemy się do starożytnego Egiptu i poznamy historię kobiety Faraona, a w dalszej części książki przeczytamy współczesną historię, o nieco drastycznej próbie oszustwa ze zmumifikowaną kobietą przedstawianą jako egipska księżniczka. Dowiemy się więcej o kobiecie twierdzącej, że jest księżniczką Anastazją Romanową, jak się okazuje w historii pojawiło się wiele takich oszustek jak Anna Anderson. Dowiemy się więcej o Świętej Oldze, bardzo ważnej dla wiernych w Rosji i na Ukrainie. Uwierzycie, że przyczyniła się do śmierci kilku tysięcy osób?

Wśród znanych postaci historycznych z cesarzową Sissi na czele czy rozsławioną przez serial Wspaniale Stulecie, Sułtanką Hurrem, znajdziemy kobiety o których z całą pewnością, wcześniej nie słyszeliśmy, a których życie było bardzo ciekawe. Jeśli ktoś zastanawia się jak można szybko roztrwonić majątek (i trafić do więzienia za oszustwa finansowe - takich "księżniczek" było kilka), czy stać się księżniczką, bez ani kropli błękitnej krwi (prawdopodobnie zakończywszy swój królewski rozdział za kratkami), odpowiedź znajdziesz właśnie w tej książce. Historia prawdziwej Pocahontas, lub raczej kobiety (która z czasem zaczęła nazywać siebie indiańską księżniczką) o troszkę podobnej historii z pewnością nie była tak barwna i romantyczna jak bajka z wytwórni Walta Disneya, ale niewątpliwie godna uwagi. "Księżniczki" osądzone za czarną magię i nazwane Czarownicami, również były swego czasu niemal na porządku dziennym. Jednak czy naprawdę uprawiały złe czary? Wątpliwe, były raczej niewygodne dla ludzi walczących o władzę bądź będących u Jej szczytu.

Na pewno nie znajdziemy tutaj biografii znanych nam z Naszych czasów księżniczek, książka opiera się przede wszystkim na postaciach historycznych, aczkolwiek opowiada też o kobietach z XX i XXI wieku. Autorka prostym językiem, nie szczędząc dosadnych epitetów, a czasami ironii, opierając się na zbieranych od dawna materiałach, próbuje przekazać nam historie kobiet godnych zapamiętania, lub chociaż poznania. Okazuje się, że historia potrafi płatać figle, opowieść, którą bracia Grimm podali by jako wspaniałe Love Story może okazać się w rzeczywistości bardzo smutną, a nawet tragiczną historią. Linda Rodriguez McRobbie próbuje przekazać historie prawidzwych kobiet, niekiedy zapomniane i zatarte przez czas, a innymi razy zmienione i przerysowane przez nieprzychylne osoby. Autorka stara się oddzielić prawdę od mitu i kłamstwa oraz przedstawić czystą prawdę. Okazuje się to jednak nie zawsze w pełni możliwe. Każdą z biografii można potraktować jako wstęp do zgłębienia wiedzy o tych fascynujących kobietach. Sama skończywszy czytać rozdziały bardzo często siegałam po tablet i szukałam fotografii, czy kolejnych informacji.

Osobiście nie stwierdziła bym, że wszystkie kobiety w tej książce, były "niegrzeczne" chyba, że odnosimy się jedynie do faktu, że każda z osobna robiła co jej się żywnie podobało. Jedna poszła na wojnę, kolejna została cesarzem Chin, inna uciekła z ukochanym mężczyzną, jeszcze kolejna wolała być uznawana za mężczyznę. Książka przepełniona jest ciekawostkami historycznymi, a po jej lekturze utwierdzam się w kiedyś zasłyszanym zdaniu, "księżniczki żyją szczęśliwie tylko w bajkach", powinniśmy odnieść to zdanie do historii, teraźniejszość i życie obecnych "księżniczek" będziemy mogli ocenić dopiero za jakiś czas my albo nasze dzieci.

Nieszczęśliwe księżniczki

2016-04-18
Długo szukałam książki historycznej, która mnie naprawdę zaciekawi. W szkole był to mój znienawidzony przedmiot, wszystko pewnie przez program czy sposób przekazywania wiedzy przez nauczycieli. Od pewnego czasu sama zaczęłam interesować się historią. Przyznam się, że wszystko dzięki kilku serialom, które oglądam. Szczególnie postacie kobiece przykuły moją uwagę, ponieważ zastanawiałam się jak żyły w tamtych trudnych czasach.
Książka jest bardzo ładnie wydana, twarda okładka, ornamenty na niektórych stronach. Wszystko sprawia, że czujemy się jakbyśmy czytali starą kronikę, pełną zaskakujących, często szokujących postaci.
„Niegrzeczne księżniczki" podobnie jak kilka książek z tej serii od razu rzuciły mi się w oczy. Sama okładka to nie wszystko, ale zawartość jest równie dobra. Znajdziemy w niej wiele historii, które są podzielone na 7 rozdziałów. Dzięki temu możemy czytać je osobno, ponieważ w żaden sposób nie są ze sobą połączone. To dobre rozwiązanie np. na podróż autobusem czy chwilę przerwy itd.
W powieści jest przedstawiony inny portret księżniczki, niż ten w filmach czy bajkach. Często ich losy nie były usłane różami i niestety nie żyły długo i szczęśliwie. To mniej lub bardziej zwyczajne kobiety z problemami jak każda z nas. Są one bardziej wiarygodne i prawdziwe.
Oczywiście losy księżniczek kojarzą się nam ze skandalami, ale też wytwornym życiem i beztroską. Niestety autorka burzy ten piękny domek z kart i ukazuje nam jak było naprawdę.
Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że bycie częścią rodziny królewskiej może być tak potworne! Ciągła niepewność, często brak miłości ze strony rodziny i wybranego przez nią męża, przysparzały wiele cierpień. Pchały niektóre z kobiet w szaleństwo.
Nie zawsze tak było. Wiele przestawionych księżniczek walczyło o swoje prawa i żyły w dobrobycie. Pokazanie światu tak odmiennych portretów, pozwala nam inaczej spojrzeć na ten temat.

Książkę czytało się przyjemnie. Każda chwila z nią spędzona i każda poznana bohaterka budziła we mnie, czasem sprzeczne, emocje. Polecam serdecznie!

 

Łamanie stereotypów

2016-04-01
Książka "Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie " podzielona została na 7 rozdziałów, w których poznajemy fragmenty życia kilku księżniczek. Kobiety pochodzą z różnych zakątków świata i żyją w innych epokach, jednak wszystkie nie pasują do naszego stereotypowego wyobrażenia o księżniczkach.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.