Esej o człowieku późnej nowoczesności - Chantal Delsol  | okładka
Znak

Esej o człowieku późnej nowoczesności Chantal Delsol

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2003-03-26

ISBN: 83-240-0288-X
EAN: 9788324002887
Opracowanie graficzne: Maria Gromek
Tytuł oryginalny: ÉLOGE DE LA SINGULARITÉ. ESSAI SUR LA MODERNITÉ TARDIVE
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Znak
Format: 144 × 205 mm
Cena katalogowa: 32,00 zł
Tłumaczenie: Małgorzata Kowalska

32,00 zł 21,76 zł

Produkt niedostępny

Opis


Późna nowoczesność to epoka paradoksów: odżegnuje się od ideologii totalitarnych, ale kontynuuje ich dzieło depersonalizacji; odrzuca dziedzictwo tradycji chrześcijańskiej, ale pozostaje wierna idei godności pojedynczego człowieka. Autorka analizuje przyczyny owych sprzeczności i wskazuje na ich konsekwencje w naszym codziennym życiu - począwszy od kultu zdrowego ciała, poprzez rozwój współczesnych form matriarchatu, aż po sposób przeprowadzania interwencji wojskowych i swoisty „integryzm” praw człowieka.


Co określa tożsamość człowieka? Co stanowi o jego wyjątkowości? Czy zdołamy ocalić wartość ludzkiej godności? - pyta Delsol. I nie traci nadziei, upatrując źródeł odnowy w myśli środkowoeuropejskich intelektualistów, która wyzwoliła się z okowów utopii, ale zdołała uniknąć pokusy relatywizmu i złudzenia samowystarczalności osobowego podmiotu.


„Jeżeli zechcemy uwzględnić doświadczenie tak boleśnie przez dzieje dotkniętych społeczeństw europejskiego Wschodu - pisze Autorka - przywołamy nadejście podmiotu zupełnie innego niż ten, który zamieszkuje dziś stare liberalne demokracje. Będzie on świadom konieczności sensu. Ale będzie posługiwał się pewnikami z ostrożnością sapera”.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.