Miesięcznik „Znak”
Reprint nr 1 z 1946 roku  -  | okładka
Miesięcznik Znak

Miesięcznik „Znak” Reprint nr 1 z 1946 roku

Oprawa miękka

Pierwsze wydanie: 2013-10-01

ISBN: 978-83-240-2839-9
EAN: 9788324028399
Liczba stron: 118
Wydawnictwo: Miesięcznik Znak
Cena katalogowa: 34,90 zł
Edycja limitowana: tylko 400 egz.!

34,90 zł

Wyślemy w ciągu 24h Tylko na znak.com.pl
Książki za 3,90 zł

Opis

Wydany z okazji jubileuszu miesięcznika „Znak” reprint nr 1 z 1946 roku

Reprint pierwszego numeru miesięcznika „Znak” z 1946 roku ukaże się w limitowanym nakładzie 400 egzemplarzy. Wydawnictwo zostało przygotowane z zachowaniem oryginalnego formatu magazynu na papierze Attica 80g (wnętrze) i Ivory 150g (oprawa) w oparciu o skany jednego z dwóch egzemplarzy miesięcznika, jakie zachowały się w redakcji „Znaku”.

To wyjątkowa możliwość zetknięcia się z historią pisma.

„Przełom dziejowy, który obecnie przeżywamy, postawił jaskrawo przed oczyma współczesnych problem odpowiedzialności człowieka wobec historii. »Czasy pogardy« z tragiczną siłą ujawniły ostateczne konsekwencje, do których prowadzi bierna postawa wobec rzeczywistości, brak odwagi i woli jej świadomego kształtowania (…) Wzbogaceni o tę gorzką wiedzę, świadomi odpowiedzialności, jaką dźwiga wobec narodu każda jednostka i grupa społeczna, podejmujemy wydawanie »Znaku«” .

Powyższe słowa, były pierwszymi, które w czerwcu 1946 roku rozpoczęły historię miesięcznika „Znak”. Zainaugurowały wydawanie pisma, by jasno określić zasadność jego drukowania. Dziś, w czasie, kiedy ukazuje się już 700 numer miesięcznika redakcja pragnie przypomnieć fundamenty, na których „Znak” budował swą tradycję przez niemal 70 lat istnienia.

Numer zawiera m.in.
- tekst programowy miesięcznika „Znak” („Dokąd idziemy”)
- teksty Jerzego Turowicza i Hanny Malewskiej
- esej Jeana Danielou (Życie umysłowe we Francji).
Dużą gratką jest również tekst Jerzego Zagórskiego na temat kondycji krakowskich teatrów. Krytyk komentując sztukę wspomina m.in. „o powiązywaniu tanich efektów erotyczno-szpiegowsko-sensacyjnych, w całość trzymającą się jakiejś kompozycji czyli tzw. kupy”.

Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami pierwszego numeru „Znaku”.

Serdecznie dziękujemy spadkobiercom praw autorskich za zgodę na ponowne wydrukowanie nr 1 miesięcznika „Znak”. Prosimy o kontakt właścicieli lub spadkobierców praw autorskich do tekstów opublikowanych w nr 1 miesięcznika „Znak” oraz do projektu graficznego pisma, których redakcji nie udało się ustalić/odnaleźć.

Galeria

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.