Stefania Lazar to historyczka sztuki i muzealniczka. Jest autorką i współautorką książek oraz artykułów popularnonaukowych z zakresu architektury czy historii regionalnej.
Stefania Lazar jest również wykładowcą i prowadzi wykłady popularyzujące historię, skupiając się na relacjach postaci kobiecych ze sztuką oraz jej twórcami.
Stefania Lazar – autorka książek
Stefania Lazar zadebiutowała jako pisarka w 2016 roku, wydając książkę, zatytułowaną: „Architektura Będzina 1918-1939. Budynki użyteczności publicznej”, w której przybliżyła architekturę tego miasta, szczegółowo omawiając historię powstania budynków, ich autorów i projekty. W 2020 roku autorka wydała kolejną książkę z dziedziny architektury, pod tytułem „W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych 1939-1944”. Książka wydana została przez Wydawnictwo Muzeum Saturn i dotyczy wpływu II wojny światowej na planowanie urbanistyczne Zagłębia Dąbrowskiego. Książka została wzbogacona o liczne, archiwalne fotografie i projekty. W 2022 roku Lazar napisała książkę” Portrety kobiet niezwykłych”, wydaną przez Wydawnictwo Lira, przedstawiając życiorysy dziesięciu kobiet, które stały się muzami w twórczości różnych artystów i trafiły na płótna najznakomitszych malarzy. W 2024 roku powstała niejako kontynuacja książki o portretach kobiet, zatytułowana: „
Portrety par niezwykłych. Romanse i skandale ukryte w dziełach sztuki”. Po raz kolejny Stefania Lazar sięgnęła do życiorysów niezwykłych kobiet, które stały się nie tylko inspiracją wybitnych twórców, ale również niejednokrotnie ich kochankami.
Stefania Lazar – popularyzatorka kultury
Stefania Lazar została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, która nadawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.