Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem - Naveed Jamali, Ellis Henican | okładka
Znak literanova

Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem Naveed Jamali, Ellis Henican

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-09-07

ISBN: 978-83-240-3508-3
EAN: 9788324035083
Tytuł oryginalny: How to Catch a Russian Spy. The True Story of an American Civilian Turned Double Agent
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 144x205
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Mariusz Gądek

39,90 zł 26,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

ZWYKŁY CHŁOPAK KONTRA NIEBEZPIECZNI AGENCI MOSKWY Prawdziwa historia cywila uwikłanego w wojnę wywiadowczą

Przez trzy lata Naveed szpiegował na rzecz Rosjan, wymieniając pendrive’y z ściśle tajnymi informacjami na wypchane gotówką koperty. Sprzedawał sekrety USA przy stolikach w hałaśliwych restauracjach i na opustoszałych parkingach.
A przynajmniej tak myśleli Rosjanie…


W rzeczywistości był podwójnym agentem ściśle współpracującym z FBI. Nie dysponował wcześniej żadnym doświadczeniem. Wszystko, co wiedział o pracy w kontrwywiadzie, pochodziło z książek, filmów i seriali. Mimo to sprawnie odnalazł się w roli szpiega. Kiedy zrobiło się naprawdę gorąco, stało się jasne, że jego operację trzeba zakończyć. W wojnie nerwów wygra on, zwykły chłopak z przedmieścia, albo niebezpieczni agenci Moskwy.

Zimna wojna wcale się nie skończyła. Gra o dominację na świecie przeszła w nową, bardzo intensywną fazę, o czym nie zdajemy sobie sprawy. Książka Jamali Naveeda odsłania kulisy operacji, których powodzenie przesądza o światowym pokoju.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Misja Szpieg / Misja Pisarz

2019-02-18
Dlaczego "Misja Szpieg"/ "Misja Pisarz"?
Abstrahując zupełnie od tytułu książki jak i od jej fabuły - mam wrażenie, że dostajemy więcej "Misji" niż "Szpiega" i "Pisarza". Misja polega na "CHCĘ", a nie na "POTRAFIĘ". Spodziewałam się porywającej powieści z wartką akcją i to był mój błąd. Dostajemy mniej więcej (raczej mniej) to, co powinniśmy - fakty. Tylko trochę ich mało.Autor cały czas omija rzeczy ważne, skupiając się na mało istotnych z mojego punktu widzenia opisach. Po przeczytaniu w pamięci zzostał ogólny zarys i marka samochodu. Liczyłam na misję szpiegowską "od wewnątrz", na konkretne fakty i rzeczywisty opis sytuacji. Cały czas zdaję sobie sprawę, że książka jest mocno uproszczonym opisem sytuacji i to powoduje, że czuję niedosyt. Czytając czułam go w każdej kwestii- niedosyt akcji, niedosyt faktów, niedosyt językowy. Zdania są proste, krótkie, nieskomplikowane- dla mnie za proste, nie lubię czytać książek pisanych takim językiem. Dokładnie jak z misją Szpieg - "będę bo chcę, to mi się podoba", jest tu z misją Pisarz - a czasami nie wystarczy chcieć. Czytając miałam wrażenie, że autor jest zupełnie niedojrzały, że pisanie było po prostu dobrą zabawą, taką próbą, której moim zdaniem nie przeszedł. A szkoda, bo historia przedstawiona przez inne pióro mogłaby trzymać w napięciu tak, jak oczekiwałam. Doświadczony pisarz wiedząc, czego nie może powiedzieć potrafiłby zapełnić tę lukę fikcją.To jedna z nielicznych książek, podczas czytania której robiłam przerwy na inne. Po przeczytaniu nasuwa mi się jedno jedyne pytanie - po co opisywać coś, czego opisać nam nie wolno? Tak odebrałam książkę- jako tajemnicę, której nie wolno wyjawić, ale o której wolno trochę opowiedzieć.

To nie jest kolejny James Bond

2019-02-08
Książka „Jak złapać rosyjskiego szpiega" jest książką, w której główny bohater a zarazem autor książki opisuje, jak spełniał swoje marzenie o byciu agentem. Nie był profesjonalistą, decyzję o obronie ojczyzny podjął po zamach z 11 września 2001 roku na WTC w Nowym Jorku. Opisuje on swoje przygotowania do zostania agentem oraz cały przebieg „agentury". Zdziwią się ci, którzy pomyślą, że znajdą tu opisy akcji rodem z Jamesa Bonda czy innych filmów szpiegowskich. Książka moim zdaniem jest ciekawa, jednak nie porywająca. Czytałam ją dość długo a po skończeniu wręczyłam znajomemu, którego interesują oparte na faktach historie szpiegowskie.

Misja Szpieg/Misja Pisarz

2016-02-16
Dlaczego "Misja Szpieg"/ "Misja Pisarz"?

Abstrahując zupełnie od tytułu książki jak i od jej fabuły - mam wrażenie, że dostajemy więcej "Misji" niż "Szpiega" i "Pisarza". Misja polega na "CHCĘ", a nie na "POTRAFIĘ". Spodziewałam się porywającej powieści z wartką akcją i to był mój błąd. Dostajemy mniej więcej (raczej mniej) to, co powinniśmy - fakty.

Chłopak, który został szpiegiem!

2016-01-13
„Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem" to nowość Wydawnictwa Znak, która miała premierę 9 września. "Dałem popalić Rosjanom, pomogłem Ameryce, a przy okazji znalazłem przyjaciół na całe życie." - tak autor - Javeed Jamali - podsumował swoją historię, opisaną na 368 stronach.

Szpiegowska historia na miarę naszych czasów?

2016-01-12
Być może to moja wina, gdyż spodziewałam się historii szpiegowskiej rodem z Jamesa Bonda, a nie to otrzymałam. Być może należałoby spojrzeć na tę historię od nieco innej strony, a wtedy można byłoby być zachwyconym fabułą.

I ty możesz zostać szpiegiem

2016-01-12
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova miałam przyjemność przeczytania książki autorstwa Ellis Henican i Naveeda Jamali „Jak złapać rosyjskiego szpiega". Patrząc na okładkę i tytuł od razu pomyślałam, że to historia na miarę Jamesa Bonda. Będą eleganckie garnitury, szybkie samochody, piękne kobiety i pościgi... Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, iż jest zupełnie odwrotnie!

Super książka - polecam!

2016-01-11
Historia pewnego Amerykanina - Naveeda, który bardzo aktywnie i jednocześnie biernie, wspierał służby wywiadowcze USA.
Podczas czytania książki główny bohater daje nam się poznać od dobrej i złej strony. Mimo to warto zostawić osądy i zapoznać się z treścią całej książki.

Gra w szpiegów

2015-12-21
Jest to historia opisująca losy chłopaka, Amerykanina w drugim pokoleniu, syna Francuzki i Pakistańczyka. Naveed Jamali młody człowiek o nieco egzotycznym wyglądzie dorastał niczym złote dziecko, któremu wszystko przychodziło z łatwością. Sprawia wrażenie osoby o nieco lekceważącym stosunku do życia. Jedynymi pasjami bohatera książki są historie szpiegowskie i szybkie samochody.

Szpiedzy są wśród nas

2015-11-19
Jak złapać rosyjskiego szpiega? No właśnie - jak? Co trzeba zrobić, żeby poczuć się jak w szpiegowskich filmach rodem z Hollywood? Naveed Jamali odpowiada na to pytanie odrywając przed czytelnikami swoją historię. Trzeba dodać - historią autentyczną i niemalże niemożliwą do uwierzenia. Ten młody Amerykanin, syn emigrantów z Francji i Pakistanu, poczuł potrzebę służenia swojej ojczyźnie. Uznał to za cel nadrzędny swoich działań i jemu wszystko podporządkował. Urzeczywistnieniem jego marzeń była służba jako oficer wywiadu w marynarce wojennej. Tak kierował więc swoją karierę, aby osiągnąć upragniony stopień.

Być jak James Bond

2015-11-12
Kiedy oglądałam filmy akcji o tajnych agentach, takich jak James Bond lub pan i pani Smith, często zastanawiałam się, czy właśnie tak w rzeczywistości wygląda praca agentów tajnego wywiadu. Książka „Jak złapać rosyjskiego szpiega" zdecydowanie zmieniła moje wyobrażenia na ten temat.

W pogoni za marzeniem...

2015-11-03
Autobiograficzna historia człowieka, który pragnąc spełnić swoje młodzieńcze marzenia o służbie w marynarce wojennej, decyduje się na niebezpieczną grę z rosyjskim szpiegiem.

Zwykły szpieg

2015-11-03
Trzeba przyznać, że książka jest napisana prostym językiem i czyta się ją bardzo przyjemnie. To jednak nie to, co lubię najbardziej. Historia opisana w tej książce jest jak najbardziej ciekawa i pouczająca. Autor przedstawia nam realia życia w Stanach, pokazuje tragedię WTC w taki sposób, jaki po naszej stronie "wielkiej wody" raczej jest mało znany. Pokazuje też, co w dzisiejszych czasach znaczy patriotyzm dla Amerykanów.

Czy wszystkie marzenia się spełniają?

2015-10-22
Książka - PETARDA! Inaczej nie mogłam zacząć :- ) Jak dla mnie to gotowy scenariusz filmu z Bondem. Czasem niewiarygodne, a jednak true story. Marzenie małego chłopca spełnia się - więc nasuwa się wniosek - wierzcie w marzenia i dążcie do ich realizacji, bo warto! Polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią tego gatunku literackiego. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, bo napisało ją samo życie. Naveed Jamali (bohater i autor) wraz z Ellisem Henicanem postanowili opowiedzieć o wszystkim całej reszcie świata.

Podwójna tożsamość

2015-10-16
Jak złapać rosyjskiego szpiega to powieść autobiograficzna. Poznajemy w niej losy Jamala Naveed'a - nieco rozpieszczonego chłopaka, Amerykanina w drugim pokoleniu, syna Francuzki i Pakistańczyka.

Czy zwykły chłopak może przechytrzyć rosyjskiego szpiega?

2015-10-13
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista i wręcz banalnie prosta. Czy aby jednak na pewno? Tak naprawdę to ani nie jest to proste ani banalne. Przyjrzyjmy się książce, która pretenduje do miana szpiegowsko-sensacyjnego dzieła opartego na faktach.

Wrogie mocarstwa

2015-10-08
Zawód szpieg - marzenie każdego faceta w wieku od 7 do 77 lat. Fascynacja tymi najsłynniejszymi jak James Bond czy Jason Bourne dotyczy już nie tylko mężczyzn. Która z nas, drogie panie, nie marzy o facecie tajemniczym, silnym i z licencją na zabijanie? Takim, który przy kieliszku szampana (nie)powie nam o tym, jak spędził dzień (a spędził go zabijając terrorystów), a potem doprowadzi nas w łóżku do gorączki?

Naveed Jamali kontra Władimir Putin

2015-10-07
Nie, mimo tego, co na pozór sugeruje tytuł, nie chodzi o islamizację Rosji. Tytułowy Amerykanin o pakistańsko-francuskich korzeniach napisał książkę wraz z Ellis Henican pt. „Jak złapać rosyjskiego szpiega".

Bardzo amerykańskie

2015-10-07
Naveed Jamali to przeciętny amerykański chłopak - z dość zamożnego inteligenckiego domu na przedmieściach, niezbyt zainteresowany szkołą, za to zafascynowany szybkimi autami, żyjący sobie bezpiecznie i beztrosko.

Od lesera do szpiega

2015-10-02
Z reguły wydaje się nam, że aby zostać szpiegiem, trzeba mieć specjalne predyspozycje i przejść długie szkolenie. Wystarczy jednak wiedza z filmów sensacyjnych. Tak było w przypadku Naveeda Jamaliego. To jego prawdziwa historia.

Podwójny agent

2015-10-02
„Jak złapać Rosyjskiego szpiega?" - książka przedstawia nam na to całkiem prosty przepis. Jednak po kolei... Powieść opowiada prawdziwą historię Naveeda Jamali. To syn emigrantów (jego matka jest Francuzką, ojciec Pakistańczykiem), którzy przybyli do USA realizować swój American dream.

Niełatwo być szpiegiem

2015-10-02
Życie szpiega w rzeczywistości jest zupełnym przeciwieństwem tego, co pokazuje się nam w filmach z Jamesem Bondem.

Zawód? Szpieg!

2015-09-29
Książka przybliża nam postać zwyczajnego faceta, który został szpiegiem (podwójnym agentem) i przechytrzył rosyjskiego szpiega. Dowiemy się, co nim kierowało i jak wyglądało jego życie. Co chciał przez to osiągnąć i czy było to łatwe.

Każdy może złapać szpiega

2015-09-29
Chyba każdy z nas chciał kiedyś zostać szpiegiem, chociażby przez chwilę, zaraz po obejrzeniu kolejnego filmu o Jamesie Bondzie. Trudno jednak wyobrazić sobie, że to co widać na ekranie, może przydarzyć się w rzeczywistości, a właśnie to spotkało bohatera książki „Jak złapać rosyjskiego szpiega".

Szpiegowanie po amerykańsku

2015-09-29
Wielu agentów specjalnych, którzy zakończyli już swoje kariery i przeszli w stan spoczynku, podkreśla, że ich życie w żadnej mierze nie przypominało sensacyjnych filmów o Jamesie Bondzie, Jasonie Bournie czy Simonie Templarze. Praca agenta to wieczne czekanie i analizowanie zebranych informacji.

Zwykły chłopak w ogniu walki wywiadowczej

2015-09-29
11 września 2001 byłam małą dziewczynką. Wróciłam ze szkoły i zauważyłam, że pół rodziny nie odrywa wzroku od telewizora, więc zaciekawiona takim obrotem sytuacji postanowiłam zobaczyć, co ich tak wszystkich niespodziewanie zgromadziło w jednym miejscu.

Mały chłopiec z marzeniami sięga po nie z pięściami

2015-09-29
Każdy słyszał o ataku na WTC w 2001 roku, prawda? Okazuje się, że nawet takie mocarstwo jak Stany Zjednoczone może paść ofiarą terroryzmu. Właśnie w tym dniu Naveed Jamali zdecydował, że musi coś zmienić w swoim życiu.

Tajniak amator niszczy rosyjską siatkę szpiegowską

2015-09-29
„Jak złapać rosyjskiego szpiega" Naveeda Jamali jest historią z jego własnego życia. Opowiada o tym, jak po zamachu na World Trade Center amerykański chłopak zapragnął zrobić coś, by w jego kraju żyło się bezpieczniej. Splot kilku okoliczności sprawił, że rozpoczął współpracę z FBI i został podwójnym agentem.

Ameriacan Dream w szpiegowskim wydaniu

2015-09-29
Książka porwała mnie od pierwszej strony. Rzadko zdarza się mi się czytać rozdział za rozdziałem. W tym przypadku było inaczej, ponieważ styl autora jest bardzo prosty, a dzięki temu przystępny dla czytelnika.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.