W kręgu księżniczki - Jean Sasson | okładka
Znak literanova

W kręgu księżniczki Jean Sasson

Oprawa miękka

Wydanie: drugie

Pierwsze wydanie: 2017-04-10

ISBN: 978-83-240-3649-3

Tytuł oryginalny: Princess Sultana's Circle

Liczba stron: 336

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 144x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Bożena Krzyżanowska, Krzysztof Krzyżanowski

Rok wydania: 2017

39,90 zł 17,96 zł


Opis

Prawdziwa opowieść Sułtany – saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki.

„Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn”.


Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią. Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, aby go zmienić?

Książka Jean Sasson – autorki bestsellerowych Łez księżniczki i Sekretów księżniczki – ujawnia tajemnice skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata.

Polecane bestsellery

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

W innej kulturze

2019-02-08 To już trzecia książka opisująca losy księżniczki Sułtany.Jej dzieci są już dorosłe,ale problemy wcale nie mniejsze.Okazuje się,że wielkie bogactwo nie gwarantuje szczęścia.Zdarzają się w życiu sytuacje,kiedy nie pomogą nawet pieniądze.A te są niewyobrażalne.Jedne zakupy w Nowym Jorku-388 tysięcy dolarów,wyprawa na pustynię-z własnymi wannami,ubikacjami i tysiącem butelek wody Evian.Sułtana opływa w luksus,ale stoi na skraju alkoholizmu.Nie może się pogodzić z niesprawiedliwością,spotykającą kobiety w jej kraju.Jednocześnie ma świadomość,że niewiele może zdziałać.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie,mimo,że dotyka ona trudnych problemów,dla nas odległych i egzotycznych.Pozwala jednak uświadomić sobie jakie mamy szczęście,żyjąc w innym kraju i innej kulturze.

W kręgu księżniczki

2019-02-07 Dla większości współczesnych kobiet żyjących w Polsce, Europie i krajach Zachodu wolność osobista jest czymś naturalnym. Podstawowe prawa człowieka przysługujące każdej z nas są tak samo oczywiste jak to, że w dzień świeci słońce, a nocą na niebie pojawia się księżyc. Tymczasem jesteśmy wielkimi szczęściarami. Mamy lżej lub ciężej, ale jesteśmy paniami naszego życia. Niestety wolność, wybór, swoboda to luksus, który dla wielu kobiet wciąż pozostaje tylko w sferze marzeń.

W świecie Sułtany

„My Saudyjski, niepodzielnie rządzimy jedynie własnymi duszami, i to tylko dlatego, że dotychczas żaden mężczyzna nie wymyślił sposobu, jak je ujarzmić".

Największym plusem „W kręgu księżniczki" jest bez wątpienia fakt, że czytelnik czuje się jakby dołączył do kameralnego grona, które przekracza złote bramy saudyjskich pałaców. Mamy niepowtarzalną okazję z bliska przyjrzeć się zwykłemu-niezwykłemu życiu najbogatszych ludzi na świecie.

Prosta narracja, od której bije szczerość narratorki sprawia, że lektura szybko mnie pochłania. Sułtana opowiadająca o życiu swoim i wielu tamtejszych kobiet ujmuje prawdziwością. Nie jest to jednak osoba idealna. Z jednej strony bardzo niezależna, charakterna, troskliwa i wrażliwa. Z drugiej strony ma typowo ludzkie słabości: problem alkoholowy, często więcej mówi niż robi, czasem przypomina duże rozpieszczone dziecko, chwilami jest niezwykle irytująca. To wszystko jednak tworzy obraz kobiety żywej, prawdziwej, z krwi i kości.

Muszę też przyznać, że osoba Sułtany zaskoczyła mnie swoją postawą. Choć sama wiodła pod wieloma względami bajkowe życie u boku dobrego męża nie była obojętna na ból i krzywdę innych kobiet. Niektórym chciała pomóc, innym pomogła. Utworzyła nawet tzw. krąg księżniczki by wraz ze wszystkimi zaprzyjaźnionymi kobietami nieść pomoc innym kobietom w trudnej sytuacji.

Pogrzebane żywcem

„Miałyśmy potwornego pecha, bo przyszłyśmy na świat w kraju, w którym kobiety zmusza się do chodzenia w czarnych całunach".

Odgraniczone od zewnętrznego świata kwefami, żyjące w złotych klatkach, zależne od swoich mężów. Warte o tyle coś, o ile mają dobrą pozycję społeczną lub są młode i piękne. Niedocenione z racji tego, że są po prostu kobietami. Bez prawa do zabierania głosu. Traktowane niczym żywe zabawki seksualne. Doświadczające na własnej skórze, jak bardzo okrutny może być mężczyzna, który tu jest panem życia i śmierci kobiety.

Córka zmuszona przez ojca do małżeństwa z jego okrutnym przyjacielem. Czternastoletnia służąca brutalnie zgwałcona przez trójkę młodych mężczyzn. Prywatny harem z młodymi kobietami przetrzymywanymi wbrew swojej woli. Te historie zatrważają...

Sułtana, nasza przewodniczka po tym świecie, miała wyjątkowe szczęście. Poślubiła mężczyznę, którego sama zaakceptowała, i który okazał się być dla niej dobry. Tylko, że jej los zdaje się być wyjątkiem potwierdzającym regułę. Saudyjska księżniczka jest jednak tego świadoma.

W kręgu księżniczki

Czy kobieta w świecie surowego systemu hołdującemu tradycji i obyczajom pozwalającym na wszystko mężczyźnie, a kobiecie odmawiającego podstawowych praw, może cokolwiek zmienić? Jak pokazuje opowieść nie jest to proste. Chwilami przypomina to syzyfową pracę. Ma się wrażenie, że Sułtana nie jest zdolna do czynów, które naprawdę mogą realnie zmienić życie jakiejkolwiek kobiety. Z drugiej strony nie oceniałam jej surowo, urodziła się i wychowała w kulturze dyktatu mężczyzn. W tym świecie jedno głośne „nie" czy nawet maleńki gest wymagają odwagi. Wszystko jest znaczące jeśli realnie wpływa na poluzowanie niewolniczych kajdan. Inną kwestią jest to czy mężczyźni posiadający tak władczą i uprzywilejowaną pozycję pozwolą na realną zmianę statusu kobiet (?). Dodam jeszcze, że książka w oryginalne ukazała się w 2000 roku, czyli 17 lat temu... Można więc zobaczyć czy i jakie zmiany zaszły na przestrzeni tych lat w życiu saudyjskich kobiet.

...

W moim odczuciu książka Jean Sasson to przede wszystkim smutna opowieść o zniewolonych na najróżniejsze sposoby kobietach żyjących w Arabii Saudyjskiej, ale i historia, która daje okazję do refleksji nad własną wolnością oraz wolnością kobiet ogólnie. Nie ma tu mocnej narracji, opowieść poprowadzona jest dość bezpiecznie, delikatnie i zachowawczo. Za to prawdziwie, co mnie ujęło. Lekka, przyjemna lektura na jeden wieczór. Polecam w szczególności kobietom zainteresowanym sytuacją płci pięknej w Arabii Saudyjskiej.

Polecam

2019-02-07 "W kręgu księżniczki", to moje pierwsze spotkanie z literaturą Jean Sasson. Niestety, wcześniej nie miałam do czynienia z jej książkami i zdecydowanie planuję to nadrobić. Wszystko w tej książce, przemawia na jej korzyść. No, może poza faktem, że tak szybko się kończy. :)

Autorka przebywała ponad 10 lat w Arabii Saudyjskiej. Tam też poznała księżniczkę Sułtanę Al Si'ud. Kobiety spędziły ze sobą dużo czasu, przeprowadziły ze sobą wiele rozmów i się zaprzyjaźniły. Szybko okazało się że Sułtana, nie jest jak można by się spodziewać rozkapryszoną, egoistyczną i oderwaną od rzeczywistości kobietą. Przynajmniej nie jednoznacznie. To osoba świadoma, mądra, niezwykle wrażliwa, na ile to możliwe w tym kraju, niezależna i marząca o możliwości wpływania na poprawę życia kobiet. A przede wszystkim myślę że bardzo odważna. Przeciwstawienie się mężczyznom, niezgoda na wydawanie kobiet za mąż bez ich woli, na maltretowanie i gwałty, a także zabijanie ich nawet z powodu kaprysu ojców, mężów i braci, wymaga bowiem ciągle w XXI wieku, w jej kraju wielkiej siły, determinacji i właśnie odwagi.

Księżniczka Sułtana, mimo że jest bajecznie bogata, posiada dobrego męża, pozostaje bardzo świadomą i wrażliwą na los kobiet. W książce, dzięki jej opowieści możemy mieć wgląd w złote klatki, w których tkwią kobiety z Arabii Saudyjskiej. Przy takim bogactwie mogą kupić wszystko, mieś wszystko. Ale nie mogą żyć wolne. Los kobiet w tym kraju podlega szariatowi i jest zależny od mężczyzn. To ta lepsza opcja. Są bowiem kobiety, które zdecydowanie trafiają gorzej. Ich mężowie, traktują je, jako swoje służące i niewolnice seksualne. Dni tych kobiet, pełne są upokorzeń, zarówno psychicznych i fizycznych.

Myślę, że mogą pojawić się głosy, krytykujące księżniczkę, z jej odrealnieniem, szczególnie po opisie zakupów. Ale ciężko mi winić kogoś, kto żyje od urodzenia, w warunkach niewyobrażalnego dla mnie bogactwa, że nie do końca chyba zdaje sobie sprawę z faktycznej sytuacji ludzi biedniejszych. Nie mnie to oceniać.

Tak, czy inaczej to bardzo przejmująca historia. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, jak dla mnie trochę zbyt przyjemnie, mimo kilku drastyczniejszych scen. Dla nas, kobiet z krajów europejskich, książka napisana jest, w trochę jednak odrealniony sposób. Niby wiemy, że gdzieś jest źle, ale ze względu na odległość, jest nam trudno się do tego odnieść, szczególnie że wbrew pozorom to nie są częste tematy rozważań.. Niestety, ta książka, nie jest literaturą z typu tych, co wywołują burze i głębokie dyskusje. Mam jednak świadomość że dla kobiet z krajów arabskich, może być ważna. Na pewno wpływa na świadomość tego, jak wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku.

Ja po przeczytaniu tej książki, tym bardziej niezmiernie się cieszę że urodziłam się w Polsce. Że przynajmniej w tej chwili, nie muszę walczyć o swoje życie. Że mój mąż, jest mi partnerem, a nie oprawcą i posiadaczem. Z drugiej strony, jeszcze bardziej zaczęłam zastanawiać się, nad tym, do czego prowadzi polityka dająca władzę nad decydowaniem o losie kobiet mężczyznom... To moje dobro osobiste i nie umiałabym się bez tego dobra obejść. Sytuacja Polek jest trochę inna. Jednak, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w pewnym momencie, my również walczymy o to samo. By pozwolono nam decydować o swoim ciele, zdrowiu i życiu.

Książkę, oczywiście gorąco polecam.

Nie wszystko złoto, co się świeci

2019-02-07 Księżniczka Sułtana, bohaterka najnowszej książki Jean Sasson, pokazuje, że bogactwo nie zamyka oczu na problemy innych.
Pochodząca z królewskiej rodziny kobieta ubolewa nad losem tysięcy kobiet, które z racji swojej płci nie mają praktycznie żadnych praw, jedynie obowiązki. Najczęściej są to obowiązki względem mężczyzny, który może dowolnie decydować o jej losie.
Książka "W kręgu książniczki" to ciekawy opis życia kobiet, które wydaje się, że mają wszystko (która z nas nie chciałaby otrzymać 500 tys. dolarow na drobne wydatki), jednak tak naprawdę są jak rajskie ptaki zamknięte w klatce.
Książkę te polecam wszystkim tym, którym nie jest obojętny los kobiet oraz tym, którzy z zachwytem patrzą na pełne przepychu życie saudyjskich księżniczek, aby zrozumieć, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Życie saudyjskich kobiet

2019-02-07 W wielu krajach mówi się o braku równouprawnienia dla kobiet i o żywym handlu. Jean Sasson zaobserwowała to zjawisko także w Arabii Saudyjskiej, w której mieszkała dwanaście lat. Przed czytelnikami, w kolejnej części, dzięki opowieściom saudyjskiej księżniczki, ujawnia po raz kolejny wstrząsającą prawdę o życiu saudyjskich kobiet zamkniętych jak w klatkach dla ptaków.

Sułtana to bogata, o dobrym sercu kobieta, a także szczęśliwa żona i matka trojga dzieci. Niczego jej w życiu nie brakuje, a jednak jej spokój burzy okrutny los saudyjskich kobiet, a szczególnie jej krewniaczek. Nie ma dnia, aby nie myślała o nich, które zostały skazane na życie w mękach. Nie może pogodzić się z tym, że wiele z nich wychodzi za mąż wbrew ich woli, za kogoś, kogo nawet nie znają ani być może nigdy nie pokochają. Mężowie podnoszą na nie rękę, są gwałcone i traktowane przedmiotowo. Nie dość, że żyją jak w więzieniu, to jeszcze zmagają się z ograniczeniami i zasadami narzuconymi przez mężczyzn i prawo Koranu. Sułtana, widząc to wszystko z boku, postanowiła wreszcie powalczyć o lepsze życie Saudyjek. Postawiła sobie niemałe wyzwanie, które może ją kosztować życie.

Saudyjska księżniczka opowiada również o swoim życiu. Czytelnik natychmiast zauważy, że i ona nie jest idealna i tak jak każdy zmaga się ze słabościami i problemami natury osobistej. Przedstawia także ciekawe fakty o Arabii Saudyjskiej, między innymi o obchodzonych świętach i uroczystościach. Jak wpływa na Saudyjczyków religia i w jaki sposób odpokutują za grzechy? Czego zabrania i wymaga od wyznawców Koran? Właśnie o takich rzeczach czytelnik dowie się w „Kręgu Księżniczki".

Jako że nie czytałam poprzednich tomów serii „Księżniczka Sułtana", czułam niedosyt. Miałam też wrażenie, że autorka nie zawarła w opowieści wszystkiego, czego chciała.
Książkę czyta się błyskawicznie, jednak nie jest to lekka lektura. Skłania do refleksji i niełatwo zapomnieć o tych wstrząsających wydarzeniach, jakie dzieją się w murach pałacu królewskiej rodziny i poza nim. Poza tym nikt nie chciałby znaleźć się w takim położeniu, w jakim znalazły się Saudyjki. Nie wolno im nawet prowadzić samochodu, na ulice wychodzą z zakrytą twarzą i ciałem. Żaden z nas nie potrafiłby wyobrazić sobie takiego życia.

 

Arabska księżniczka przemawia

2019-02-07 Arabia Saudyjska to kraj o pięknym pustynny krajobrazie, gdzie pośród piasków znajdziemy ociekające przepychem pałace rodziny królewskiej. Po raz kolejny Sułtana Al Su'ud przemawia, opowiadając swoją historię Jean Sasson. Jej życie to tylko wycinek całej problematycznej sytuacji kobiet w świecie arabskim. Zapraszam na przedpremierową recenzję prawdziwej historii pt. " W kręgu księżniczki".
KRÓLEWSKIE ŻYCIE
Sułtana urodziła się w królewskiej rodzinie, od wielu pokoleń mężczyźni z jej rodu rządzą Arabią Saudyjską. W poprzednich książkach ( "Łzy księżniczki", "Wybór Jasminy", "Sekrety księżniczki") Sułtana opowiadała o ludziach dookoła, którym próbowała w jakiś sposób pomóc, lub byli jakoś z nią związani. W tej opowieści arabska księżniczka bardziej skupia się na sobie. Opowiadając o sytuacji kobiet w Arabii przemyca więcej siebie. Pojawiają się tutaj jej emocjonalne rozterki na temat bezsilności wobec mnogości nieszczęść, jest tutaj wiele psychologicznych aspektów, oraz pokazane przez problemy innych własne problemy z alkoholem, co w arabskim świecie jest całkowicie nie do pomyślenia.
Jeśli jeszcze ktoś nie zna otoczenia i świata w jakim żyje księżniczka, to w bardzo niewinny sposób pokazane zostaje bogactwo, niewyobrażalny przepych i nieograniczone zasoby finansowe. Jest to zasługą autorki, która prywatnie jest przyjaciółką Sułtany od wielu lat. Dla nas, ludzi z klasy średniej w pojęciu europejskim, rażącym jest fakt, gdy sułtana wspomina, że w drodze do Stanów Zjednoczonych zatrzymaliśmy się w naszym domu w Londynie, w którym zwykle zatrzymujemy się dwa razy do roku! Albo, mąż podarował mi kartę zakupową na drobne wydatki opiewającą na pół miliona dolarów. Dla nich, arabskich szejków takie zachowanie jest całkowicie normatywne.
"- Jesteś arabską księżniczką, Sułtano - przypomniał mi Karim ze śmiechem. - Czemu usiłujesz walczyć własnym przeznaczeniem?" (s. 221)
KOBIETA W ARABSKIM ŚWIECIE
Pomimo tego, że Sułtana zna swoje położenie, a zasobność portfela pozwala jej na swobodne działania z jej opowieści wyłania się ogromny smutek. Jest osobą bardzo świadomą, ale bariera kulturowa nie pozwala jej na swobodne działania na rzecz wolności kobiet w Arabii Saudyjskiej. Przykładem jest sytuacja, gdy podczas przypadkowej wizyty świątecznej u kuzyna jej córka odkrywa pomieszczenie z prywatnym haremem. Dziewczyny tam przebywające błagają ją o pomoc, ponieważ przebywają tam wbrew swojej woli. Niestety zostały sprzedane w niewolę przez swoje rodziny, co w tamtejszej kulturze zamyka możliwości jakiejkolwiek pomocy, bo zwyczajnie nie miałyby gdzie wrócić i nie ma nikogo, kto mógłby się za nimi wstawić. Takich historii jest wiele, więcej dowiecie się z lektury. Powiem tylko tyle, że Sułtana w sposób bardzo przebiegły wykorzystuje dobroć męża i przychylność osób z jej rodziny, by w miarę możliwości pomagać osobą znajdującym się w ogromnej potrzebie.
" -Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi - obstawałam przy swoim. -To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn." (s. 47)
ŁZY W PAŁACU
Książka Jean Sasson to zapis świadectwa tego, w jakim świcie żyją kobiety arabskie. W złotych pomieszczeniach po cichu płaczą z powodu swojej bezsilności pomimo nieograniczonych możliwości finansowych. Dysonanse tamtejszego świata wywołują ogromną frustrację. Dla nas jest to niepojęte, że można godzić się w imię tradycji na uniżenie, poniżenie i szarganie człowieczeństwem. Tamtejsze kobiety godzą się na wszystko, byle by tylko zachować prawa dyktowane przez koran i tradycję.
Książkę polecam wszystkim kobietom. Uważam, że ważnym jest dostrzegać różnice kulturowe, poznawać obyczaje, nawet te najbardziej bulwersujące, bo one pokazują prawdziwe oblicze świata. Książka nie jest typową książką reportażową, jest zapisem wspomnień Sułtany, natomiast wszystkie wydarzenia miały miejsce naprawdę

cała recenzja na blogu subiektywnikliteracki.blogspot.com

Głośny szept zasmuconych...

2019-02-07 Istnieje takie miejsce na ziemi, gdzie kobiety każdego dnia walczą o swoją podmiotowość i tożsamość. ,,W kręgu księżniczki" to kolejna książka, która ukazuje prawdę na temat traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej. Nieważne czy jesteś księżniczką, czy zwykłą przedstawicielką płci pięknej, jesteś TYLKO kobietą... Pokora i zależność to najbardziej cenione cechy małżonki. Główna bohaterka książki pomimo, że poślubiona mężczyźnie z którym jest szczęśliwa, każdego dnia dostrzega dramaty przeżywane przez inne kobiety. Gwałty, śluby wbrew woli, maskowanie, tego co może wzbudzić pożądanie, choćby był to tylko śmiech. To trudna codzienność, walka o namiastkę szczęścia, świat zdominowany przez mężczyzn. Zła interpretacja Koranu często prowadzi do nadużyć, którym trudno się przeciwstawić. Ta droga może prowadzić jedynie do załamania nerwowego, alkoholizmu, a nawet samobójstwa. Kobiety często są bezradne, bo bez pomocy mężczyzn u szczytu władzy nie mogą zdziałać zbyt wiele. Ogromne bogactwo, przeplata się tu ze słonymi łzami, wizja raju z piekłem na ziemi...

Złota klatka

2019-02-05 W trzeciej książce o swojej przyjaciółce Sułtanie Jean Sasson kontynuuje opis trudnej sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Nieważny tam jest status społeczny, przedstawicielki płci pięknej muszą być zawsze podporządkowane swoim mężom, ojcom lub braciom. Księżniczka Sułtana, choć sama wyszła za dobrego mężczyznę, czuje ból i udrękę innych kobiet, którym się nie poszczęściło. Stara się im pomóc ze wszystkich sił. Mimo ogromnego bogactwa, jakim jest otoczona, cierpi, będąc świadkiem niesprawiedliwości. Książka, choć o tak nieprzyjemnym temacie, napisana jest przystępnym stylem, co pozwala nam lepiej zrozumieć Sułtanę. Warta przeczytania.

Inny świat...

2019-02-05 Sułtana to kobieta, która bardzo chciałaby zmienić życie Saudyjek. Urodziła się jako księżniczka w bogatym pustynnym kraju, ale to nie daje jej stuprocentowej pewności, że nic jej nie grozi. Kobiety w jej kraju nie są traktowane na równi z mężczyznami - delikatnie mówiąc - a ona sama nie może się z tym pogodzić.

„W kręgu księżniczki" Jean Sasson rozpoczyna się od wieści o kolejnym małżeństwie w rodzinie Sułtany. Przyszła żona jest przerażona . Bratanica Sułtany jest przeciwna swemu małżeństwu, ale czy może coś powiedzieć? Może. Jednak to nic nie zmieni, bo prawie żaden mężczyzna nie liczy się z jej zdaniem. W końcu jest tylko kobietą. W dodatku jako 21-letnia niezamężna dziewczyna, jest już w pewnym sensie hańbą dla rodziny. Jej bezwzględny ojciec postanawia naprawić ten błąd i znaleźć jej męża. Munira w przyszłości chciała pomagać niepełnosprawnym kobietom, a tymczasem jej życie staje pod wielkim znakiem zapytania. Jakby tego było mało, jej przyszły mąż jest od niej o wiele starszy. Czy może liczyć na szacunek z jego strony? Mocno wątpliwe, z uwagi na jego oczekiwania wobec kobiet.

„W kręgu księżniczki" to trzeci tom cyklu, opowiadający o życiu kobiet zniewolonych przez mężczyzn. Sułtana wciąż nie potrafi sobie poradzić z okropnym traktowaniem kobiet i chciałaby to zmienić. Nie bardzo jednak wie, jak się do tego zabrać. Nieśmiało próbuje swych sił, ale jej wysiłki mają różne skutki. Jednak Sułtana znacząco skupia się na swej bratanicy, którą dzieli tylko 10 dni od wyjścia za mąż. Jej przyszły mąż to okrutny człowiek, dlatego starania głównej bohaterki są tym większe.

Już od pierwszej strony akcja ruszyła z kopyta i nie potrafiłam się oderwać. Byłam strasznie ciekawa, co się stanie z młodziutką Munirą. W dodatku styl pisania wywoływał we mnie wiele emocji. Chciałam zwolnić i spróbować zrozumieć, ale akcja pędziła do przodu. Wiele słów szokowało, a jeszcze więcej przerażało. W pewnym momencie po prostu dałam się porwać w mentalną podróż. Wróciłam z niej bardzo szybko i wiem jedno - nigdy nie chciałabym się w znaleźć Arabii Saudyjskiej.

Książka wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Nie wyobrażam sobie żyć w Arabii Saudyjskiej, gdzie najpewniej byłabym sprowadzona do roli niewolnicy, którą w każdej chwili można pobić, sprzedać czy zabić. Niestety książka należy do literatury faktu i nie pomija nawet brutalnego gwałtu, który jest tam na porządku dziennym. Za gwałty na nieletnich u nas idzie się do więzienia, a tam... dzień jak co dzień.

Uważam, że tę książkę - jak i poprzedzające ją książki - powinna przeczytać każda kobieta, a zwłaszcza ta, która zakochała się w mężczyźnie wyznającym islam. Oczywiście nie każdy jest zły, ale wielu z nich po ślubie zmienia się nie do poznania i sprowadza żonę do roli niemalże przedmiotu. Niejedna się już o tym boleśnie przekonała.

Jean Sasson po raz kolejny uchyla czytelnikom rąbka tajemnic, nie szczędząc nawet tych najbrutalniejszych praktyk. Książka godna polecenia. Sięgnijcie po nią, bo naprawdę warto.

ciężki los kobiet

2019-02-04 Książka Jean Sasson „W kręgu księżniczki" jest pełna kontrastów: bogactwo i ubóstwo, nowoczesność i tradycja, wykształcenie i ciemnota.
Główna bohaterka Sułtana pochodzi z bogatego,królewskiego rodu Saudów. Jest szczęśliwą kobietą, matką oraz żoną. Jest światłą kobietą, która próbuje walczyć ze złym traktowaniem kobiet w Arabii Saudyjskiej. Swoje córki kształtuje na mądre, nowoczesne i mające własne poglądy młode kobiety. Niestety większość kobiet w tamtejszym, zdominowanym przez mężczyzn i Islam świecie nie ma żadnych praw. Są traktowane przedmiotowo, bywają towarem handlowym, nie mają prawa do wykształcenia, własnych pieniędzy. Mają wyłącznie słuchać mężczyzn. Bywają często ofiarami gwałtów, a ich sprawcom uchodzi wszystko bezkarnie, gdyż kultura i religia na to pozwala. Mężczyznom wolno wszystko, a kobietom nic.
Sułtana próbuje coś zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, niestety ponosi klęskę. Arabia Saudyjska nie jest jeszcze gotowa na zmiany kulturowe, ani na poprawę sytuacji kobiet.

Żywcem pogrzebana

2019-01-31 To już moje drugie spotkanie z Jean Sasson i tym razem było lepiej. Po dobrym „Wyborze Jasminy" miałam ochotę na coś więcej. Nie zawiodłam się.
Tym razem drodzy moi chciałabym przedstawić Wam „W kręgu księżniczki". Opowiada historię Sułtany oraz jej rodziny. Są częścią rodu królewskiego w Arabii Saudyjskiej, a król Fahd to wujek Sułtany. Opowieść mocno zakotwiczona jest na temacie kobiet oraz ich pozycji (phi) w krajach islamu. To wartościowa książka, która pozwoliła mi szerzej popatrzeć na tabu, które często sama omijam.
Jej życie może wydawać się bajkowe, lecz... to wielki błąd. Naprawdę duży! Szczególnie dobrze jest to pokazane, gdy jedziemy do Rajskiego pałacu jednego z krewnych. To 6 rozdział powieści. Także był to dla mnie jeden z najbardziej szokujących. Za serce chwyciła mnie historia Muriny, bratanicy Sułtany. Została wydana za mąż za złego i dużo od niej starszego mężczyznę. Jej wiersz Żywcem pogrzebana to obowiązkowy punkt tej książki.
Pamiętam, jak jedna z córek Sułtany skomentowała, że bardzo łatwo uratowali uwięzione w klatce ptaki, a niektórych kobiet nie...
Pozostaną zamknięte i pogrzebane.
Ale czy naprawdę muszą się na to godzić? Nie. Po to powstaje tytułowy Krąg, który ma nie dopuszczać do takich historii. Te kobiety same muszą zacząć mówić prawdę o swoim losie i nie poddawać się.
Punktem zwrotnym w lekturze tej książki był dla mnie moment, gdy zorientowałam się, że to, często, same rodziny skazują swoje córki, żony na życie w horrorze...
Cóż. Gdy chcecie pozwać niezłomną Sułtanę, dla której niestraszne mówić i działać w imię dobra drugie osoby, to zachęcam do przeczytania powieści Jean Sasson. Nie zawiedziecie się!

Walcząca księżniczka

2019-01-31 „Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn". Taki opis znajduje się na okładce książki Jean Sasson „W kręgu księżniczki". To wciągająca i intrygująca opowieść saudyjskiej księżniczki Sudany. Bohaterka mimo tego, że żyje w ogromnym bogactwie i szczęśliwym małżeństwie, ma wiele problemów. Poczynając od swoich skłonności do alkoholu i problemów rodzinnych, kończąc na historiach osób, które poznaje i wśród których żyje.
Mimo szczęścia Sułtana od najmłodszych lat była świadkiem okrutnego traktowania kobiet w swoim kraju oraz z najbliższego otoczenia (opisuje m.in. dramatyczną sytuację swojej bratanicy, którą ojciec wydał za starszego od siebie i okrutnego dla żon mężczyzny). Bogactwa, które ją otaczały, nie zamknęły na losy innych. Jest to opowieść o odważnej, pewnej siebie osobie, która mimo to ma wiele wad. Bohaterka potrafi przeciwstawiać się mężczyznom, choć nie jest to dobrze widziane.
Historia o tym co w Polsce jest nie do pomyślenia - o handlu kobietami, gwałtach, o życiu w kraju arabskim. Życiu, które u nas jest zupełnie inne. Kilka ostatnich rozdziałów to zdecydowanie najlepsza część tej opowieści - gdy Sułtana ratuje zgwałconą dziewczynę stawiając otwarty opór mężczyznom, a nawet zyskując aprobatę części z nich.
Czytałam wiele podobnych opowieści. Budzą we mnie sprzeczne uczucia. Pomimo tego, że w Polsce płeć piękna też czasem bywa traktowana gorzej od mężczyzn, nie wyobrażam sobie żyć tak, jak arabskie kobiety. Coś, co dla nich bywa naturalne, dla mnie jest abstrakcją i szokiem. Lektura zdecydowanie dla osób, które chcą poznać kawałek świata, który jest inny niż ten wokół nas. https://niezawodnanadzieja.blog.deon.pl/

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.