Jadwiga Buczak urodziła się w Oświęcimiu. To polska poetka, pisarka i malarka. Od 2017 roku mieszka w Rzeszowie. Autorka ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa oraz studia podyplomowe z zakresu muzealnictwa, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dodatkowo na Wydziale Humanistycznym Akademii Pedagogicznej uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. Jadwiga Buczak przez wiele lat kierowała biblioteką i oprowadzała grupy zwiedzających w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Oświęcimiu. Oprócz zdolności do tworzenia wspaniałych tekstów literackich, Buczak przejawia również talent malarski. Jej obrazy były prezentowane na wielu wystawach.
Jadwiga Buczak – popularna pisarka kryminałów
Jadwiga Buczak zadebiutowała literacko, wydając w 1996 roku tomik poezji „Słowa nieuśmiechnięte”. Pierwszy debiut prozy literackiej, to opowiadanie: „Kradzież Mony Lisy”, zawarte w wydaniu zbiorowym, zatytułowanym „Lukrecja z kamiennej grobli”, z 2017 roku. W roku 2020 Jadwiga Buczak opublikowała, świetnie przyjęty przez czytelników, kryminał, zatytułowany „
Nadzieja do kwadratu” (Wydawnictwo Oficynka). Książka opowiada o śledztwie prowadzonym przez żonę znanego pisarza kryminałów, który zaginął w nieznanych okolicznościach. Na uwagę zasługuje również książka napisana przez tę autorkę w 2023 roku, pod tytułem „
W cieniu Łopienki” (Wydawnictwo Nie Powiem), opowiadająca o dramacie jednostki w obliczu konfliktu zbrojnego. Jadwiga Buczak w 2024 roku powróciła do gatunku kryminału, wydając swoją najnowszą powieść, pod nazwą „Nadzieja powraca” (Wydawnictwo Nie Powiem). Jest to brawurowa komedia kryminalna z wartką akcją i dużą dawką humoru.
Jadwiga Buczak – zasłużona dla kultury
Jadwiga Buczak została kilkakrotnie odznaczona za swoją działalność kulturalną. W 1993 roku otrzymała Statuetkę Prezydenta Miasta Oświęcim „Za całokształt twórczości”. W 1997 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a także wyróżniona jako Zasłużony Działacz Kultury. W 2010 roku otrzymała tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej. Natomiast w 2014 roku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Jadwigę Buczak Medalem „Pro Patria”.