Dariusz Gawin

(ur. 1964) – historyk idei, publicysta. Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Członek redakcji „Teologii Politycznej”. Wydał m.in. „Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku” (Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego, 2006), „Blask i gorycz wolności. Eseje o polskim doświadczeniu wolności”, „Granice demokracji liberalnej, Spór o powstanie. Powstanie Warszawskie w powojennej publicystyce polskiej 1945–1981”. Mieszka w Warszawie.

Lista książek

Wielki zwrot

Dariusz Gawin

"Wielki zwrot" to historia ewolucji lewicowej niezależnej myśli opozycyjnej w Polsce od Października ‘56 do powstania KOR-u w 1976 roku. Nie jest to książka o działaniu, ale raczej o pisaniu wyzwalającym przyszłe działanie, czyli o tekstach L. Kołakowskiego, B. Cywińskiego i J. Strzeleckiego, J. Kuronia i A. Michnika, o listach protestacyjnych, publicystyce „Po Prostu” paryskiej „Kultury” i „Aneksu”. O wielkim ruchu intelektualnym przygotowującym podłoże do narodzin opozycji demokratycznej lat 70. i ruchu Solidarności.

Więcej

44,90 zł

30,53 zł

Polska wieczny romans O związkach literatury i polityki w XX wieku - Dariusz Gawin | mała okładka
-37 %

Polska wieczny romans O związkach literatury i polityki w XX wieku

Dariusz Gawin

„Polska, wieczny romans” Dariusza Gawina to zbiór esejów, w którym autor podejmuje się odczytania na nowo dorobku najwybitniejszych polskich pisarzy XIX i XX wieku: Prusa, Sienkiewicza, Reymonta, Żeromskiego, Słonimskiego i Miłosza, a także refleksji nad pismami Romana Dmowskiego. Sięga zarówno po ich wielkie powieści, znane wszystkim ze szkoły: Lalkę, Quo Vadis czy Przedwiośnie, jak również dzieła dziś już[...]

Więcej

37,00 zł

23,29 zł