Rupi Kaur
Rupi Kaur urodziła się 4 października 1992 roku w Pendżabie w Indiach. Dzieciństwo spędziła w Kanadzie, gdzie pod wpływem matki zaczęła interesować się malarstwem i literaturą. Duży wpływ na twórczość Kaur miało studiowanie sikhijskich pism świętych. Po ukończeniu studiów retorycznych na Uniwersytecie w Waterloo, rozpoczęła swoją działalność naukową i poświęciła się swoim pasjom.
Rupi Kaur – poezja kontrowersyjna
Debiut literacki Rupi Kaur rozpoczął się od eseju fotograficznego na temat menstruacji. Stanowił on część poezji wirtualnej, której celem było przełamanie tabu związanego z procesami fizjologicznymi, zachodzącymi w organizmie każdej kobiety. Pierwszy zbiór wierszy Rupi Kaur zatytułowany „Mleko i miód” przyniósł jej międzynarodowe uznanie. Sprzedał się w milionach egzemplarzy i został przetłumaczony na wiele języków. To pozycja, która znalazła się w czołówce najlepiej sprzedających się książek w serwisie Amazon. Tomik trafił także na listę bestsellerów „The New York Times”. W 2017 roku Rupi Kaur wydała kolejny tom poezji „Słońce i jej kwiaty”, a w 2020 „Dom ciało”.
Wiersze promowane za pośrednictwem Facebooka i Instagrama
Twórczość poetycka Rupi Kaur bazuje głównie na kontrowersyjnej i niezwykle trudnej tematyce. Chodzi przede wszystkim o poruszanie kwestii miłości w XXI wieku, pojęcia kobiecości, migracji, przemocy, niesprawiedliwości, traumy i cierpienia. Rupi Kaur posługuje się uproszczoną formą wierszy. Autorka promuje je również w mediach społecznościowych, głównie za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama. Niektórzy krytycy uważają poezję Rupi Kaur za odkrywczą, podkreślając jej prostotę i siłę przekazu.