Michał Lubina (ur. 1984) to politolog, podróżnik i badacz stosunków międzynarodowych, specjalizujący się w problematyce współczesnej Mjanmy (Birmy) oraz relacjach rosyjsko-chińskich. Jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także na uczelniach zagranicznych, takich jak Uniwersytet Petersburski, Uniwersytet Kultury w Mińsku, Akademia Kultury Słowian w Moskwie oraz Beijing International Studies University. W 2014 roku obronił doktorat na UJ, a w 2020 roku uzyskał habilitację na podstawie pracy "The Moral Democracy. The Political Thought of Aung San Suu Kyi".
Od 2011 roku związany jest z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, gdzie pełni funkcję adiunkta. Jest autorem dziesięciu książek, w tym sześciu poświęconych Birmie. Do jego najważniejszych publikacji należą: "Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja–Chiny 1991–2014" (2014), "Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi" (2015), "Russia and China. A Political Marriage of Convenience" (2017), "The Moral Democracy. The Political Thought of Aung San Suu Kyi" (2018), "A Hybrid Politician. A Political Biography of Aung San Suu Kyi" (2020), "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium" (2022).