Tomasz Zyśko
Tomasz Zyśko po ukończeniu studiów, rozwinął swoją karierę zawodową jako niezwykle utalentowany reportażysta. Według opinii osób mających okazję współpracować z Zyśko, wyróżnia się on wnikliwą oceną faktów, a także interesującym sposobem przedstawienia wybranego fragmentu opisywanej przez siebie rzeczywistości. Głównym przedmiotem zainteresowań Zyśko są wydarzenia historyczne, szczególnie z okresu II wojny światowej.
Tomasz Zyśko – reportaż traktujący o losach osób żyjących w likwidowanym getcie warszawskim
Udanym debiutem literackim Tomasza Zyśki jest książka pod tytułem „Siłą wyciągnięci z bunkrów”. To wnikliwa analiza sekretów najsłynniejszego zdjęcia z powstania w warszawskim w getcie. Na tej niezwykle przejmującej fotografii uwieczniono osoby zdemaskowane przez żołnierzy III Rzeszy. Zyśko w swoim reportażu odnosi się nie tylko do zdjęcia przedstawionego na okładce książki, ale również opisuje likwidację getta warszawskiego. Autor w swoim reportażu książkowym przedstawia metody likwidacji getta, stosowane przez jednego z największych zbrodniarzy wojennych III Rzeszy Jurgena Stroopa, przedstawionego w książce Kazimierza Moczarskiego pt. „Rozmowy z katem”.
Wnikliwa ocena wojennej sytuacji w Warszawie w latach 1939- 1945
Twórczość Tomasza Zyśki stanowi niezwykłą podróż w czasoprzestrzeni i rzetelne przedstawienie nieznanych losów ludzi, po których została wyłącznie fotografia. Stworzony przez Zyśko reportaż odkrywa tajemnice wojennej przeszłości, a także porusza bolesne i jednocześnie fascynujące kwestie, dotyczące sposobów walki o przetrwanie osób żyjących na co dzień w getcie warszawskim. To także opis tragicznej historii Żydów i Polaków, ukrywających się przed nazistami w Warszawie, w okresie 1939-1945.