Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku - Władysław Bartoszewski  | okładka
Znak

Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku Władysław Bartoszewski

Oprawa twarda z obwolutą
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2010-02-08

ISBN: 978-83-240-0942-8
EAN: 9788324009428
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: Znak
Format: B5 165x235
Cena katalogowa: 69,90 zł
Rozmowy przeprowadził Andrzej Friszke

69,90 zł 47,53 zł

Produkt niedostępny

Opis

Zapis będący kopalnią wiedzy i unikalną opowieścią o niezwykłych doświadczeniach

Rozmowy układające się w monumentalną autobiografię świadka wydarzeń XX wieku.
Książka została wydana na przypadające 19 lutego, 88. urodziny Profesora Bartoszewskiego.      

Fragment posłowia Andrzeja Friszke:

„Wywiad był nagrywany z myślą o publikacji, ale bez planowania kiedy, w jak szczegółowej formie czy w jakim wydawnictwie. Byliśmy skupieni na rejestrowaniu wspomnień, nie zastanawiając się tymczasem nad redakcją, formą itp. Jako pytający miałem świadomość, że profesor opowiada o wydarzeniach wojennych i powojennych z na tyle dużą szczegółowością, iż nie jestem w stanie często nadążyć z pytaniami, gdyż poruszamy się w materii nieprzebadanej i nieznanej. Byłem pod wrażeniem niezwykłej pamięci, zdolności rekonstruowania zdarzeń, sylwetek dziesiątków, a potem setek pojawiających się postaci. Słuchałem więc raczej, niż prowadziłem typowy wywiad. Starałem się nie przerywać zbyt często, by nie wybić rozmówcy z rytmu opowieści, nie przerwać toku pamięci. Rozmawialiśmy według pewnego planu, posuwając się chronologicznie od czasów dzieciństwa i wczesnej młodości w przedwojennej Warszawie, poprzez wspomnienie września, potem opisanie warunków niemieckiej okupacji, straszne doświadczenie Oświęcimia. Dalej były równolegle rozwijające się wątki prac w podziemiu: komórka więzienna Delegatury Rządu, Front Odrodzenia Polski, Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, Rada Pomocy Żydom. Potem Powstanie Warszawskie, trudny okres popowstaniowy, zderzenie z nową rzeczywistością powojenną. I tak dalej. Poprzez PSL, więzienie, aż do lat sześćdziesiątych. Miałem wrażenie, że powstał zapis będący kopalnią wiedzy i unikalną opowieścią o niezwykłych doświadczeniach. (...)
Inicjatywa Wydawnictwa Znak, by rzecz dokończyć i opublikować w całości, jest więc nie tylko cenna dla autora i dla mnie jako interlokutora. Jest ważnym gestem wobec tych wszystkich ludzi i ich dzieł, o których opowiedział Władysław Bartoszewski, by utrwalić o nich pamięć.

Prof. Władysław Bartoszewski o swojej książce ”Życie trudne, lecz nie nudne”

Jacek Fedorowicz

Prof. Andrzej Friszke

dr Andrzej Kunert

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Jak nie wiesz, jak się zachować, to patrz na mądrzejszych i starszych

2010-05-14
Niewiele osób może poszczycić się tak ciekawym i zaszczytnym, choć pełnym trudnych i bolesnych momentów, życiorysem, jak profesor Władysław Bartoszewski. Jeden z najwybitniejszych ludzi pokolenia Kolumbów, symbol walki z totalitaryzmem nazistowskim i komunistycznym, Sprawiedliwy Wśród Narodów świata, polski „ambasador" do spraw polsko-żydowskich i polsko-niemieckich.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.