Kamil Janicki
Kamil Janicki - historyk, publicysta i pisarz, popularny komentator zagadnień i wydarzeń historycznych, specjalizujący się w dziejach II Rzeczypospolitej. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor naczelny portalu TwojaHistoria.pl i współtwórca serwisu internetowego ciekawostkihistoryczne.pl. Obecnie z powodzeniem prowadzi biuro tłumaczeń, połączone z szerokimi usługami internetowymi oraz wydawniczymi. Jest też kierownikiem redakcji w wydawnictwie Znak Horyzont, które skupia się głównie na książkach historycznych.
Kamil Janicki i historia życia codziennego
Ulubioną postacią historyczną Janickiego jest Bona Sforza. Ulubiona epoka to dwudziestolecie międzywojenne i średniowiecze. A ulubiony temat, nadający wyjątkowy rys jego pracom, to życie codzienne Polaków w różnych okolicznościach historycznych. Książki Kamila Janickiego to propozycja dla osób zainteresowanych historią Polski, ale także chcących bliżej poznać prawdziwe losy niezwykłych kobiet.
Najbardziej znane książki Kamila Janickiego
Kamil Janicki jest autorem świetnie sprzedających się książek historycznych, wydanych w łącznym nakładzie ponad 200 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych „Pierwszych dam II Rzeczpospolitej" (2012 r.), „Upadłych dam II Rzeczpospolitej” (2013 r.), „Dam złotego wieku" (2014 r.), „Żelaznych dam" (2015 r.), „Dam ze skazą" (2016 r.) i „Dam polskiego imperium" (2017 r.). Popularność historykowi przyniosła szczególnie nieco kontrowersyjna książka z 2015 roku o tytule „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”. W tej książce autor opisuje podejścia przedwojennych Polaków do seksu, ich erotyczne gusta i specyfikę obyczajów, ale także porusza zagadnienia znacznie trudniejsze i bardziej złożone, jak aborcja, nietolerancja czy handel żywym towarem. Na jego koncie pojawiły się wcześniej również takie pozycje jak „Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej”, „Elity w II Rzeczypospolitej” (książka napisana z Aleksandrą Zaprutko) oraz „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”.