Richard P. Feynman

Richard Phillips Feynman (ur. 11 maja 1918 w Nowym Jorku, zm. 15 lutego 1988 w Los Angeles) to amerykański fizyk, autor książek oraz laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Richard Feynman wykształcenie zdobył w latach 1935-1939 studiując w Instytucie Technicznym Massachusetts. Następnie podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Princeton (w latach 1939–1942). Pełnił kluczową rolę w pracach przy konstrukcji amerykańskiej bomby jądrowej, był również obecny podczas jej testu w lipcu 1945 roku. Po wojnie pracował na Uniwersytecie Cornella, Kalifornijskim Instytucie Technicznym w Pasadenie, Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

Richard Phillips Feynman – laureat Nagrody Nobla


Richard Feynman już w trakcie studiów uznawany był za jednego z najwybitniejszych fizyków teoretyków. Zaangażowanie i olbrzymia pasja, z jaką oddawał się pracom badawczym, została doceniona w skali światowej. Wraz z Japończykiem Shin’ichirō Tomonagą i Amerykaninem Julianem Schwingerem, w 1965 roku Richard Feynman otrzymał nagrodę Nobla. Nagroda została przyznana uczonym za stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Wynaleziona przez Feynmana metoda upraszczania obliczeń w zagadnieniach oddziaływania cząstek (znana pod nazwą diagramy Feynmana) stała się jednym z elementarnych narzędzi w badaniach cząstek elementarnych. Jako prekursor nanotechnologii Feynman jest po części odpowiedzialny za rozwój rynku medycznego i współczesne leki.

Literackie dziedzictwo Feynmana


Podczas błyskotliwej kariery naukowej spod pióra Richarda Feynmana wyszło wiele publikacji naukowych. Jego twórczość literacką to wyczerpujące, szczegółowe prace naukowe, w których Feynman z precyzją i doktorancką szczegółowością zagłębia się w tajniki praw fizyki. Do tych dzieł należą między innymi: „Wykłady z grawitacji”, „Wykłady o obliczeniach”, „Wykłady z mechaniki statystycznej”. Druga część twórczości Feynmana to książki o zagadnieniach i problemach naukowych, związanych z fizyką, ujęte w przystępnej i zrozumiałej dla czytelnika formie. Drugi typ książek autora dedykowany jest czytelnikom nieposiadającym rozbudowanej wiedzy naukowej, w których fizyka i jej zastosowanie miała codzienny wymiar. Są to między innymi tytuły, takie jak: „Pan raczy żartować, panie Feynman!”, „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?”.

Lista książek: Richard P. Feynman

44,90 zł

30,53 zł

44,90 zł

30,53 zł

29,00 zł

19,72 zł

34,00 zł

22,99 zł