
Sylwia Chutnik
Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Studiowała Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2018 roku obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Sylwia Chutnik jest założycielką Fundacji MaMa, działającej na rzecz praw matek w Polsce. Należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca - niezależnej grupy walczącej o równouprawnienie kobiet. W latach 2014- 2015 prowadziła na antenie TVP Kultura, programy „Capuccino z książką” oraz „Zapomniani- odzyskani”. Publikuje swoje felietony w „Polityce”, „Gazecie Stołecznej” oraz w miesięczniku „Pani”. Jest członkinią Związku Literatów Polskich. Prywatnie jest mamą.
Sylwia Chutnik - bogaty wkład w kulturę współczesną
Sylwia Chutnik zadebiutowała w 2008 roku powieścią "Kieszonkowy atlas kobiet", która została przetłumaczona na język czeski, niemiecki, litewski, rosyjski i słowacki. Jest autorką takich dzieł, jak "Warszawa kobiet", „Cwaniary”, czy "Kobiety, które walczą: rozmowy z zawodniczkami sztuk walki." W swojej twórczości zwykle odwołuje się do tematów feministycznych. Często porusza też kwestię gender, sama uznaje się za osobę nieheteronormatywną. Do 2019 roku jej książki wydane zostały w dziewięciu państwach. Sylwia Chutnik jest także autorką sztuki dramatycznej "Muranoo", wystawianej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Sylwia Chutnik wielokrotnie doceniana za swoją twórczość
Dzieła Sylwii Chutnik są cenione nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. W 2009 roku została laureatką Instytutu Books from Lithuania. Wśród najważniejszych nagród, otrzymanych w ojczystym kraju, należy wymienić Paszport Polityki w kategorii Literatura w 2008 roku oraz trzy nominacje do Nagrody Literackiej Nike. W 2007 roku została laureatką konkursu „Dama Warszawy”, a w 2008 „Wawoaktywni”. Jest też laureatką VII Edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W 2010 roku została laureatką nagrody Instytutu Goethego.