Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Studiowała Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2018 roku obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Sylwia Chutnik jest założycielką Fundacji MaMa, działającej na rzecz praw matek w Polsce. Należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca - niezależnej grupy walczącej o równouprawnienie kobiet. W latach 2014- 2015 prowadziła na antenie TVP Kultura, programy „Capuccino z książką” oraz „Zapomniani- odzyskani”. Publikuje swoje felietony w „Polityce”, „Gazecie Stołecznej” oraz w miesięczniku „Pani”. Jest członkinią Związku Literatów Polskich. Prywatnie jest mamą.

Sylwia Chutnik - bogaty wkład w kulturę współczesną


Sylwia Chutnik zadebiutowała w 2008 roku powieścią "Kieszonkowy atlas kobiet", która została przetłumaczona na język czeski, niemiecki, litewski, rosyjski i słowacki. Jest autorką takich dzieł, jak "Warszawa kobiet", „Cwaniary”, czy "Kobiety, które walczą: rozmowy z zawodniczkami sztuk walki." W swojej twórczości zwykle odwołuje się do tematów feministycznych. Często porusza też kwestię gender, sama uznaje się za osobę nieheteronormatywną. Do 2019 roku jej książki wydane zostały w dziewięciu państwach. Sylwia Chutnik jest także autorką sztuki dramatycznej "Muranoo", wystawianej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Sylwia Chutnik wielokrotnie doceniana za swoją twórczość


Dzieła Sylwii Chutnik są cenione nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. W 2009 roku została laureatką Instytutu Books from Lithuania. Wśród najważniejszych nagród, otrzymanych w ojczystym kraju, należy wymienić Paszport Polityki w kategorii Literatura w 2008 roku oraz trzy nominacje do Nagrody Literackiej Nike. W 2007 roku została laureatką konkursu „Dama Warszawy”, a w 2008 „Wawoaktywni”. Jest też laureatką VII Edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W 2010 roku została laureatką nagrody Instytutu Goethego.

Lista książek

Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki - Sylwia Chutnik | mała okładka
-25 %

Kobiety które walczą Rozmowy z zawodniczkami sport

Sylwia Chutnik

Kobiety, które walczą to seria niezwykłych wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które, zawodowo lub amatorsko, uprawiają sporty walki. Jak wygląda walka i trening? Dlaczego atrakcyjne i młode dziewczyny wybrały ten „niekobiecy”, konfrontacyjny i brutalny sport?

Wśród rozmówczyń są zawodniczki: Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik, Sylwia Kusiak, Agnieszka Niedźwiedź, Gabriela Kuzawińs[...]

Więcej

39,99 zł

29,90 zł

Smutek cinkciarza - Sylwia Chutnik | mała okładka
-40 %

Smutek cinkciarza

Sylwia Chutnik

"Smutek cinkciarza" - seria Na F/AKTACH, opowieść zainspirowana jest śmiercią cinkciarza, którego zabił w windzie jego syn. Sprawa została umorzona we wrześniu, nie udowodniono nikomu winy, ale wszelkie poszlaki na to wskazują, że była to sprawa rodzinna .Autorka przeniosła akcję z Trójmiasta do W-wy i tradycyjnie dla serii, przedstawiła swoją wizję wydarzeń.

Więcej

32,00 zł

19,14 zł

Kieszonkowy atlas kobiet

Sylwia Chutnik

Współczesna legenda miejska o historii, kobietach i ginących miejscach. Kamienica przy Opaczewskiej w Warszawie na Ochocie; tu życie zdaje się płynąć powolnym rytmem. Czarna Mańka, pani Maria, Marysia i paniopan Marian jako matki gastronomiczne, rodzice ubraniowi, córki różowe, cukiernicy i handlarki bazarowe uchylają przed nami drzwi swoich mieszkań. Nic nie zwiastuje katastrofy...
Sylwia Chutnik – pisarka[...]

Więcej

31,90 zł

Cwaniary audiobook

Sylwia Chutnik

Całkiem współczesna powieść łotrzykowska autorki brawurowej „Dzidzi” i „Kieszonkowego atlasu kobiet”. Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności! Opowieść o no[...]

Więcej

9,99 zł

9,40 zł

Mama ma zawsze rację

Sylwia Chutnik

Bezustanne lawirowanie między dobrem dziecka a swoim, zmiana relacji w związku, codzienna krzątanina i logistyka. Choć Sylwia Chutnik opisuje swoje macierzyństwo ze sporą dozą humoru i ironii, w jej felietonach kryją się celne obserwacje na temat wymagań stawianych współczesnej matce.

Więcej

32,00 zł

19,29 zł

Cwaniary

Sylwia Chutnik

Opowieść o nocnej Warszawie, śmierci i idealnie skrojonej zemście. Ta śmieszno-smutna historia jest zarazem głosem w dyskusji o kobietach i polskości. Książka z ilustracjami Marty Zabłockiej.

Więcej

34,89 zł

Cwaniary - Sylwia Chutnik | mała okładka
-33 %

Cwaniary

Sylwia Chutnik

W polskim KILL BILLU grałyby CWANIARY Sylwii Chutnik. O superbohaterkach, które wzięły sprawy w swoje ręce i wymierzają sprawiedliwość.

Więcej

39,99 zł

26,99 zł

Jolanta

Sylwia Chutnik

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu , z którego ciągle i bez usprawiedliwienia odchodzą kolejni bliscy ludzie.

Więcej

37,90 zł

25,77 zł

W krainie czarów

Sylwia Chutnik

We wspaniałym literackim stylu, pisarka odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać.

Więcej

34,90 zł

23,73 zł

Jolanta

Sylwia Chutnik

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu , z którego ciągle i bez usprawiedliwienia odchodzą kolejni bliscy ludzie.

Więcej

37,90 zł

25,77 zł

Nieśmiałek

Sylwia Chutnik

Celem serii Poczytajki pomagajki jest wzmocnienie dzieci, szczególnie tych, które z domowego zacisza trafiają do grup przedszkolnych czy szkolnych, oraz pokazanie im, że:
·każdy jest inny, cechy charakteru i wyglądu często decydują o akceptacji nas przez innych, dlatego warto pracować nad sobą, sukces może przyjść w każdej, nawet najmniej spodziewanej chwili, a dzięki przyjaciołom nasze życie staje się leps[...]

Więcej

18,99 zł

Miasto zgruzowstałe Codzienność Warszawy w latch 1954-1955 - Sylwia Chutnik | mała okładka
-37 %

Miasto zgruzowstałe Codzienność Warszawy w latch 1954-1955

Sylwia Chutnik

Jak wygląda miasto wyłaniające się z ruin? Jak żyją jego mieszkańcy? Co słyszą w domach, zakładach pracy, na ulicach? Co jedzą, jak się ubierają, jak spędzają czas wolny? Dziesięć lat po wyzwoleniu i tuż przed odwilżą Warszawa była miastem w stanie zawieszenia. Pomiędzy traumą wojny i entuzjazmem odbudowy, pomiędzy oficjalnym optymizmem i pragnieniem wolności niezadekretowanej żadnym aktem komunistycznej wł[...]

Więcej

36,00 zł

22,67 zł