Anne Applebaum
Anne Applebaum urodziła się 25 lipca 1964 roku w Waszyngtonie. W 1968 roku, ukończyła studia na Uniwersytecie Yale, uzyskując licencjat z historii i literatury. Anne Applebaum jest również absolwentką London School of Economics, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Zawodowo pracuje jako dziennikarka. W 1988 roku pracowała jako korespondentka brytyjskiego tygodnika „The Economist”, w Warszawie. Anne Applebaum współpracowała również z takimi gazetami, jak: „The Spectator”, „Evening Standard” czy „The Waschington Post”. Prywatnie jest żoną polskiego polityka Radosława Sikorskiego. W 2013 roku uzyskała obywatelstwo polskie.
Anne Applebaum – książki o komunizmie
Anne Applebaum w swoich publikacjach porusza tematy związane z reżimem komunistycznym i żelazną kurtyną. W książce pt. „Gułag” opisuje ona mechanizm działania systemu represji sowieckiej Rosji. Jest to kompleksowa opowieść o obozach, do których trafiło łącznie 18 milionów ludzi. Anne Applebaum wydała również książkę zatytułowaną „Za żelazną kurtyną”. Pisarka przedstawia działanie komunistycznego reżimu, który na wiele lat zawładnął Polską. W 2021 roku ukazała się najnowsza książka Anny Applebaum pt. „Wybór”. Jest to zapis 12 rozmów, przeprowadzonych z politykiem Donaldem Tuskiem. Poruszane są w nich aktualne tematy, związane z przyszłością Polski i świata.
Nagroda Pulitzera
Twórczość Anny Applebaum została doceniona w środowisku międzynarodowym. W 1996 roku, pisarka otrzymała Nagrodę im. Adolpha Bentincka. Wyróżnienie przyznane zostało za pierwszą publikację Anny Applebaum pt. „Between East & West”. Największym osiągnięciem pisarki, pozostaje otrzymanie jednej z najbardziej prestiżowych nagród w środowisku literackim, jaką jest Nagroda Pulitzera. Przyznana została ona Annie Applebaum za powieść pt. „Gułag”, w kategorii „General nonfiction”.