Zbigniew Mentzel
Zbigniew Mentzel urodził się w 1951 roku w Warszawie. Jest filologiem polskim, prozaikiem, eseistą, publicystą i felietonistą. Pisywał dla Polityki, Tygodnika Powszechnego oraz Skarpy Warszawskiej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W latach 70 studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Działając na rynkach finansowych, został laureatem Akademii Gry na Giełdzie z 1995 roku. Jego debiut w Polityce, to Kronika życia Kulturalnego.
Zbigniew Menzel i jego dorobek literacki
Zbigniew Mencel swój pierwszy zbiór esejów "Pod kreską", wydał w 1990 roku. Wkrótce potem pojawił się "Laufer" oraz "Niebezpieczne narzędzie w ustach". W 2006 roku wyszła jego najbardziej znana książka - "Wszystkie języki świata". Wydał również dwa tomy rozmów z Leszkiem Kołakowskim "Czas ciekawy, czas niespokojny" oraz jego biografię „Kołakowski. Czytanie świata”. W swoich tekstach często sięga do wspomnieć z dzieciństwa, lat 50 i 60, pisze o relacjach z bliskimi.
Zbigniew Mentzel, finalista Nagrody Literackiej Nike
Zbigniew Mencel wielokrotnie był nagradzany w prestiżowych konkursach i plebiscytach. Największy sukces odniosła jego książka "Wszystkie języki świata, która znalazła się w finale Literackiej Nagrody Nike. Pisarz prywatnie był związany w pewnym okresie swojego życia ze znaną, wybitną, polską pisarką Agnieszką Osiecką.