Pettegree Andrew urodził się w 1957 roku. To wybitny brytyjski historyk, specjalizujący się w historii książki, europejskiej Reformacji i transformacji mediów. Jest profesorem historii na Uniwersytecie w St. Andrews, w Szkocji, gdzie pełni również funkcję Dyrektora Projektu Universal Short Title Catalogue.
Andrew Pettegree w latach 2012 - 2015 pełnił funkcję wiceprezydenta Royal Historical Society. Jego badania skupiają się na roli druku i książek w kształtowaniu historii Europy nowożytnej. Jest autorem wielu cenionych publikacji. Mieszka w hrabstwie Fife, w Szkocji.
Pettegree Andrew – autor cenionych książek o historii druku
Pettegree Andrew zadebiutował literacko, wydając w latach osiemdziesiątych książkę będącą studium religijnych uchodźców w XVI wieku. Jednak jego późniejsze publikacje dotyczyły już historii komunikacji, a zwłaszcza historii książki. Jedną z jego najpopularniejszych pozycji książkowych jest opracowanie, pod tytułem „Biblioteki. Krucha historia” (Wydawnictwo Smak Słowa), którą autor napisał w 2022 roku wraz z Arthurem der Weduwen. Jest to fascynująca podróż przez wieki, ukazująca zmieniające się role i formy bibliotek, od starożytnych zbiorów po współczesne cyfrowe archiwa. Najnowszą publikacją
Andrew Pettegree jest wydana w 2025 roku książka, pod tytułem „
Książka na wojnie. Czytanie w ogniu walki” (Wydawnictwo Smak Słowa). Jest to dogłębna analiza roli, jaką książki i szeroko pojęta kultura pisana, odgrywały w konfliktach zbrojnych XX wieku. Autor bada, w jaki sposób słowo pisane było wykorzystywane zarówno jako narzędzie propagandy i broni, jak i źródło pociechy, wiedzy oraz argumentów na rzecz pokoju, kształtując historię militarną na dobre oraz na złe.
Pettegree Andrew – wybitny i ceniony historyk
Pettegree Andrew w 2015 roku otrzymał Nagrodę Księgarzy Goldsmith Book Price. W 2024 roku pisarz został mianowany dowódcą Orderu Imperium Brytyjskiego, w New Year Honours, za zasługi dla literatury.