Fizyk w jaskini światów
Jerzy Sosnowski, Krzysztof Meissner
Wywiad rzeka z prof. Krzysztofem Meissnerem o fizyce, o jej związku z życiem i o możliwych konsekwencjach światopoglądowych współczesnej nauki.
Fizyka nie jest nauką tajemną, ale potrzebne do jej zgłębienia narzędzia matematyczne utrudniają laikom zrozumienie, czym zajmują się dzisiaj fizycy. Wybitny uczony, profesor Krzysztof Meissner, zgodził się na serię rozmów z humanistą, którego intryguje świat, jaki wyłonił się z odkryć naukowych ostatnich 120 lat. Przystępnie opowiedział mi o teorii względności Einsteina, o dziwacznych właściwościach kwantów, o przeszłości i przyszłości Wszechświata i o tym, co jego zdaniem wynika z tego wszystkiego dla kwestii światopoglądowych. Czy religia i wiedza naukowa starły się w nieuniknionym konflikcie? A wreszcie skąd wzięła się jego fascynacja fizyką, jaki w tym udział miała rodzina, wychowanie, szkoła? Te spotkania były dla mnie wielką przygodą mam nadzieję, że będą także dla Czytelników tej książki. [Jerzy Sosnowski]
W kolejnych spotkaniach z profesorem Meissnerem, autor książki, Jerzy Sosnowski, zgłębiał coraz więcej tajemnic fizyki i próbował odpowiedzieć na pytania, które nurtowały go od dłuższego czasu. Rozmowy prowadzone były w sposób przystępny, aby każdy mógł zrozumieć zagadnienia, które poruszali.
Profesor Meissner przybliżył autorowi teorię względności Einsteina, która kompletnie zmieniła nasze postrzeganie czasu i przestrzeni. Wyjaśnił, jak w praktyce działają tzw. czarne dziury, a także omówił paradoks bliźniąt, który jest efektem specjalnej teorii względności. Już na samym początku rozmów autor zdał sobie sprawę, że świat, jaki wyłonił się z odkryć naukowych, jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i fascynujący, niż mógł sobie wyobrazić.
Kolejnym tematem, który poruszył profesor Meissner, była kwantowa rewolucja. Opowiedział o dziwacznych właściwościach cząstek elementarnych, takich jak zasada nieoznaczoności Heisenberga czy splątanie kwantowe. Teoria kwantowa wprawiła autora w zdumienie, ale jednocześnie zachęciła do dalszych badań i zgłębiania tematu.
Podczas rozmów nie mogło zabraknąć również dyskusji na temat przeszłości i przyszłości Wszechświata. Profesor Meissner przedstawił różne teorie kosmologiczne, w tym teorię Wielkiego Wybuchu oraz hipotezę o istnieniu wielu wszechświatów. Autor zafascynowany tą tematyką, zadawał coraz to nowe pytania, próbując zgłębić najgłębsze tajemnice wszechświata.
Niemniej jednak, rozmowy nie ograniczały się tylko do samej fizyki. Autor odkrywał również fascynujące spojrzenie profesora Meissnera na kwestie światopoglądowe. Poruszono temat konfliktu między religią a nauką, jednak profesor podkreślił, że te dwa obszary nie muszą się wykluczać, a raczej mogą się uzupełniać. Wyjaśnił, że fizyka może dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania świata materialnego, natomiast religia zajmuje się bardziej sferą duchową i moralnością.
W trakcie spotkań Jerzy Sosnowski starał się również poznać tło, które wpłynęło na zainteresowania profesora Meissnera fizyką. Okazało się, że rodzina, wychowanie i szkoła odegrały kluczową rolę w jego fascynacji nauką. Profesor wspomniał o swoich pierwszych eksperymentach z fizyką w domu, które zainspirowały go do dalszych badań i odkryć.
Cała seria rozmów była dla autora nie tylko wielką przygodą, ale również inspiracją do głębszego zrozumienia światopoglądowych implikacji współczesnej fizyki. Jerzy Sosnowski miał nadzieję, że jego książka przyniesie czytelnikom taką samą fascynację i zainteresowanie dziełami naukowymi, jakie sam odczuł podczas spotkań z profesorem Meissnerem.
Komentarze
Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.
Komentarze nie są potwierdzone zakupem