Małgorzata Szejnert

Małgorzata Szejnert

Małgorzata Szejnert jest polską pisarką i dziennikarką. Urodziła się w Warszawie w 1936 roku. Ukończyła Żeńskie Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w tygodniku Literatura. W sierpniu 1980 roku pracowała przy redagowaniu biuletynu strajkowego Stoczni w Szczecinie. Jest współzałożycielką Gazety Wyborczej, gdzie przez niemalże 15 lat pracowała w dziale reportażu. W 2014 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, między innymi za pielęgnowanie wartości, które legły u podstaw polskich przemian demokratycznych. Jest autorką ponad 100 rozpraw, artykułów naukowych, recenzji i prac popularnonaukowych.

Małgorzata Szejnert i jej bogata twórczość


Małgorzata Szejnert zadebiutowała w 1972 roku reporterska książką o Amerykańskiej polonii "Borowiki przy ternpajku". Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych wydała dwie książki: "Sława i infamia" oraz "Śród żywych duchów". Później poświęciła się pracy dla Gazety Wyborczej, a do pisania powróciła dopiero po przejściu na emeryturę. Wśród najbardziej cenionych dzieł tej autorki znajduje się książka "Czarny ogród" o katowickich dzielnicach Giszowiec i Nikiszowiec. Wkrótce potem ukazała się "Wyspa klucz", "Dom Żółwia" oraz "Usypać góry. Historie z Polesia". Małgorzata Szejnert jest też współautorką wraz z Romanem Załuskim, scenariusza do filmu "Jeśli się odnajdziemy".

Małgorzata Szejnert - finalistka Nagrody Literackiej Nike


Wśród wielu nagród Małgorzaty Szejnert, z pewnością zasługują na uwagę nominacje do Literackiej Nagrody Nike za "Borowiki przy ternpajku", „Wyspę klucz, "Dom żółwia, Zanzibar". Otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych COGITO oraz Górnośląskiego Tacyta. Książka „Usypać góry otrzymała Nagrodę Miesięcznika Odra za rok 2015. Znalazła się również w finale środkowo-europejskiej nagrody literackiej Angelus w 2008 roku.

Lista książek

Wyspa Węży - Małgorzata Szejnert | mała okładka
-32 %

Wyspa Węży

Małgorzata Szejnert

Przełamująca schematy opowieść o wojnie. Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafia na rodzinną zagadkę. Próbując ją rozwiązać, reporterka stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod II wojny światowej.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Usypać góry. Historie z Polesia - Małgorzata Szejnert | mała okładka
-32 %

Usypać góry. Historie z Polesia

Małgorzata Szejnert

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

My, właściciele Teksasu

Małgorzata Szejnert

Nasz peerelowski american dream

W latach 70. kawałek Teksasu mógł trafić w polskie ręce. W oczekiwaniu na spadek po bohaterze poległym w Ameryce „za wolność naszą i waszą” przyszło nam budować Teksas na miarę swoich możliwości, po tej stronie żelaznej kurtyny.

Więcej

39,90 zł

26,99 zł

Śród żywych duchów - Małgorzata Szejnert  | mała okładka
-32 %

Śród żywych duchów

Małgorzata Szejnert

Dramat polskich bohaterów wojennych - rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa „Nila” i innych skazanych na śmierć w PRL - nie kończył się z chwilą wykonania wyroków. Dla rodzin straconych to początek walki o ujawnienie prawdy o losach bliskich.

Więcej

39,90 zł

26,99 zł

Dom żółwia. Zanzibar

Małgorzata Szejnert

Opowieść o wyspie - kluczu do Afryki. Z tej maleńkiej wysepki wyruszali na kontynent wielcy odkrywcy: David Livingstone, Henry Morton Stanley, Richard Burton. Tu były największe na świecie targi niewolników, plantacje goździków, aukcje kości słoniowej.
W połowie lat 60. ubiegłego wieku Zanzibarem wstrząsnęła rewolucja antyarabska. Nastały rządy prokomunistycznej partii rewolucyjnej.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Wyspa klucz - Małgorzata Szejnert  | mała okładka
-32 %

Wyspa klucz

Małgorzata Szejnert

Małgorzata Szejnert, autorka książki Czarny ogród, zabiera nas tym razem w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą do Ameryki”. Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej ce

Więcej

44,90 zł

30,53 zł

Czarny ogród - Małgorzata Szejnert  | mała okładka
-32 %

Czarny ogród

Małgorzata Szejnert

Książka wybitnej dziennikarki Małgorzaty Szejnert z Warszawy, kwoki (pardon!) szkoły reporterów „Gazety Wyborczej”, która po przejściu w stan dziennikarskiego spoczynku (daj nam Boże taką energię po sześćdziesiątce!) postanowiła dogłębnie zbadać miejsce na ziemi, które znamy jako Giszowiec i Nikiszowiec.

Więcej

49,00 zł

33,32 zł

Szczecin Grudzień-Sierpień-Grudzień

Małgorzata Szejnert

Książka "Szczecin: Grudzień - Sierpień - Grudzień" ukazała się nakładem Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 35-lecia powstania Solidarności.To V wydanie reportażu autorstwa Małgorzaty Szejnert i Tomasza Zalewskiego dokumentującego negocjacje strajkowe w sierpniu 1980 r. w Szczecińskiej stoczni.
Kiedy 22 sierpnia 1980 r. Małgorzata Szejnert i Tomasz Zalewski przyjechali do Szczecina, Stocznia Warski[...]

Więcej

34,90 zł