Rok magicznego myślenia - Joan Didion | okładka
Znak literanova

Rok magicznego myślenia Joan Didion

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-03-07

ISBN: 978-83-240-3587-8
EAN: 9788324035878
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 124x195mm
Cena katalogowa: 37,90 zł

37,90 zł 25,77 zł

Produkt niedostępny

Opis

Myliłby się ten, kto by sądził, że jest to książka o śmierci. Jest to przede wszystkim wspaniały hołd oddany życiu i miłości.

Jakie dobrać słowa, by opowiedzieć o tym, co intymne i bolesne, by zrozumieć jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć?

"Rok magicznego myślenia" to książka, która weszła do kanonu literatury. Została wyróżniona prestiżową National Book Award, otrzymała nominacje do Nagrody Pulitzera, National Book Critics Circle Award, a czytelnicy wymieniają ją pośród stu najważniejszych książek, które trzeba przeczytać w życiu.
Joan Didion, wybitna dziennikarka i eseistka, opisuje miesiące żałoby po stracie ukochanego męża i walkę o życie córki. W pięknym stylu, delikatnie i z ogromnym wyczuciem analizuje najgłębsze i najtrudniejsze emocje, pokazując, jak godnie mówić o smutku, tęsknocie, lęku przed samotnością.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Koniec końców wszystko się wyrównuje

2016-04-18
Zanim zaczęłam czytać Rok magicznego myślenia moją uwagę przykuła okładka - błękitna z ilustracją dmuchawców. Niebieski kolor jest symbolem uduchowienia, spokoju i przyjaźni. Dmuchawce zaś to znak wolności, ulotności życia.. Zatem czy właśnie spokój i wolność jest receptą na magiczne myślenie? Jak pogodzić się z ulotnością życia, zwłaszcza gdy odchodzi najlepszy przyjaciel? Czy łatwo odnaleźć w sobie duchowość?

Joan Didion zaczyna swoją książkę słowami Życie zmienia się szybko. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, się kończy. Kwestia żalu nad sobą. Chyba każdy z nas przeżył w swoim życiu chwile, które wywróciły je do góry nogami. Z tym, że kolacja, którą szykowała Joan 30 grudnia 2003 r., przyniosła jej stratę męża - Johna. Męża, przyjaciela, pierwszego (i najsurowszego) recenzenta jej książek. Didion opisuje wydarzenia, które miały miejsce przez okrągłych 12 miesięcy od śmierci jednej z najbliższych jej osób. Przez ten czas toczyła także walkę o życie córki Quintany. Jak przeżyć odejście męża i wizję straty ukochanego dziecka? Najpierw odczuwa się dezorientację. Następnie obwinia się siebie - przecież można było tak wiele zrobić! Potem przychodzi pora na analizę zachowań utraconej osoby i żal, że odeszła. Tej mieszance uczuć towarzyszą natłok wspomnień, ale jednocześnie również pustka i cisza. W końcu przychodzi czas na pogodzenie się z bieżącym stanem rzeczy. Czas pożegnania i powrotu do realnego życia. Ale przede wszystkim czas wybaczenia - sobie i innym. Właśnie o tym mówi Joan w swojej książce.

Początkowo Rok magicznego myślenia wydawał mi się chaotyczny. Natłok informacji, które niby można uporządkować chronologicznie, ale Autorka skacze z jednej historii do drugiej. Im dalej jednak zagłębiałam się w książkę, tym bardziej rozumiałam jej koncepcję. Być może w ten sposób chciała pokazać jak czuje się człowiek po stracie najbliżej mu osoby? Natłok myśli, emocji i brak umiejętności ułożenia tego w logiczną całość. W końcu jednak trzeba się zatrzymać i spróbować poskładać wszystko od A do Z. Z pewnością jednak książka zmusza Czytelnika do rozmyśleń. Dzięki niej każdy może odnaleźć własny sposób na magiczne myślenie w trudnych chwilach. Nie ważne czy przeżywamy stratę kogoś bliskiego, czy przechodzimy kryzys życiowy a może po prostu mamy gorszy dzień. Koniec końców wszystko się wyrównuje, jak powiedział John Quintanie.

Próba rozprawienia się z żałobą

2016-04-18

Patrząc na tytuł czytelnik spodziewa się książki przepełnionej optymizmem, w końcu ma to być "Rok magicznego myślenia". Po przeczytaniu pierwszego rozdziału i tragicznych wydarzeniach mających miejsce w życiu bohaterki, a zarazem autorki, liczymy na zwrot akcji. Jak to bywa w powieściach, powinien nadejść moment w którym wszystko się zmienia i zaczyna się szczęśliwe życie. A jednak nie.

Książka znanej amerykańskiej dziennikarki i eseistki, jest próbą rozprawienia się z żałobą po zmarłym mężu oraz chorej córce, która zmarła, gdy książka była wydawana. Dedykacja również przeznaczona jest dla nich. Autorka opisuje wydarzenia mające miejsce chwilę przed śmiercią męża oraz wszystkim co działo się przez cały rok po jego śmierci. Bolesne odtwarzanie każdego szczegółu, łącznie z nazwą i numerem ulicy, może być niezbyt ciekawe dla czytelnik, który nie zna tych miejsc. Cała książka ma taki wydźwięk mocno naukowy. Cytowane są różne wiersze czy powieści, przytaczane są słowa naukowców, czy raporty. Przedstawione zostają nam różne mechanizmy radzenia sobie z bólem po stracie bliskiej osoby, czy choćby reakcje fizjologiczne. Joan podchodzi do straty w sposób naukowy. Sam w książce przyznaje, że została nauczona aby z problemem się rozprawić, trzeba czytać o nim, poznać go z fachowej strony.

Mi osobiście bardzo ciężko czytało się"Rok magicznego myślenia". Przypominało mi to esej naukowy, który niejednokrotnie czytałam na studia. Problem straty i żałoby rozpracowany naukowo, mnóstwo odniesień do innych autorów i bolesna dbałość o każdy szczegół. Być może dla osoby, która jest w podobnej sytuacji, książka będzie pełniła formę terapeutyczną. Dla mniej, jest to esej i próba naukowego poradzenia sobie z żałobą.

 

Rok magicznego myślenia

2016-04-04
„Rok magicznego myślenia" jest książką, opowiadającą o dość trudnym temacie, jakim jest śmierć. A dokładniej - śmierć, która spotyka najbliższą nam osobę. Historia opisana przez Joan Didion niesie w sobie przesłanie - nigdy nie wiemy, jak zareagujemy, gdy spotka nas coś tak przerażająco nieoczekiwanego, a zarazem tak nieuniknionego.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.