Trupia Farma. Nowe śledztwa. - Bill Bass, Jon Jefferson | okładka
Znak literanova

Trupia Farma. Nowe śledztwa. Bill Bass, Jon Jefferson

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2018-04-02

ISBN: 978-83-240-4757-4

Liczba stron: 304

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 144x205

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Rok wydania: 2018

39,90 zł 26,99 zł

Oszczędzasz 12,91 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

Opis

Nowa książka autorów kultowej Trupiej Farmy

Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna Trupia Farma – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci.

Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety.

Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę?

Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków?

Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego?

Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.

Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego „detektywa kości”!


Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Lepiej niż w pierwszej części ?

2019-01-28 Trupia Farma to nie tylko historia jednego człowieka i jego pasji. Bill Bass, czyli autor książki, opowiada o początkach antropologii kości, ale mówiąc z własnej perspektywy tak naprawdę opowiada nam o samych początkach badań nad ustalaniem tożsamości znajdowanych ciał W OGÓLE. Z książek dowiadujemy się, że na całym świecie, przed pojawieniem się Trupiej Farmy, nie było antropologów, którzy z łatwością wiedzieliby, jak ustalać tożsamość ofiary. Dopiero Bass i jego ekipa od wczesnych lat sześćdziesiątych zaczęli odkrywać tajniki rozkładu ludzkich ciał. I tak właśnie powstała Trupia Farma... miejsce, w którym ciała wystawiane są na różne czynniki, aby pomóc naukowcom jak najlepiej zrozumieć, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci.

Dla tych, którzy Trupiej Farmy jeszcze nie czytali - zdecydowanie polecam, a dla tych, którzy wahają się, czy sięgnąć po drugą cześć - zróbcie to ! Druga część jest jeszcze lepsza niż pierwsza :)

Więcej w recenzji na kanale: https://youtu.be/zq8ORDsKSfI

Recenzja

2019-01-28 Trupia Farma nowe śledztwa autorstwa Billa Bassa i Jona Jeffersona jest kontynuacją Trupiej Farmy Sekrety legendarnego laboratorium sądowego gdzie zmarli opowiadają swoje historie.
Współautor a zarazem narrator książki (Bill Bass) światowej klasy antropolog sądowy opisuje w książce trzynaście prowadzonych spraw. Zarówno zabójstw jak również wypadków, np. lotniczych.
Doktor Bass podkreśla prawie w każdym rozdziale jak rozwój nauki i techniki przyczynia się do szybszego i dokładniejszego rozpoznania niezidentyfikowanych zwłok. Sekwencjonowanie mitochondrialnego DNA, mikroskopia elektronowa, rentgenografia czy skomplikowane oprogramowanie uławiają pracę emerytowanego już eksperta i innym antropologów. Porównuje on też w niektórych rozdziałach książki jak rozwiązanie zagadki wyglądało zanim dostępne były skomplikowane techniki i urządzenia.
Narrator prowadzi czytelnika przez wszystkie rozdziały w sposób pozwalający zrozumieć wszystkie niuanse jego pracy i poszczególnych przypadków. Mimo iż w każdym rozdziale poruszane są skomplikowane techniki i narzędzia, czytelnik jest wprowadzany w każdą technikę i w każdy oczywisty dla antropologów fakt. Pomocny tez jest aneks książki gdzie na rysunkach przedstawiono budowę szkieletu człowieka oraz czaszki. Słowniczek pojęć używanych w książce też jest cennym dodatkiem.
Wielokrotnie nawiązuje do serii CSI, podkreślając różnice w jego pracy a tym co przedstawione jest na ekranie. Długość rozwiązania jednej sprawy w rzeczywistości może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Narrator podkreśla również iż w jego pracy najważniejsza jest praca zespołowa i swoisty upór badacza.
Trupia farma to swoista gratka dla fanów kryminalistyki i antropologii sądowej.

 

Trupia Farma. Nowe śledztwa.

2019-01-28 "Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna "Trupia farma", wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety".
Kolejna książka duetu naukowców, Billa Bassa i Jona Jeffersona. przedstawia kilka nierozwiązanych spraw sprzed kilkunastu lat. Opisuje drobiazgowe i wnikliwe dociekania naukowców w procesie szukania rozwiązania zagadek z przeszłości. Sprawy dotyczą wyjaśnienia okoliczności tragicznych śmierci, określenia tożsamości ofiar czy potwierdzenia stopnia pokrewieństwa z żyjącą rodziną. Wszystko opiera się na badaniu ludzkich szczątków, na fragmentach kości posiadających lub nie materiał genetyczny. Wskutek wnikliwej pracy naukowcy dochodzą często do zaskakujących wyników, zwykle mając jedynie do dyspozycji minimalny albo wręcz niepełny materiał badawczy i porównawczy.
Niezwykle wciągająca lektura, mimo tego, że opiera się na opisach ludzkich szczątków w różnym stanie rozkładu jednak przedstawione jest to w sposób delikatny i wyważony. Bez brutalnych opisów czytelnik ma okazję poznać metody drobiazgowej pracy naukowców i współpracujących z nimi osób w zespole mającym za zadanie zbadanie tajemnicy śmierci, tragicznej, niewyjaśnionej. Często po długim i drobiazgowym badaniu dochodzi do sukcesu ale czasami niestety sukcesu nie ma i nie będzie.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.