On  - okładka


Zośka Papużanka

On

Oprawa twarda
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak literanova
37,90 26,53

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Nowa powieść autorki „Szopki” nominowanej do Nagrody Nike i Paszportów Polityki

Jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem.
Miała go kochać i być dumna. A głównie się wstydzi.

Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy?


Zośka Papużanka (ur. 1978) - autorka powieści „Szopka” - jednego z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat - nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE 2013 i Paszportu Polityki. Doktor teatrologii, nauczycielka języka polskiego. Mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami.

„Krakowska podstawówka, zakurzone lektury, schyłek PRLu i rodzący się kapitalizm. Oraz niepasujący nigdzie Śpik. Powieść "On" to napisany z ogromnym wyczuciem i szacunkiem przewodnik po odmiennej wrażliwości, osobnym świecie”.
Jacek Dehnel

"Nie jesteśmy wyjątkowi. Nie jesteśmy niepowtarzalni. W epoce indywidualizmu to dość ponura konstatacja. Ale Papużanka opatruje ją humorem, nostalgią i zaskakującym liryzmem".
Piotr Kofta


Materiały o książce

Paszport POLITYKI - nominacja dla Zośki Papużanki!

Z ogromną dumą i radością informujemy, że Zośka Papużanka znalazła się w gronie trojga nominowanych do Paszportów Polityki w kategorii „Literatura”.

Zobacz więcej TUTAJ


Zośka Papużanka o swojej książce ”On”

Fragment powieści

"Przepraszam za spóźnienie, powiedziała cicho mama Śpika. Lodówa odprowadziła ją spojrzeniem jak reflektorem aż do ostatniej ławki. Mama Śpika przycupnęła, wyjęła notes i długopis. Na sąsiednich grzędach siedziało już trzydzieści pięć kur niosek, które w nieświadomości zniosły jajo, ogrzały własnym ciałem, patrzyły, jak się wykluwa i rośnie, a teraz musiały znosić Lodówę, powtórzenie materiału z geografii, wulgaryzmy na ławkach podklejonych gumą do żucia i omówienie projektu wycieczki klasowej. Wpłata na komitet rodzicielski, pisała mama Śpika, za dwa tygodnie na galowo święto patronki, kupić papier kancelaryjny w szeroką linię, kto z państwa chciałby pojechać na wycieczkę klasową w charakterze opiekuna, pani Kowalska i pani Kowalska, dziękuję za zgłoszenie, teraz przejdziemy do organizacji wycieczki, chociaż nie jestem pewna, czy powinniśmy na wycieczkę pojechać, bo klasa swoim zachowaniem nie zasłużyła na dni wolne od zajęć szkolnych."

Recenzje

ON i Śpik

49 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 25 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Na mojej półce stała książka, w turkusowo - zielonej okładce, na okładce dziecko w czapce krasnala, i tytuł ON. Nic konkretnego. › rozwiń tekst...

Genialny Śpik

43 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 30 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Głównym bohaterem jest chłopiec o przezwisku "Śpik" - tytułowy ON. Miał być najwspanialszy, najmądrzejszy, najpiękniejszy a jest gorszy niż przeciętny › rozwiń tekst...

Dziwne czasy, dziwny on...

45 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 26 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
On Zośki Papużanki to opowieść o chłopaku innym niż wszyscy - nieporadnym, nieogarniętym, ciamajdowatym, niezainteresowanym życiem, bez pasji i talentów (lecz z niebywałym wręcz zamiłowaniem do tramwajów). To opowieść osadzona w surrealistycznych - z perspektywy czasu - realiach schyłku PRL-u i świtu kapitalizmu. Dziwne czasy, dziwny on... Śpik bo o nim mowa (kto by się przejmował tym, jak ma na imię?) to życiowa niedorajda, safanduła brnąca przez życie niejako automatycznie, kozioł ofiarny ciągle wykorzystywany przez klasowych chuliganów... › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...