Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę - Sonia Shah | okładka
Znak Horyzont

Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę Sonia Shah

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2019-05-13

ISBN: 978-83-240-5739-9
EAN: 9788324057399
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 163x235mm
Cena katalogowa: 46,90 zł
Tłumaczenie: Małgorzata Rost
Rok wydania: 2019

46,90 zł 31,89 zł

Oszczędzasz 15,01 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.

 Darmowa dostawa - Marek Krajewski

Opis

CZY ŚWIATU ZAGRAŻA KOLEJNA EPIDEMIA???

Patogeny.

Przeogromna armia organizmów, które powodują zakażenia u wielu ludzi w niesamowicie krótkim czasie. Na jednego człowieka przypada sto tysięcy patogenów. Są niedostrzegalne, a przy tym skuteczne i śmiertelnie niebezpieczne. I właśnie one są bohaterami tej książki.

Cholera, której pandemie nie są obce. Jak dotąd wywołała ich siedem, a ostatnia wybuchła na Haiti w 2010 roku.

HIV - jest to stosunkowo młody patogen, cechujący się jednak, jak cholera, szybkością i skutecznością. Ochrzczenie go „gejowskim rakiem” pomogło wirusowi rozprzestrzeniać się szybciej i skuteczniej w społeczeństwach obawiających się „promocji homoseksualizmu i narkomanii”. Na całym świecie zaatakował 75 milionów osób, licząc od 2014 roku.

Na początku 2014 roku rozprzestrzenił się ze swojego małego ogniska zakaźnego w głębi gwinejskiego lasu do pięciu sąsiednich krajów, gdzie wywołał zakażenie ponad 26 tysięcy ludzi, a opanowanie go pochłonęło miliardy dolarów.

Czy epidemie mogą wywołać pozytywne skutki?

W skutek występowania pandemii ludzkość zdobyła się na wprowadzenie zmian w budownictwie, zarządzaniu wodą pitną i odpadami. Reorganizacji uległy również stosunki międzynarodowe, działalność służby zdrowia. Zdecydowanie podniósł się również poziom wiedzy o zdrowiu i chorobach.

W XX wieku uważano, że pandemie zniknęły na dobre. Obwieszczono wielki sukces współczesnego stylu życia i medycyny. Okazało się jednak, że zrobiono to przedwcześnie. Brak szczepień u dzieci, zmniejszająca się skuteczność antybiotyków, krzyżujące się patogeny… Epidemia może wybuchnąć w każdej chwili.

Czy jesteśmy na to gotowi?

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Sonia Shah o swojej książce

Profil autorki na platformie Facebook

Zajrzyj do środka

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Epidemia

2019-04-17

Myślę, że z pewnością kupię tę książkę gdy tylko ukaże się w sprzedaży. Temat jest jaknajbardziej aktualny i ciekawy. Po opisie widać, że autorka podeszła do niego z obu stron.

 

Nie tylko dla pasjonatów

2019-04-17
Bardzo gorąco polecam. Posiadam egzemplarz w języku angielskim i uważam książkę pani Shah za wybitną.
To nieprawdopodobne, ale kiedy padnie hasło ,,epidemia" to większość ludzi myśli o niej jako o czymś co kiedyś zagrażało ludzkości, ale obecnie nie jest możliwe. Ale czy mają rację? Przeświadczenie, że epidemie nie są w stanie występować we współczesnym świecie sprawia, że ludzie czują się coraz pewniej, można nawet powiedzieć, że lekkomyślnie. Bo jak inaczej można określić popularny ostatnio temat nieszczepienia dzieci?
Jednak patogeny wciąż mogą wywołać epidemię. Ta książka bada nie tylko cykl życia patogenów i historię pandemii, ale także bada, w jaki sposób medycyna, wielkie farmacje, podróże globalne, liczba ludności, zniszczenie siedlisk i środowiska, normy kulturowe itp. wpływają na ten problem. Autorka opisała wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce, a które odbiły się bardzo słabym echem w społeczeństwie.
Polecam tą pozycję wszystkim, bo jest przystępna nie tylko dla osób, które są biegłe w temacie patogenów, ale dla wszystkich innych również. Można zacząć od niej zagłębianie się w ten globalny problem, gdyż autorka świetnie nakreśliła sytuację.
Jestem pewny, że zakupię tę książkę w języku polskim i przeczytam ją ponownie.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.