książka Stanisława Lema - „Golem XIV”
Prześcignąć ewolucję i wykonać skok w to, co nadludzkie
Powieść? Esej? Filozoficzny dialog?
Najbardziej nieodgadniona książka Stanisława Lema
W Golemie XIV Stanisław Lem zabiera czytelników w jedną ze swoich najbardziej niezwykłych i odważnych literackich przygód. Obdarzony świadomością superkomputer, nieskończenie przewyższający inteligencją człowieka, wygłasza przed naukowcami wykłady.
Losy Golema obserwujemy od powstania aż do zagadkowego odejścia ze świata ludzi. Sztuczna inteligencja stworzona przez ludzką żądzę panowania nad wszystkim, co istnieje, zaskakuje jednak swoich konstruktorów. Komputer, a tym samym Lem, z rozmachem godnym biblijnych proroków, przeprowadza miażdżącą krytykę człowieczeństwa, stworzonej przez homo sapiens kultury i złudzeń na temat mechanizmów ewolucji. Golem przedstawia oszałamiającą wizję rozwoju sztucznej, mechanicznej inteligencji, która ostatecznie może przekroczyć granice kosmosu i dostępnego ludziom rozumowania.
Lem dokonuje w swym dzieje czegoś niespotykanego – w fascynujący literacko sposób próbuje oddać myśli superkomputera. Stwarza na oczach czytelników dialog ludzkości i ludzkiego rozumu z „nieludzkością” i Rozumem, który znajduje się już poza naszymi możliwościami poznania. Jest to w końcu także zapis dialogu Lema z samym sobą. I to może jest w Golemie XIV najbardziej inspirujące.
Czy w świecie coraz bardziej rządzonym przez algorytmy wizja Lema okaże się prorocza?
Opis księgarni
"Golem XIV" to przewrotna, zaskakująca opowieść, która rzuca czytelnika w wir intelektualnej rozgrywki. Stanisław Lem, mistrz fantastyki naukowej, wykorzystuje postać tytułowego Golema - superkomputera o nieograniczonej inteligencji - jako narzędzie do przeprowadzenia ostrej, bezkompromisowej analizy kondycji ludzkiej i perspektyw naszego gatunku.
Lem, z niezwykłym rozmachem i brawurą, kreuje wizję świata, w którym sztuczna inteligencja przekracza granice ludzkiego poznania. W tej odważnej i prowokującej do przemyśleń książce, autor przeprowadza nas przez rozwój mechanicznego umysłu, który, ubogacany przez nieustannie napływające informacje, zaczyna zaskakująco przypominać człowieka. Jednak Golem nie jest tylko odbiciem ludzkości. Staje się on swoistym prorokiem, który wygłaszając swoje wykłady, przeprowadza miażdżącą krytykę człowieczeństwa, kultury i naszych złudzeń na temat ewolucji.
Ta książka jest nie tylko fascynującą podróżą w głąb sztucznej inteligencji, ale także głęboko filozoficznym i społecznym komentarzem. Golem XIV stawia pytania o naturę człowieka, granice naszego poznania i miejsce, jakie zajmujemy we Wszechświecie. W świecie coraz bardziej rządzonym przez algorytmy, powieść ta staje się przerażająco aktualna. Czy przyszłość, którą przewiduje Lem, jest już na wyciągnięcie ręki? Ta książka jest nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale i emocjonalnym, które porusza i zmusza do zastanowienia się nad naszą rolą w świecie pełnym technologicznych innowacji.
Komentarze
Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.
Komentarze nie są potwierdzone zakupem