Trwa II Wojna Światowa, na ulicach Warszawy codziennie trwają łapanki. W jednej z nich zostaje złapana Wanda Odwaga, młoda dziewczyna, która przywozi „bibuły", gazetki wydawane przez podziemie. Na szczęście dla Wandy, jest niewysoka i w tłumie zatrzymanych ludzi stoi z tyłu. Z pomocą przychodzi jej Kubuś, kilkuletnie dziecko, które dopiero co straciło rodzinę. Po wszystkim Wanda wraca do domu, nie tylko z „bibułami", ale i z małym dzieckiem. Jej rodzice od razu decydują, że chłopcu trzeba pomóc. Niedługo później do domu Wandy wpadają niemieccy żołnierze, którym przywodzi kapitan Gestapo Stefan Keller, zwany przez Polaków „Krwawym Stefanem", żądając wydania brata Wandy Mateusza. Gdy rodzina nie chce wskazać miejsca ukrywania się partyzanta, Keller zabija ojca dziewczyny.
W tym samym czasie w USA, w Biurze Służb Strategicznych OSS, planowana jest akcja, która ma na celu nie tylko usunięcie Stefana, ale i pomoc dla polskiego podziemia. Akcja, która jest niezwykle niebezpieczna, a która ma na celu zastąpienie „Krwawego Stefana", jego bratem bliźniakiem, Finnem.
Gdy drogi Wandy Stefana/Finna znowu się przecinają, dziewczyna chce pomścić ojca, choć coś w oczach mężczyzny powstrzymuje ją od tego. Jak potoczą się losy tej dwójki, zwłaszcza, że sytuacja w stolicy staje się coraz bardziej napięta.
„Kochając wroga. Tajemnice Łączniczki", to pierwszy tom wydanej w USA trylogii „The Secret Resistance Series" Gosi Nealon. Jest to powieść, którą mogłabym zaklasyfikować jako połączenie powieści obyczajowej z romansem z tłem historycznym osadzonym w czasie II Wojny Światowej i krótko po niej.
Autorka postawiła na kreowanie bohaterów na zasadzie przeciwień. Bracia bliźniacy, stojący po przeciwnych stronach konfliktu. Stefan, zatwardziały nazista „jest bezpośrednim podwładnym pułkownika SS Arthura Veichta w wydziale, który zajmuje się tropieniem i likwidacją polskiego ruchu opory. (...) uczestniczył w masowych mordach na polskich Żydach. Wciąż tropi ukrywających się Żydów." Jego brat bliźniak Finn, szlachetny człowiek, kieruje się zasadami, odkładając na „po wojnie" swoje ambicje, pracuje dla wywiadu, na terytorium wroga stara się unikać przemocy, a nawet wiele ryzykuje, aby uwolnić Wandę.
Podobnie na zasadzie przeciwieństw autorka zbudowała kobiece bohaterki. Wanda, Polka, działa w podziemiu, wozi „bibuły", opiekuje się sierotą, który uratował jej życie w łapance. Gerda, Niemka, córka pułkownika SS Veichta, nazistka, zadenuncjowała matkę za ukrywanie Żydów, rozpieszczona jedynaczka, która zawsze dostaje, co chce i posunie się do wszystkiego, aby to dostać.
W powieści znajdziemy motywy uniwersalne dla wszystkich wojennych powieści: cierpienie cywilów, brutalność najeźdźców, walkę o przetrwanie na minimalnych racjach żywnościowych, osierocone dzieci, ale również hart ducha, walkę o wolność, bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, nawet w tak ciężkich czasach. I choć te motywy są widoczne, są one jednak tylko tłem dla historii Wandy i Finna. To na ich uczuciach skupiła się fabuła, na powoli budowanym zaufaniu, (bo czy można uwierzyć, że mężczyzna o twarzy człowieka, który zabił ojca, jest kim innym, kimś, kto nie tylko nie chce skrzywdzić, ale współpracuje z partyzantami?), które z czasem zmienia się w przyjaźń i miłość. W wątku miłosnym autorka również postawiła na sprawdzony motyw, znany ze starych romansów, gdzie jedna ze stron na skutek szantażu musi zniknąć z życia drugiej osoby i nie ma możliwości wyjaśnienia okoliczności. Dopiero po latach szczera rozmowa wyjaśnia wszystko.
Powieść czyta się szybko, mimo wykorzystania znanych motywów, historia jest oryginalna i wciągająca, dostarczająca emocji.
Jeśli macie ochotę na romantyczną historię z wojną w tle, to „Kochając wroga. Tajemnice Łączniczki" jest powieścią, którą powinniście przeczytać.
Mi pozostaje mieć tylko nadzieję, że SIP Znak zdecyduje się na wydanie następnych tomów, czyli „The Resistance Wife" i „Daughter of the Resistance".
Serdecznie polecam!
Komentarze
Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.
Komentarze nie są potwierdzone zakupem