Leśna polana - Katarzyna Michalak | okładka
Znak literanova

Leśna polana Katarzyna Michalak

Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-3690-5

Liczba stron: 288

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 144x205mm

Cena katalogowa: 36,90 zł

Rok wydania: 2016

Zajrzyj do środka

36,90 zł 24,99 zł

Oszczędzasz 11,91 zł
-32 %
Wyślemy w ciągu 24h

Opis

Trzy przyjaciółki, jeden stary dom pośrodku lasu. I tajemnica…

Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado – Wiktor, Marcin i Patryk – mogliby się stoczyć na samo dno i obwiniać tego, który zamienił pierwsze lata ich życia w piekło: swojego ojczyma.
Trzy przyjaciółki – Gabrysia, Majka i Julia – też nie miały najłatwiej. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia i sił.

Pierwszy tom Leśnej Trylogii opowiada o dramatycznych losach Gabrieli i Wiktora, których łączy miłość, ale dzieli Zło bezwzględne i okrutne, nie cofające się przed niczym…

Jest jednak zakątek, w którym ich drogi muszą się przeciąć: mały domek, ukryty gdzieś w lesie, w otoczeniu wiekowych świerków: Leśna Polana.

Są już tak blisko tego miejsca…
Tak blisko odnalezienia powtórnie siebie i swojej miłości…
Ale Zło nie odpuszcza.
Nigdy.


Katarzyna Michalak zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych pisarzy w ubiegłym roku (w grupie zaangażowanych czytelników). Autorka „Leśnej Polany” wyprzedza w tym zestawieniu m.in. Stephena Kinga, Norę Roberts czy Paulo Coelho.

Źródło: Raport TNS „Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 roku” przygotowany przez Pracownię Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Katarzyna Michalak – autorka ponad trzydziestu bestsellerów, takich jak Poczekajka, Ogród Kamili czy Nie oddam dzieci!. Opowiada poruszające historie obyczajowe, lecz równie doskonale odnajduje się w literaturze sensacyjnej oraz fantasy. Każda kolejna jej książka to najwyższe notowania na listach bestsellerów, dziesiątki tysięcy sprzedanych egzemplarzy i coraz liczniejsze grono wiernych czytelników.

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Leśna polana

2019-02-08 Zgodzę się z większością opinii pod dwoma względami :)

Pierwsza to prawda, że jest to literatura typowa kobieca przewidywalna, z wątkiem nieszczęśliwej miłości i spotkaniu po latach.

Z drugiej strony książka ma to coś co dzięki czemu czyta się z zapartym tchem historię trzech przyjaciółek i trzech braci, których wbrew pozorom łączy tak wiele

Każdy z bohaterów na swoją niepowtarzalną historię, która wzrusza i porusza ... jest to połączenie książki obyczajowej, historycznej, psychologicznej i thrillera.

Z chęcią czekam na kolejny tom- czerwonej jarzębiny i dalsze losy bohaterów.

Było warto i powiem coś jeszcze! Pragnę więcej.

2019-02-08 Leśna Polana
Katarzyna Michalak

Jak sądzę Pani Katarzyny Michalak nie trzeba nikomu przedstawiać, w swojej twórczości może pochwalić się sporym sukcesem. Jej książki, jak donoszą media, były czytane w ubiegłym roku częściej od utworów Stephena Kinga, Nory Roberts czy Paulo Coelho, a sprzedaż Jej powieści przekroczyła rekordowy milion egzemplarzy. To wielkie wyróżnienie, ale wcale się temu nie dziwię. Książki Katarzyny Michalak mają duszę i są pisane emocjami! Sami się przekonajcie.
Trzy zupełnie odmienne osobowości, trzy różne kobiety, które poznały się w najmniej oczekiwanym momencie. Julia - bez pracy, mieszkania i funduszy. Wiąże się z o wiele starszymi mężczyznami, dla których jest kurą domową i kobietą do spełniania zachcianek. Majka - bogata, piękna i wielbiąca seks. Dla niej każdy dzień kończy się u boku innego mężczyzny, jak sama mówi: "Bez komplikacji, bez problemów, bez łzawych wyznań i deklaracji, tak po prostu" oraz Gabriela - bardzo zraniona, ze skrywaną tajemnicą. Pomimo uszczuplonych funduszy, wykupuje w tajemnicy choremu ojcu leki. Co łączy je wszystkie? Jak i gdzie się poznały? I czy tak naprawdę styl bycia to tylko ich wybór, czy swoimi zachowaniami po prostu przed czymś uciekają lub łatają emocjonalne dziury w swoim pogmatwanym życiu?
Każda zupełnie inna, ale dla siebie nawzajem są w stanie zrobić naprawdę wiele, pomimo nieporozumień, innego postrzegania świata i problemów pomagają sobie i jedna trzyma drugą przy życiu, bez siebie nie maja nikogo. Z drugiej strony pojawia się trzech mężczyzn. Troje przystojnych, bogatych braci i jeden wspólny cel dla całej szóstki bohaterów - Leśna Polana, stara, zaniedbana chatka pośrodku lasu. Czemu ten dom jest tak dla nich ważny?
Cała opowieść jest zaskakująca i szokująca. Pojawiają się drastyczne sceny tortur, znęcania psychicznego i fizycznego. Kto i kogo tak krzywdzi? Nie chce zdradzać za wiele szczegółów, ponieważ książka nie będzie miała swojego klimatu i dreszczyku emocji. Szczerze powiem, że fabuła bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się delikatnej książki z wątkiem miłości i przyjaźni zakończonej happy end'em. Oj zdziwiłam się, zdziwiłam, kiedy akcja nabierała tempa i biegła w zupełnie innym kierunku niż moje wyobrażenia. Zaskoczenie oczywiście pozytywne. Było warto i powiem coś jeszcze! Pragnę więcej. Jest tylko jedno „ale" - książka nie ma zakończenia! Trzeba czekać na następną z tego cyklu pozycję Pani Katarzyny Michalak - „Czerwień Jarzębin". Leśna Polana to kolejna książką Pani Michalakowej, która mnie nie zawiodła. Dlatego z niecierpliwością oczekuję Czerwieni Jarzębin.

Rozterki w cieniu Leśnej Polany

2019-02-08 Leśna Polana to najnowsza powieść Katarzyny Michalak, która inicjuje Leśną trylogię, czyli opowieść o zagmatwanych losach trzech przyjaciółek, które muszą zmagać się z bolesną przeszłością.
Bohaterką pierwszego tomu jest Gabrysia, której życie nie oszczędzało. Dobiegająca czterdziestki kobieta opiekuje się schorowanym ojcem, który był więźniem UB i wspomina bolesne wydarzenia z przeszłości. Mimo upływu lat oraz traumatycznego wydarzenia, które odcisnęło silne piętno na jej psychice, kobieta nadal darzy uczuciem dawnego ukochanego Wiktora. Lata temu mężczyzna z nieznanych powodów porzucił ją w momencie, w którym najbardziej potrzebowała jego wsparcia. Co działo się z Gabrysią od tamtego czasu skryte jest za woalem domysłów, które wraz z przyjaciółkami kobiety, snuje czytelnik. Stopniowo, krok po kroku zbliżamy się do odkrycia przerażającej prawdy, która wyzwala ogromne emocje.
Gabrysię poznajemy w momencie, gdy z Julką i Majką ogląda mały biały domek na skraju leśnej polany. Przepiękne otoczenie przyrody, śpiew ptaków i atmosfera typowej wiejskiej sielanki przypominają naszej bohaterce o minionych wydarzeniach. Niestety kobieta z powodów finansowych nie może pozwolić sobie na zakup wymarzonego domku.
Nie miałam okazji zapoznać się z całą twórczością pani Michalak, ale po lekturze Leśnej polany pojawiły się u mnie różne sprzeczne uczucia. Pomysł na historię o ludziach dotkniętych wstrząsającymi wydarzeniami, którzy mają szansę na szczęście jest często powtarzany w literaturze kobiecej. W tym przypadku zamierzenia były dobre, ale sama realizacja pozostawia wiele do życzenia. Niestety autorka popada ze skrajności w skrajność- na przemian próbuje wzruszyć czytelnika ckliwymi momentami rodem z amerykańskich komedii romantycznych, by potem przejść do przepełnionych detalami opisów tortur zadawanych więźniom politycznym oraz małym dzieciom przez Kuchtę. Zapewne zamiarem autorki było zwrócenie uwagi na wątek historyczny.
Również pod względem redakcyjnym książka posiada niedociągnięcia. Rażą błędy typu ‘kiwną' zamiast 'kiwnął' oraz wiele powtórzeń, w szczególności w charakterystykach głównych bohaterów. Uważam, że nie jest potrzebne ciągłe opisywanie postaci za pomocą tych samych słów, które czytelnik przyswoił sobie w trakcie czytania wcześniejszych stron powieści.
Fabuła dotycząca braci i przyjaciółek brzmi zaskakująco przewidywalnie, a motyw kobiety, która ciągnie przyjaciółki w różne zakątki kraju w poszukiwaniu domu marzeń, mimo że nie ma pieniędzy, jest wtórny, bo pojawiający się w nieco zmienionej formie w poprzednich książkach autorki, np. Rok w Poziomce. Wraz z postępem czytania pojawiają się na kartach powieści różne ,,smaczki", które wyławiają nieco bardziej wymagający czytelnicy.
Kolejna kwestia to bohaterowie, którzy wydają się bardzo odrealnieni i nieprzystający do współczesnej rzeczywistości. Są to postaci nakreślone bardzo stereotypowo, które czytelnik może lubić lub nienawidzić- w kwestii etyki powieści świat przedstawiony jest kontrastowo czarny-biały, bez możliwości odcieni szarości. Takim stereotypem jest wizerunek złego faceta nakreślony w następujący sposób: to starszy mężczyzna z brzuszkiem, alkoholik stosujący przemoc wobec młodszej partnerki. Podobno taki podtatusiały typ pociąga Julkę, która wchodzi w relacje tylko z takimi mężczyznami i daje sobą poniewierać. Z jednej strony dziewczyna jest utrzymanką takiego osobnika, bo nie pracuje i nie ma mieszkania, a z drugiej przyjaciółki wmawiają jej, że jest stale wykorzystywana. Bohaterowie i bohaterki książki często mówią lub robią dziwne rzeczy, np. bracia Prado opowiadają o swoich traumatycznych przeżyciach zupełnie obcej osobie.
Podobnie rzecz ma się z Majką, która wydaje się kobietą nieznającą słów typu ,,poczucie własnej wartości", czy ,,godność". Posiadająca furę pieniędzy kobieta, rozrzuca forsą w te i we wte byleby zadowolić przyjaciółkę. Myśli, że wszystko można załatwić pieniędzmi, że nawet przyjaźń można kupić. Bo jaką przyjaciółką jest Majka? Raczej słabą- stale zawodzi swoje ,,siostrzyczki", kiedy najbardziej jej potrzebują, bo ona najczęściej przesiaduje na dyskotekach, gdzie poluje na okazję. I choć gardzi sobą, obiecuje, że nie prześpi się kolejny raz z przypadkowym facetem, to robi to nagminnie. Więc nie dziwi nikogo, że zachodzi w niechcianą ciążę i nie jest w stanie zgadnąć, kim jest ojciec dziecka. Najśmieszniejsze jest to, że podejrzewa, że dziecko zrobił jej poznany DWIE noce wcześniej podstarzały i obleśny polityk! Ponadto, gdy na dyskotece poznaje Marcina, a kilka dni potem łudząco do niego podobnego Patryka, to nie wpada na pomysł, że mężczyzn mogą łączyć więzi krwi, a nawet, że są braćmi i to bliźniakami!
Do kręgu literackich absurdów można zaliczyć także braci Prado. Najbardziej zastanawiający jest sposób, w jaki osiągnęli spory majątek. Typowy schemat od zera do milionera, który niestety nie zostaje opisany szerzej. Nieprawdopodobne są także sceny z traumatycznej przeszłości braci. Jak można bowiem wytłumaczyć fakt, że dwaj pięcioletni chłopcy ciągną pobitego trzynastolatka i zatrzymują najbliższą taksówkę? A o ośmiolatkach zajmujących się domem (pranie, gotowanie, sprzątanie), to już nie wspomnę. Dziwne są także ich motywacje i uczucia. Prawie obcej osobie, bo nie oszukujmy się, że dobrze znają Majki, opowiadają o najintymniejszych szczegółach i bolesnych przeżyciach. Poza tym wszyscy trzej są zainteresowani urodą Majki, ale z racji ułożonych przez autorkę ,,paringów", bracia nie wchodzą sobie w drogę mimo odczuwania fizycznego pożądania.
Pomieszanie fabuły typowej romantycznej historii obyczajowej z wątkiem historycznym dotyczącym wydarzeń z ul. Rakowieckiej, gdzie dokonywano tortur na przeciwnikach komunistycznej władzy, wydawać się może zaskakujące. Ale jestem skłonna stwierdzić, że dla autorki nie ma rzeczy niemożliwych. Jednych takie połączenie może zadowalać, a innych nie.
Prawdopodobnie pośrednim celem autorki mogło być także zwrócenie uwagi czytelników na tematy nadal będące tabu w polskiej rzeczywistości, np. depresja, próba samobójcza, anoreksja, nimfomania, czy przemoc wobec kobiet i dzieci. Jednakże sposób przedstawienia wydaje mi się niewystarczający i bardzo pobieżny. Autorka mogła nieco bardziej zgłębić się w tej tematyce i pokazać tło dotyczące tych wydarzeń, np. szerzej opisać sposoby leczenia osób z zaburzeniami odżywiania, czy mechanizm uzyskiwania pomocy w przypadku przemocy fizycznej i psychicznej. Rozumiem, że pisarka nie mogła tego zrobić z powodu objętości książki, ale niedosyt we mnie pozostał.
Niektórym powieść może się podobać, bo ma wzbudzać emocje, a w szczególności współczucie dla doświadczonych przez los bohaterów. Jednakże fabuła mogłaby być nieco bardziej przemyślana i mniej przewidywalna. Zarówno postaci męskie, jak i żeńskie wydają się ludźmi działającymi bez żadnego planu i pod wpływem chwili. Każdy z nich ma swoją ciemną stronę, która ma ich uszlachetniać poprzez cierpienie, ale to zabieg wydający się niezbyt dopracowany. Całość wydaje się bardzo nieprawdopodobna i oderwana od rzeczywistości. Fabuła mająca poruszać do głębi wzrusza, ale wydaje się, że czegoś jej brakuje. Także zakończenie prosi o więcej. Wydaje się, jakby zostało na siłę ucięte z większej partii książki i wprowadzone po to, aby zrobić kolejną część i namówić czytelnika do kupna kolejnej części.
Mimo, że powieść czyta się dość szybko i można w niej znaleźć lepsze momenty, to jest mi trudno polecić tę książkę. Z jednej strony zaskakuje infantylność i przewidywalność fabuły, a z drugiej niedorzeczność wykreowanych postaci. Leśna Polana to dobre czytadło, niewymagające głębszej refleksji, które ma umilić czas wolny. Niestety to nie jest książka, która zyskałaby w moim przekonaniu miano mistrzowskiej powieści obyczajowej. Powieść mogę polecić tylko zagorzałym wielbicielkom prozy Katarzyny Michalak.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.