Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła | okładka
Flow books

Mówiąc inaczej Paulina Mikuła

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: Flow books

Format: 144x205mm

Cena katalogowa: 37,90 zł

Rok wydania: 2016

Zajrzyj do środka

37,90 zł 25,77 zł

Oszczędzasz 12,13 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

Opis

Paulina Mikuła pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką!

Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę – bynajmniej, nie pożałujesz!

Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!

Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.

#Mówiąc_Inaczej #FlowBooks #MikułaUczy

Paulina Mikuła – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, autorka popularnego vloga „Mówiąc Inaczej” subskrybowanego przez 170 tysięcy osób!

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Paulina Mikuła -> Ajlawju!

2019-02-15 „Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę - bynajmniej, nie pożałujesz!
Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!"
Tak rozpoczął się mail od wydawnictwa Znak z propozycją recenzji książki Pauliny Mikuły „Mówiąc inaczej". Po takim połechtaniu mojej samoświadomości językowej, gramatycznej i stylistycznej, nie mogłam nie podjąć się zadania.
Nie znałam wcześniej vloga Pauliny Mikuły, ale szybko nadrobiłam znajomość z tą Panią ;-)
Każdy Polak powinien mieć egzemplarz w domu, aby sięgać do niego regularnie i utrwalać w sobie nawyki pięknomowy. Polonistka, bo taki jest zawód wyuczony autorki, udowadnia, że nie zawsze mówimy, myślimy i piszemy poprawnie. Posiada talent komunikacji, przyciągnięcia uwagi, rozśmieszenia czytelnika, a przy tym wszystkim uczy gramatyki, ortografii, stylistyki. Jak dla mnie jest wielkim odkryciem!
Chyba każdy w swoim życiu trafił na nauczyciela (nie koniecznie języka polskiego) nudnie podającego definicje, które niczego nie nauczyły, bo wkuwało się je na pamięć, by w odpowiednim momencie wystrzelić znajomością pojęcia kompletnie go nie rozumiejąc. Autorka udowodniła w swojej książce wielokrotnie, że naukowe reguły nie muszą być niezrozumiałe, a ich wytłumaczenie ma zwykle proste, skojarzeniowe wytłumaczenie w użytkowaniu języka. Oto przykład, który zapamiętam do końca swoich dni, a który rozbawił mnie do łez:
Ø „w cudzysłowie", a nie „w cudzysłowiu". Nie mówimy „w dupiu", więc nie mówmy „w cudzysłowiu". Mówimy „w cudzysłowie", nawet jeśli tę zasadę mamy w dupie.
Paulina Mikuła, „Mówiąc inaczej", wyd. ZNAK, Kraków 2016.

Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu i misji jakiej podjęła się autorka. Myślę, że książka ułatwi rozumienie języka polskiego. Zaryzykuję stwierdzenie, że profesorowie Bralczyk i Miodek mają współczesnego następcę. Mam również nadzieję, że „Mówiąc inaczej" Pauliny Mikuły przyczyni się do zakorzenienia świadomości i pielęgnowania dobrych nawyków językowych. Mnie ta książka wiele rozjaśniła, będę do niej wracała, aby utrwalać w sobie poprawną polszczyznę. Polecam tę pozycję!

Bawiąc uczy!

2019-02-07 Nie lubię, gdy na jakiś temat wypowiadają się ludzie, którzy nie mają o nim pojęcia. Na szczęście gdy zobaczyłam, że Paulina Mikuła jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawski, ze spokojem sięgnęłam po jej książkę „Mówiąc inaczej" i tak jak przypuszczałam, nie zawiodłam się!

Kto by pomyślał, że książka o języku polskim może być tak fascynująca! Lekka i pouczająca zarazem. Czyta się ją błyskawicznie i niebywale przyjemnie, więc z góry uspokajam osoby, które obawiają się, że może ona mieć charakter podręcznika. Nic bardziej mylnego! Jest to rewelacyjny poradnik, który uczy i bawi zarazem - dostarcza wiedzy i przyjemności. Czego chcieć więcej?

Autorka nie bazuje jedynie na swoich domysłach, a podpiera się definicjami z „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN", czy też poglądami innych badaczy języka. Ogromnym plusem książki jest fakt, że polonistka praktycznie każdy omawiany przypadek dopełnia przykładami, które przeciętnemu czytelnikowi ułatwiają zrozumienie oraz zapamiętanie danej reguły. Warto dodać, że po przeczytaniu wszystkich rozdziałów czeka nas część praktyczna, czyli „Trochę praktyki" - kilka zadań i testów, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę. Kolejny atut pozycji to niewątpliwe poczucie humoru, które autorka posiada i wplata w swoją książkę. Widać również, że ma ogromny dystans do siebie, bez którego nie byłaby w stanie tworzyć jakże popularnego vloga, którego omawiana książka jest kontynuacją, czy też dopełnieniem. Kolejnym plusem recenzowanej pozycji jest przejrzysty sposób wydania. Podkreśla on lekkość języka użytego przez autorkę i mam wrażenie, że jeszcze bardziej przyspiesza czytanie.

Pewnie ktoś powie, że przesadzam, ale uważam, że przykłady i pomysły z recenzowanej książki powinni wykorzystywać nauczyciele języka polskiego. Gdyby każdy z nich potrafił wykładać tak ciekawie jak Paulina Mikuła, bez wątpienia współczesna kondycja języka polskiego uległaby znacznej poprawie. Z pewnością, gdy najdzie mnie jakaś wątpliwość związana z językiem polskim, ponownie sięgnę po książkę „Mówiąc inaczej".

Nauka wcale nie musi być nudna!

2016-06-02 Jeśli myśleliście, że nauka języka polskiego jest nudna, to jesteście w błędzie. Co prawda wkuwanie definicji i żmudne ćwiczenia z gramatyki (och, te dyktanda!) nadal jest stosowane w nauczaniu dzieci i młodzieży (nawet studentów filologii polskiej profesorowie męczą skomplikowanymi definicjami), ale można to zmienić.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.