Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937–1938 - Nikołaj Iwanow  | okładka
Znak Horyzont

Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937–1938 Nikołaj Iwanow

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-01-12

ISBN: 978-83-240-3043-9
EAN: 9788324030439
Opracowanie graficzne: Aleksander Czyż
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 155x232
Cena katalogowa: 49,90 zł

49,90 zł 33,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Ta zbrodnia nie doczeka się kary. Ale nam, Polakom, nie wolno o niej zapomnieć!

„Być Polakiem w Związku Sowieckim w 1938 roku – to mniej więcej to samo,
co być Żydem w III Rzeszy”.
Helena Trybel, świadek ludobójstwa

„Bardzo dobrze! Kopcie i czyśćcie nadal ten polsko-szpiegowski brud.
Niszczcie go w interesie Związku Sowieckiego”.
Józef Stalin

Wkroczenie Sowietów do Polski w 1939 roku było dla wielu szokiem. Rozstrzelanie polskich oficerów przez NKWD wiosną 1940 roku stało się symbolem komunistycznego aparatu terroru…
Lecz Stalin mordował Polaków już w 1937 roku. W ramach „operacji polskiej” zginęło dziesięć razy więcej niewinnych ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. W kraju Stalina każdy Polak był „szpiegiem”. Nikt nie czuł się bezpieczny. Dzieci traciły ojców. Żony mężów. Pustoszały kościoły. Wystarczył podpis jednego człowieka…

Oto historia zapomnianego ludobójstwa, które nie zostało rozliczone. Przypomina nam o nim Rosjanin, wybitny historyk, znawca dziejów mniejszości polskiej w Związku Sowieckim.

Ta zbrodnia nie doczeka się kary. Ale nam, Polakom, nie wolno o niej zapomnieć!

Ciekawostki historyczne

Związek Radziecki był państwem prawa. Arbitralnego, bezlitosnego, pełnego absurdów i dostosowanego do potrzeb jednego człowieka. Ale jednak – prawa. Wszystko musiało mieć uzasadnienie, nawet mord na całym narodzie. I właśnie szukaniem uzasadnień na zlecenie Stalina zajmowali się oprawcy z NKWD. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Polska autonomia, polskie sądy, szkoły, wyższe uczelnie, gazety i książki, polski teatr i przemysł. Gdzie? W Związku Sowieckim. Kiedy? Tuż przed tym, jak Stalin postanowił skazać wszystkich Polaków na śmierć. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Kułacy, agenci obcych wywiadów, trockiści, kontrrewolucjoniści i inni wyimaginowani wrogowie ludu nie żyli lub dogorywali w łagrach. Nic już nie zagrażało władzy Stalina i pora było zakończyć zmasowany terror. Wystarczyło… przyspieszyć mordowanie. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Sowieckie łagry. Istne piekło na ziemi, przez które przewinęły się dziesiątki milionów nieszczęśników. Zdawać by się mogło, że w nieludzkich warunkach, które tam panowały, co i rusz powinny wybuchać jakieś rebelie. Nic z tych rzeczy! Za życia Stalina więźniowie podnieśli bunt tylko jeden, jedyny raz. I o nim właśnie będzie ten artykuł. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.